AR pijaca klasika: Volkswagen Golf na meksički način
Prva generacija modela Volkswagena Golfa je svakako jedan od najvećih uspeha za nemačkog proizvođača vozila. Debitovao je početkom 1974. godine kao dugo očekivana zamena za Bubu, iako će se dva automobila paralelno proizvoditi dugi niz godina, i u nekim državama je opstao sve do 2009. godine.
Evropska proizvodnja je stopirana krajem 1983. godine da bi se Volkswagen fokusirao na naslednika, ali je u ostatku sveta nastavio još poduže i to pod različitim imenima.
Primera radi, u Sjedinjenim Američkim Državama je bio poznat kao Rabbit („Zec“), u nekim afričkim državama kao CitiGolf, a za današnju priču je najbitniji onaj iz Meksika. Tamo se pravio od 1977. do 1987. godine i poznavali smo ga pod imenom Caribe.
Lokacija je pomalo ironična pošto je Buba nastavila sa velikim uspesima u Meksiku i tamo se proizvodila sve do 2003. godine dok se Golf, to jest Caribe smatrao skupljom i prestižnijom konfiguracijom. Meksikanci su ga u početku mogli kupiti samo kao heč sa petoro vrata, dok je trovratna konfiguracija debitovala par godina kasnije.
Pokretao ga je 1,6-litarski benzinac sa 66 „konja“, a snaga se prenosila na prednje točkove preko četvorostepenog manuelnog menjača. I moćniji GTI će kasnije biti deo ponude, ali je stizao sa „samo“ 85 konjskih snaga.
Caribe se nije mnogo razlikovao od automobila koji je bio poznat kao Golf u ostatku sveta, sa izuzetkom kockastih farova, nešto većih branika i siromašnijeg enterijera. Štaviše, u enterijeru nismo mogli da nađemo čak ni ono što je ostatak sveta smatrao kao minimalac, što možete da vidite i sa priloženih fotografija.
Meksička logika je uvek bila „ono čega nema, ne može da se pokvari“, što ujedno potvrđuje zašto je „Buba“ bila toliko popularna u ovoj državi dugi niz godina. Spomenućemo i da fabričke informacije kažu da je ubrzanje iz mirovanja do 100 km/h trajalo 16,8 sekundi uz maksimalnu brzinu od 143 km/h.
Caribe sa priloženih fotografija je iz 1980. godine i trenutno se nalazi u gradu Ventura unutar američke savezne države Kalifornije. Originalno je prodat u Meksiku i sada je u vlasništvu iste porodice sve do 2022. godine, kada je uvezen u SAD i tamo se nalazi do današnjeg dana.
Automobil je do sada prešao tek 41 hiljadu kilometara. Ovaj Caribe je jedan od retkih primeraka sa 1,5-litarskim dizelom sa 45 konjskih snaga dok je menjač četvorostepeni manuelni. Heč od opreme ima 13-inčne felne, prednje disk kočnice, grejač, radio i retrovizor sa suvozačeve strane, što je zapravo sve bila opciona oprema na modelu zvanom Caribe. Podsetimo, pišemo o automobilu koji je upakovan pre više od četiri decenije.
Aukcija je donela čak 68 ponuda od čega je najviša iznosila 15.800 američkih dolara.
Zoran Tomasović
(1261)
Moj otac je imao keca, redizajn posle ovog prvog modela, plastični branici, duže lampe pozadi i novija instrument tabla.Bio je ozbiljno udaren, lijevi prednji lafet je bio pomjeren.Majstori na stolu za razvlačenje su to korektno napravili, geometrija je bila vraćena na fabričke parametre, problem je bio motor.Nije imao ni 50 000, stalno mu je nešto falilo.Čovjek koji je radio u inostranstvu kupio je sinu tada popularni VW.Ovaj mlad, neiživljen, nije ga razradio, odmah ga je spržio i na kraju razbio. Tata ga je prodao nakon par godina. VW rupa bez dna.Poslije je kupio meksičku bubu iz uvoza i bezbiržno uživao… Pročitaj više »
U cijelosti se slažem što ističete, slično iskustvo imam u kući. Moj otac je početkom osamdesetih kupio Golfa 1 starog 3 godine, žutog, par godina ga je vozio i ne sjećam se je li bilo kakvih ozbiljnijih problema; tad sam bio dječak od desetak godina i zaista se ne sjećam, ali se sjećam da je cvjetao od korozije kao majska ruža. Poslije par godina je tog Golfa prodao negdje u Varaždin i kupio od kolege crvenog Golfa 1; bio je isto godište kao žuti, ali sa manjom kilometražim, nekih 60 hiljada km. E, taj crveni Golf 1 je bio rupa… Pročitaj više »
Jedan prijatelj pričao za dvojku… Katastrofa od auta, sve živo je promojenio, ne funkcioniše… , Sve većndvaout promijenio…Kupio ga novog, vozio do 100.000. glava kod dizne pušta kompresiju, ne možeš napraviti, majstori neće ni da prime auto… Iz huje ja uzmem i zavarim diznu, ‘bem ti auto…
I proda stricu za neke bagatelne pare .. stric ga vozi već 20 godina, ni feninga nije uložio u njega, kod strica se ništa pokvarilo nije. I ona zavarena dizna savršeno funkcioniše 😂🤣😂
Prednje disk kočnice opcija ?
Ako sam ja dobro razumeo Jenkija, kod njih su diskovi napred bili dugo godina deo dodatne opreme
Kako sam nasao na jednom sajtu, Golf 1 nije imao standardne disk kocnice ni napred ni pozadi u Meksiku. Bio je deo opcione opreme.
Kod manjih vozila sa dobos kocnicama nije potreban pojacivac kocenja. Dobos kocnice imaju servo dejstvo. Meksikanci su tako spustili cenu vozilu.
„…Dobos kocnice imaju servo dejstvo…“
???
Napredna opcija… Idu napred… 🤣😂
„Zaustavljanje nije opcija“ 😊😊😊 Ili tako neštp .. Znam da ima neki slogan nalik tome … 😊
Taj dizel noje imao nikakve šanse da omogući performanse iz teksta.
Te performanse su koliko sam razumeo važile za onaj benzinac od 66 konja.
Da, performanse su za 1,6-litarski benzinac sa 66 ks. Nisam uspeo da pronadjem informacije za ovaj dizel.
Od 1981 1.5 L atmosferski dizel je bio dostupan u Mk1. 48 HP / 58 ft/lbs, bucan sa jakim vibracijama, nije se proslavion, bas kao ni naslednik 1.6 L atmorsferski dizel.
Ma šta pričaš… Ja sam upoznao nekoliko ljudi koji su se kleli da su sa Golfom običnim dizelom išli 200 km/h 😂🤣😂🤣
Naravno, natovaren na prikolicu zakačenu na Bugati Vejron. 😅😂🤣