Sigurno vam je bar poneki naslov ovog tipa ostao u pamćenju, nakon serije izveštaja o takođe rekordnim postignućima egzotičnih i skupih automobilskih brendova kakvi su Bentley, Rolls-Royce, Lotus i Lamborghini, a koji su svi do jednog prijavili rekordne rezultate prodaje. Sada se i Ferrari pridružuje ovom klubu sa sličnom objavom.
Naime, Ferrari je u 2021. godini isporučio 11.155 automobila širom sveta, odnosno za 22% više no lani. Ono što je još impresivnije jeste to da je u prošlog godini tražnja bila za 10% veća nego u pretkoroničnoj 2019, kao prvoj godini u kojoj su Italijani probili nekada postavljenu granicu od prodatih 10 hiljada vozila tokom dvanaestomesečnog perioda.
Ono što će rukovodstvu i obožavaocima Ferrarija sigurno puno značiti jesto to što su uspeli da nadmaše rivalski Lamborghini, koji je u istom periodu isporučio 8.405 automobila, čak i bez ponude krosovera. Uzgred, dobar je momenat da kažemo i da je SUV Urus ubedljivo najtraženiji Lambo u aktuelnoj postavci.
Avaj, ne možemo vam preneti kako po tom pitanju stoje stvari kod Ferrarija jer nam ljudi nisu obelodanili strukturu prodaje po svakom modelu. Jedino št osu naveli da je ukupna prodaja superautomobila pogonjenih V8 motorima uvećana za 35%, dok je prodaja dvanaestocilindraša opala za 16%, ponajpre zbog obustave proizvodnje modela Ferrari 812 Superfast.
Sada u asortimanu kompanije imamo samo jedan preostali model s tim ogromnim motorom, a u pitanju je kupe kod kog je agregat postavljen po sredini i koji se zove Ferrari Daytona SP3. Taj model će biti proizveden u ograničenoj seriji od 599 jedinica. S druge strane, samo što se nije počelo s isporukom hibridnih superautomobila s oznakom Ferrari 299 GTB. Izdvajaju se, između ostalo, i po tome što nose V6 motor.
Posmatrano u geografskom smislu, skoro polovina prodaje kompanije je realizovana na tlu Evrope, Srednjeg istoka i Afrike, što u apsolutnim pokazateljima iznosi 5.492 vozila, uz rast od 14%. U Americi je prodato 2.831 automobila dok je rast tražnje bio na nivou od 22%. Najsnažniji skok tražnje je registrovan u Kini. Izneo je čak 97% jer je tamo prodato 899 vozila. Nema pomena o našim tržišt(ancima), ali ne treba da nas to sekira. Nema ni Rusije u statistikama, a priznaćemo da su oni malo veća baza potencijalnih klijenata.
Finansijski indikatori su takođe obelodanjeni, pa smo saznali da je ukupan prihod Ferrarija iznosio 4,27 milijardi evra, što je za 23,4% više nego 2020. godine, dok je i za 13,4% bolje nego registrovano za 2019. Prodaja automobila i rezervnih delova je donela kompaniji cifru od 3,57 milijardi evra, dok je na ime prodaje motora fakturisano još 189 miliona evra. Uglavnom se ovde radi o plasmanu motora Maseratija. Neto dobit koju je kompanija ostvarila prošle godine je obelodanjena u iznosu od 833 miliona evra, spram 609 miliona iz prethodne godine.
(317)