Kompanija Hyundai objasnila posvećenost fizičkim tasterima
Prelazak sa fizičkih tastera na senzore u automobilima je trend koji se ustalio u poslednjih deset godina. Senzorsko upravljanje je postalo popularno kod proizvođača automobila iz nekoliko razloga.
Prvo, to je trend visokih tehnologija koji su pokrenuli električni automobili, poput Tesle. Drugo, povećan broj funkcija u automobilima nije lako kontrolisati pomoću klasičnih tastera i dugmića. Konačno, senzori omogućavaju kompanijama da uštede na proizvodnji enterijera. Međutim, nisu svi proizvođači podlegli ovom trendu. Na primer, kompanija Hyundai ne samo da je zadržala fizičke tastere i dugmiće, već je počela i da povećava njihov broj u poslednjim modelima.
Korejska kompanija sprovela je brojne ankete i testove u vožnji, uključujući i korisnike iz fokus grupa. Oni su pokazali da su mnogi vozači nezadovoljni uklanjanjem fizičkih tastera, ne samo zbog navike, već i zbog nepraktičnosti i čak opasnosti koje senzorsko upravljanje može doneti tokom vožnje.
Senzori zahtevaju mnogo više vremena i pažnje nego tasteri koji se uvek nalaze na istom mestu. Zbog toga se vozači osećaju iritirano i pod stresom kada žele brzo da podeše neku funkciju, ali im ekran osetljiv na dodir ne omogućava jednostavno i brzo rukovanje.
Prema rečima Haka Su Ha, direktora dizajn studija u Kaliforniji i potpredsednika severnoameričkog ogranka kompanije Hyundai, i oni su pokušali da sve funkcije prebace na senzorske ekrane, ali korisnicima se to nije dopalo. Zbog toga je doneta strateška odluka da se u novim modelima sačuvaju fizički tasteri i dugmići, barem za najvažnije i najčešće korišćene funkcije. Štaviše, neki već postojeći modeli su posle redizajna dobili dodatne analogne kontrole, kao što je obnovljeni električni automobil Hyundai Ioniq 5.
Zanimljivo je da je slične zaključke donela i kompanija Aston Martin u okviru sopstvenog istraživanja, dok organizacija Euro NCAP planira da kazni automobile sa potpuno senzorskim kontrolama u kabini. Ipak, uprkos oživljavanju fizičkih tastera, dizajneri Hyundaija smatraju da će analogne kontrole ipak na kraju izgubiti bitku sa senzorima. To će se dogoditi kada autopilot i druge automatizovane funkcije omoguće vozačima da se u potpunosti oslobode potrebe za upravljanjem automobilom. Tek tada će tasteri postati nepotrebni.
AutoRepublika
(257)
„Međutim, nisu svi proizvođači podlegli ovom trendu. Na primer, kompanija Hyundai ne samo da je zadržala fizičke tastere i dugmiće, već je počela i da povećava njihov broj u poslednjim modelima.“
Koliko ja znam, kada su Hyundai i Kia lansirali sadašnju generaciju Tucsona i Sportage-a ( bez značajnog dela fizičkih tastera i dugmića ), Toyota, Mazda, Honda i Nissan su na svojim modelima te klase zadržali tradicionalnu postavku. Dakle, ti brendovi su „zadržali“ fizičke tastere, a ne Hyundai. On je to bio napustio, pa shvatio da je time promašio. I sada se samo vraća tome.