
Ove godine se navršava 130 godina od osnivanja karoserijske radionice Josefa Sodomke u Visokom Mitu. Automobil iz te radionice posedovali su glumac Jan Verih, spiker Češkog radija Adolf Dobrovolni, kao i pevač Jara Beneš. Godine 1937. proizveden je i Aero sa karoserijom za tadašnju prvu damu Hanu Benešovu. Upravo taj restaurirani automobil biće predstavljen ove subote na tradicionalnoj manifestaciji „Sodomkino Visoko Mito“, kojom se odaje počast lokalnoj karoserijskoj tradiciji.
Kao da se krug zatvorio. Aero 50 posebne modrozelene boje, koji je 1937. godine izašao iz fabrike u Visokom Mitu, sada se vratio u rodni grad. U Holandiji ju je otkrio Jan Černi iz Visokog Mita, koji je trenutno renovira, a vozilo će javnosti biti prikazano po prvi put ove subote na Trgu Pršemislava Otakara II.
„Moj deda je 1927. godine postao 16. zaposleni u Sodomkinoj radionici. Govorio je da je ovaj automobil bio najlepši i najluksuzniji od svih. Boju koju ima radnici su nazvali ‘HB’, po predsednikovoj supruzi. Tamnoplava je, ali kada sunce padne na karoseriju, deluje gotovo zeleno, kao petrolej boja“, opisuje automobil Jan Černi.
Pre petnaest godina krenuo je u Holandiju po „aerovku“ koju je vozila prva dama. Putem evropskog auto-kluba uspeo je da stupi u kontakt s vlasnikom. Želeo je taj automobil. Ali prizor u garaži nije bio prijatan – nekadašnji jedinstveni automobil bio je samo olupina bez točkova, u jadnom stanju, sa razbacanim delovima.
„Svaki auto može da se sredi. Nekad je to samo gomila nesreće, ali čovek mora da vidi krajnji rezultat“, kaže Černi. Posle deset godina restauracije, automobil će po prvi put biti prikazan javnosti.
Karoserija je originalna, ali blatobrani su nedostajali. Sedišta, koja nisu sačuvana, rekonstruisana su na osnovu fotografija kako bi bila što verodostojnija originalu. Ceo proces izvodi firma Autokomplet iz Dražkovica.
Glumac Jan Verih je takođe posedovao automobil sa karoserijom iz radionice Josefa Sodomke. „To je spoj više zanata – od stolarskog i limarskog, do tapetarskog i hromiranja“, kaže Černi.
Aero 50 tehnički nije bila ništa posebno, ali hromirani detalji su ovaj kabriolet svrstali među luksuzne automobile.
„Srećom i sticajem okolnosti, hromirani detalji su sačuvani. Svi su morali ponovo da budu hromirani. To su, recimo, ukrasne lajsne i okviri oko prozora“, opisuje Černi. Aero 50 je standardna „aerovka“, četvorocilindraš zapremine 2 litra i snage 50 konjskih snaga.
Aerovka 50 Hane Benešove imala je burnu istoriju. Prva dama nije dugo mogla da uživa u njemu. Za manje od godinu dana, supružnici Beneš su emigrirali u Englesku.
„U Benešovoj vili u Sezimovu Uštiju nalazi se propratna dokumentacija, iz koje se vidi da vozilo nije vozila dugo. Nakon emigracije Benešovih, automobil je ostao ovde. Vlada u egzilu je u Englesku poslala još jednu „aerovku“, ali u civilnijoj varijanti, takođe sa karoserijom Josefa Sodomke u Visokom Mitu. Verovatno je bila namenjena prvoj dami, jer je umela da vozi ‘aerovku’ i želela je nešto slično“, navodi Černi.
Dalja sudbina ovog automobila nije sasvim poznata. Godine 1954. izdata je tehnička knjižica, a automobil se takmičio na trci Zbraslav–Jíloviště. Devedesetih godina prošlog veka, automobil je izvezen u Holandiju i pomoću serijskih brojeva se proveravalo da li je to zaista ona čija je prva vlasnica bila Hana Benešova.
Koliko je Černi, koji je predsednik Udruženja prijatelja Carrosserie Sodomka, platio olupinu i kolika je sada vrednost ovog oldtajmera – nije želeo da otkrije. Samo je nagovestio da je olupinu u Holandiji kupio „za smešne pare“, ali da je restauracija veoma skupa.
Najvredniji Černijev oldtajmer će možda jednom ići na drum, ali za sada ga on vidi više kao izložbeni eksponat. Fotografiju „Benešove“, kako za sada radno zove automobil, nije želeo da pošalje redakciji čeških Novinky, gde smo i našli ovu zanimljivu povest.
„Dođite da je vidite uživo, to je iznenađenje“, dodao je.
AutoRepublika
(84)