Nemački proizvođač razvija mnogo projekata u ovom trenutku. Međutim, kao posebno zanimljiv se izdvaja onaj koji predviđa upotrebu poklopca motora prilagodljivog oblika, koji će naposletku prevashodno zavisiti od aerodinamičkih parametara. Sama tehnika bi posebno dobrodošla u auto-moto sportu.
Nakon svetske premijere iz 2008. godine koncepta GINA Light Visionary Model kom smo i mi posvetili jedan deskriptivni članak s mnoštvom fotografija, BMW je sklonio sa strane planove daljeg rada na ideji implementacije ekstremno otporne tkanine kojom je karoserija bila presvučena. Sada, celih dvanaest godina kasnije, Nemci se češkaju po temenu razmišljajući na koji način bi ipak mogli da primene novu tehnologiju.
Ovo saznanje je isplivalo u javnost zahvaljujući prijavi za zaštitu patenta koju su Bavarci podneli Svetskom zavodu za zaštitu intelektualne svojine (World Intellectual Property Organization), Naime, BMW bi želeo da omogući vozaču da, shodno sopstvenom raspoloženju i preferencijama, bira oblik haube. Taj oblik bi se mogao menjati na način da poklopac motora poprima različite reljefe, da bude „grbav“ kao leđa kamile, ili pak da dobije udubljenje.
Tehnološko rešenje je posebno praktično i podesno za primenu u vozilima kojim je u opisu radnog mesto razvijanje visokih, ekstremnih brzina što nas automatski dovodi do vožnje na stazi, odnosno do auto-moto sporta.
Ipak, kako sada stvari stoje, ne treba biti previše entuzijastičan u pogledu šire primene ove tehnologije. Revolucionarna ideja nemačke marke, možda ne doživi upotrebu ni u vozilima namenjenim eksploataciji na trkačim stazama, a signo neće biti implementiran kod serijski proizvedenih „civilnih“ verzija.
Razlog za tako nečim treba tražiti u činjenici da paneli na karoseriji, ili u konkretnom slučaju se kao konkretniji termin nameće reč „koža“, ne ispunjava bezbednosne standarde današnjeg doba, da bi rešenje moglo naći primenu u masovno proizvedenim primercima BMW-a.
AutoRepublika
(815)
Bolji jugo