1. Home
  2. Zelene strane
  3. Strateška nestašica litijuma bi mogla da se dogodi već 2025. godine
Strateška nestašica litijuma bi mogla da se dogodi već 2025. godine
5

Strateška nestašica litijuma bi mogla da se dogodi već 2025. godine

257
5
Podelite sa prijateljima:

Svetska privreda bi mogla da se suoči s nestašicom litijuma koliko već 2025. godine, ali ima analitičara i koji veruju da bi tako nešto moglo da se dogodi kasnije. Nama je priča zanimljiva jer je litijum jedan od ključnih elemenata baterija elektromobila. Kao glavni pokretač krize je označena tražnja u Kini, u kojoj se ne može proizvesti dovoljno litijuma. Tako nešto smatra firma BMI.

„Očekujemo da tražnja za litijumom u periodu od 2023. do 2032. godine, i to samo u Kini, premaši uprosečenu stopu rasta od 20,4%,“ kaže BMI u izveštaju koji prenosi CNBC. S druge strane, isporuke litijuma će rasti u tom periodu stopom od skromnih šest odsto. Takav tempo rasta nikako ne može zadovoljiti bujanje tražnje, pa čak ni u trećinskom delu. Uzgred, Kina je vodeći svetski proizvođač litijuma.

Globalna proizvodnja litijuma je 2021. godine iznosila 540 hiljada tona. Svetski ekonomski forum (World Economic Forum – WEF) predviđa da će svetska tražnja prevazići tri miliona tona do 2030. godine. S&P Global Commodity Insights procenjuje da će ove godine biti prodato 3,8 miliona elektromobila, nakon čega se očekuje drastičan rast koji će ići sve do 30 miliona u 2030. godini.

„Duboko smo ubeđeni da će litijuma da manjka.“ kaže analitičar Deutsche Banke Korine Blanšar. „Jasno je da očekjemo da će ponuda rasti, ali tražnja će jačati mnogo više i brže,“ dodala je ona. Dok Blanšar procenjuje da će deficit litijum-ugljenika iznositi 40 do 60 hiljada tona do 2025. godine, do 2030. bi taj manjak trebalo da se uveća na 768 hiljada tona, smatra ona.

Ostali analitičari ne vide tako dramatičan razvoj događaja u bliskom periodu, ali očekuju da se problemi tog tipa jave na isteku decenije. Po mišljenju društva Rystad Energy, rastuću tražnju bi podmirio rast broja rudnika, ali i to samo neko vreme, dok se stotine potencijalnih nalazišta već ispituju. Ukupno je aktivna 101 lokacija za iskop litijuma aktivna u svetu u ovom trenutku, navodi Refinitiv.

Proizvodnja će u rudnicima litijuma ove godine porasti za 30% u odnosu na prethodnu godinu i za 40% u toku sledeće godine, procenjuje Suzan Zou iz kompanije Rystad Energy. Ona očekuje višak litijuma sledeće godine, ali će oko 2028. godine, prema njenim rečima, lanci snabdevanja početi da se suočavaju sa nestašicama.

Cene litijuma u skladu s deficitom sirovina bi se mogle približiti prošlogodišnjem rekordu, što bi zauzvrat povećalo cenu proizvodnje baterija. Cene litijum-ugljenika su porasle na rekordnih 600 hiljada kineskih juana po toni (75,4 hiljada evra) u toku prošlog novembra, više od dvanaest puta u odnosu na januar 2021.

Da bi litijum krenuo da se proizvodi na nekom odredištu, obično je nužno da prođe nekih deset godina kaže Ostin Divanej novinaru CNBC-a. „Međutim, mislim da će biti dovoljno litijuma za potrebe elektrifikacije,“ govori on. „Ipak, očekujem da će odnos ponude i tražnje doneti visoke cene litijuma u narednih mnogo godina,“ reče on.

AutoRepublika

(257)

Podelite sa prijateljima:
Komentari objavljeni na portalu "Auto Republika" ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst. Redakcija "Auto Republike" zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Subscribe
Notify of
guest

5 Komentara
Inline Feedbacks
View all comments
Matija

Manjkace litijuma, manjkace struje – svet postaje ludnica! 🙂

Bungi

Svi navode da je hidrogen težak za proizvodnju, skup, zapaljiv, nezgodan za skladištenje i transport.Mnogi „stručnjaci“ dadoše prednost automobilima na baterije u odnosu na gorive ćelije.?Zanemarena je elementarna logika da proizvodiš ono čega ima više u prirodi jer je lakše doći do njega i duže će trajati.Hidrogena ima mnogo, litijuma malo. Kako će se teški prekookeanski brodovi preorjentisati na baterije🤔Nikako.

Dragan

Zanemareno je i da ugljeničnog goriva ima previše.

s mile

zanemareno je da može ekloški da se vozi sa SUS vozilima prerađenim na CNG ili TNG.

Renault Terminator🇷🇺Z

Jel istina da izdajničko lopovska SNS banda uvodi veću akcizu na gorivo?