Dosta puta smo pisali o tome kako su se cene novih automobila u potpunosti otele kontroli. Ne samo u Sjedinjenim Američkim Državama odakle nam današnja priča stiže, već zapravo širom sveta, ali su Jenkiji odličan primer one teorije, „ko visoko leti nisko pada“.
Prethodnih godina smo imali prilike da vidimo eliminaciju gotovo svih novih pristupačnih automobila i na prste jedne ruke bismo mogli da nabrojimo one sa cenom manjom od dvadeset hiljada dolara. Proteklog meseca prosečna prodajna cena je bila veoma visokih 48 hiljada „zelembaća“.
Ali, ispred nas je sada i recesija. Visoke cene osnovnih životnih namirnica su doslovno više narasle nego što je bio skok vrednosti plata, tako da ne možemo da budemo iznenađeni što veliki broj Amerikanaca zapostavlja svoje finansijske obaveze.
Kolege sa sajta TransUnion su nedavno napravile listu koja pokazuje koliko njih kasni sa isplatama kirije, školskih kredita i ostalih životnih troškova, a za nas je najbitnija kategorija koja se tiče otplate automobila. Trenutno 1,65% Amerikanca kasni više od 60 dana sa plaćanjem za svog četvorotočkaša, što je najveći procenat zabeležen još od one recesije od pre petnaestak godina.
Brojka zapravo iznosi oko pola miliona mušterija, a banke se trude da im „pomognu“ tako što će produžiti rok za dospeće kredita na duži vremenski period u trajanju do 84 meseca umesto standardnih 60 meseci. Ovaj isti izvor nad podseća da je u 2017. godini prosečna prodajna cena bila oko 34 hiljada dolara, a banke su od vlasnika preuzele oko 1,8 miliona vozila zbog neisplaćenih računa.
Brojka bi se mogla popeti na 2,2 miliona automobila naredne godine, da bi zatim rasla i u narednom periodu pošto eksperti smatraju da će recesija trajati barem neko vreme.
I koji su to vlasnici najveći „prestupnici“? TransUnion kaže da su oni koji poseduju sledeća vozila – Ford F-150, Chevrolet Silverado, Honda Civic, Honda Accord, Toyota Camry, Nissan Altima, Toyota Corolla, Honda CR-V i Ram Pickup.
Navodi se da su većina oni koji su izgubili radna mesta tokom ranih meseci epidemije virusa korone, a zatim bili na socijalnoj pomoći sa zamrznutim kreditima dok je ona bila aktuelna. Državne vlasti su eliminisale, ukinule takve odluke ranije ove godine, ali se veliki broj ljudi nije vratio na svoja radna mesta iz nama nepoznatog razloga.
Šta da kažemo osim, sigurno ćemo videti još veće brojke narednih godina…
AutoRepublika
(194)
A, koliko kasne sa otplatama kirije, školskih kredita, stambenih kredita _. ?
Da vidimo da li je tih 1,65% Amerikanca ( koji kasne više od 60 dana sa plaćanjem za svog četvorotočkaša ) više posvećeno automobilima ili ostalim potrebama u ova zla vremena .