1. Home
  2. Life
  3. Tehnologija & IT
  4. Kako radi najsavremeniji filter za prečišćavanje izduvnih gasova benzinskih motora?
Kako radi najsavremeniji filter za prečišćavanje izduvnih gasova benzinskih motora?

Kako radi najsavremeniji filter za prečišćavanje izduvnih gasova benzinskih motora?

1.71K
0
Podelite sa prijateljima:

Pre nekoliko dana smo preneli vest da je kompanija JLR osavremenila svoju paletu benzinskih agregata ugradnjom posebnog filtera za prečišćavanje izduvnih gasova. Danas nam stižu analogne informacije iz Volkswagen grupe, takođe. Sve ove aktivnosti, odgovor su na zahteve emisione regulative koji nameću potrebu da se izduvni gasovi koje emituju benzinski motori, redukuju deset puta, u odnosu na ranije prihvatljive.

Kako radi novi filter?

Novi filter je smešten neposredno iza agregata, nekoliko centrimetara iza turbo kompresora. Njegova je velika prednost to što se zagreje veoma brzo i vrši svoju funkciju neposredno nakon što je dostigao odgovarajuću temperaturu. Dakle, kada ujutru startujete hladan agregat, svega nekoliko sekundi je potrebno kako bi filter postao efektivan.  U osnovi, izduvni gasovi se prinudno usmeravaju kroz zidove kanala koji blokiraju protok na suprotnim krajevima. Čestice koje se zadrže u filteru, izložene su ekstremno visokim temperaturama, pa se kao posedica toga svode na ugljen dioksid, dok se istovremeno neželjeni ugljovodinici, azotni oksidi i ugljen monoksid konvertuju na male količine ugljen dioksida, azota i vode.

Nakon napuštanja novog filtera, izduvni gasovi prolaze kroz drugi, konvencionalni trosmerni katalitički konvertor, pričvršćen ispod poda vozila. Inače, trosmerni katalitički konvertor je uobičajeno već smešten u vozila koja pogone benzinski agregati, godinama unazad. Konvencionalni katalitički konvertor sadrži keramičku strukturu nalik pčelinjem saću, kroz koje prolaze izduvni gasovi na putu do završetaka izduvnih cevi. Keramička struktura (substrat) sadrži katalitičke obloge koje drastično redukuju nivo štetnih gasova: nesagorelih ugljovodonika (HC), azotnih oksida (NOx) i ugljen monoksida (CO). Ovakva postavka prečišćavanja isparenja, omogućava da se emitovani nivoi štetnih gasova nalaze u okvirima koje dozvoljavaju EU6 standardi, čak i u okolnostima u kojim motor radi pod punim opterećenjem.

Volkswagen navodi da će ugradnjom dodatnog, novog filtera za prečišćavanje izduvnih gasova, na nekim modelima, umanjiti štetne emisije za čak do 95%.

Još da dodamo da i drugi proizvođači slede, u osnovi identično tehnološko rešenje. Neke verzije Mercedesove S klase već koriste ovo rešenje, dok ga istovremeno koristi i Ford za svoj novi Mustang, i još neke modele.

(1707)

Podelite sa prijateljima:
Komentari objavljeni na portalu "Auto Republika" ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst. Redakcija "Auto Republike" zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Subscribe
Notify of
guest

0 Komentara
Inline Feedbacks
View all comments