Sigurno se sećate onog perioda kada je epidemija virusa korone konačno „oslabila“ i odjednom su sva javna mesta ponovo postala otvorena. To se jako odrazilo i na automobilski svet i kupci su navalili u izložbeno-prodajne salone, ali ih je dočekalo neprijatno iznenađenje.
Naime, kako su fabrike i dobavljači mirovali nekoliko godina pre toga, odjednom više nije bilo dovoljnog broja dostupnih četvorotočkaša. Kao i svaki drugi „zakon potražnje i ponude“, što više ljudi želi određenu robu, tako i cene skaču i dosta vremena nije bilo moguće kupiti automobil po takozvanoj ceni MSRP (manufacturer’s suggested retail price ili predložena prodajna cena od strane proizvođača).
Danas je tako nešto uglavnom prošlost i ne samo što je moguće kupiti nove modele po spomenutoj, od strane proizvođača preporučenoj ceni (MSRP) već kupci očekuju i poveće popuste. Ali, još uvek postoje određeni modeli gde mušterije moraju debelo da preplate, ako baš žele da takav automobil završi u njihovoj garaži.
Listom uglavnom dominira Porsche, što i nije iznenađenje pošto je slavni nemački proizvođač četvorotočkaša među najpoželjnijim, ali na prvom mestu je zapravo model Mini Cooper. Njegov prosečan MSRP je 29.858 dolara, ali kupci u proseku izdvajaju čak 37.473 „zelembaća“ tokom kupovine ili čak 25,5% preko fabričke cene.
Porsche je zauzeo drugo, treće, četvrto, peto i sedmo mesto, a napad predvodi skupoceni električni model Taycan. Kupci za njega u proseku izdvoje 137.729 američkih dolara ili 23,1% više od fabričke cene. Na listi „top deset“ se našao i Cadillac CT5-V, što je u određenu ruku i iznenađenje kada znamo da američkom proizvođaču vozila i ne cvetaju ruže već neko vreme.
Međutim, modeli sa značkom „V“ spadaju u konfiguracije sa visokim performansama, pa samim tim su veoma poželjni za kupovinu. Na listi je i jedan model iz „radničke klase“ i to Toyota Corolla Cross u hibridnom izdanju. Ovaj krosover je tek nedavno debitovao „preko bare“, i dolazi kao zamena za ugašeni model C-HR i očigledno se pokazao u dosta boljem svetlu.
Samo zato što je Taycan toliko popularan, ne znači da i drugi električni modeli slično koštaju. Štaviše, na listi deset vozila sa najvećim popustima, čak sedam su na struju, a predvodi ih Hyundai Kona EV (-4,6%) ispred Volkswagena ID.4-a (-3,6%) i Kije EV6 (-2,5%).
AutoRepublika
(94)
Koliko Evropljani plaćaju u odnosu na te cene?
Evropljani su senzualne duše. Nisu robovi novca kao Ameri. I spremni su da plate mnogo više za isto zadovoljstvo 😊
Pitanje, Zasto placaju vise od MSRP?
I ko dobija u toj prici. Distributeri?
Fabrika proda distributeru po MSRP, a on proda kupcu po debelo visoj ceni.
Bio bih zahvalan ovim nasim Amerima, na komentar… Hvala unapred
Zakon potraznje i ponude. Ako imas 10 zainteresovanih kupaca, a samo 5 automobila, onda ce ti kupci morati platiti vise da bas njima bude prodat automobil. Saloni naravno u takvoj situaciji zarade. Saloni ne placaju MSRP (oni kupuju po manjim cenama) jer ako bi kupovali po MSRP i prodavali po MSRP – onda bi brzo bankrotirali. Ali imas cesto i situacije gde saloni prodaju vozila po nizoj ceni nego sto ih kupe ili zarade minimalac. Moj jedan poznanik je prodavao Fordove i uvek je govorio „na svakoj Fiesti i Fokusu salon izgubi novac, na Fusionu/Mondeu je na nuli ako musterija… Pročitaj više »
Hvala na info,
ali zaista me čudi da neko plati 20+ % više, od prodajne cene. Meni to liči na cenkanje, ono, ko da više…
Pa i jeste cenkanje. U vecini slucajeva je kupac taj koji moze da se cenka jer obicno ima vise robe nego zainteresovanih kupaca. Ali ima i slucajeva gde je prodavac taj koji je u prednosti jer odredjenog modela ima manje nego sto ima kupaca. Primer su automobili sa ove liste. Zato cesto kad predstavi neki bas pozeljan i/ili mocan automobil koji ce biti napravljen u recimo 300 ili 500 jedinica – mozes znati od prvog dana da ga neces dobiti po fabrickoj ceni vec ces morati slati ponude preko fabricke cene uz dana da neko drugi nije poslao vecu ponudu… Pročitaj više »
ma jedno je ograničena serija, a drugo potpuno serijski automobili, na koje se čeka neki mesec
Prvu godinu-dve nakon kovida je svaki automobil tako takav (barem u Americi). Jednostavno je proizvodnja jako usporena tokom kovida do te mere da kada je sve proslo, bilo je dosta manje vozila nego kupaca. Fabrikama je trebalo 9-12 meseci da vrate proizvodnju na normalu. Pa meni je Hondin salon trazio vise novca za 3 godine staru Civic nego sto je taj automobil nov kostao. To je u to vreme bila normala. Na kraju sam kupio Chrysler 300 jer je bio jedan od retkih auta koji mi se dopadao gde potraznja nije ogromna i nije se prodavao daleko preko MSRP-a (mada… Pročitaj više »