1. Home
  2. Vesti
  3. Lexus IS 500 Ultimate je super-sedan sa atmosferskim V8 motorom
Lexus IS 500 Ultimate je super-sedan sa atmosferskim V8 motorom
5

Lexus IS 500 Ultimate je super-sedan sa atmosferskim V8 motorom

193
5
Podelite sa prijateljima:

Od 1999. godine kompaktni model Lexus IS je kroz tri generacije prodat je u više od 1,3 miliona primeraka u 40 zemalja sveta. U ponudi su bili ne samo sedani, već i karavani (u prvoj generaciji) i kupe-kabrioleti (u drugoj). Pre četiri godine, Lexus je odlučio da se suprotstavi tržišnim trendovima i opremio mali sedan snažnim petolitarskim atmosferskim V8 motorom, predstavivši verziju IS 500 F Sport Performance. Ipak, sve što je dobro ima svoj kraj, pa je sada lansirana, formalno ne oproštajna, ali „kulminaciona“ specijalna edicija — Lexus IS 500 Ultimate.

Lexus još uvek nije zvanično najavio povlačenje modela IS 500, ali na to upućuje slogan nove specijalne verzije: „Kulminacija veličine“. Za sada je objavljena samo jedna fotografija automobila, strogo iz profila, a prema opisu, verzija Ultimate skoro da kopira raniju limitiranu seriju Launch Edition. Među karakteristikama su siva boja karoserije Wind, prošireni crni dekor i kovani 19-inčni BBS-ovi naplaci — lakši i čvršći.

Enterijer je dvobojan, u crnoj i crvenoj kombinaciji, sa sedištima presvučenim materijalima NuLuxe i Ultrasuede, dok su volan i ručica menjača obloženi prirodnom kožom. Verzija Ultimate se dodatno ističe crvenim sigurnosnim pojasevima, brojnim specijalnim pločicama i unikatnim brojčanikom na satu u centralnoj konzoli. U multimedijalnom sistem su integrisani ekskluzivni ekrani Ultimate i animacija dobrodošlice.

Ispod haube nema promena — što je, u ovom slučaju, odlična vest. Lexus IS 500 je i dalje opremljen atmosferskim V8 motorom od pet litara, koji razvija 479 KS i 536 Nm obrtnog momenta. Kompanija ovaj model naziva poslednjim sedanom sa atmosferskim V8 motorom na američkom tržištu. Snaga se prenosi na zadnje točkove putem osmostepenog automatskog menjača i mehaničkog Torsenovog diferencijala sa ograničenim proklizavanjem. Kočioni sistem čine Bremboove čeljusti sa šest klipova. Lexus IS 500 Ultimate će biti proizveden u seriji od 500 primeraka (kao i Launch Edition), a cena će biti objavljena uoči početka prodaje na jesen. Standardni IS 500 u SAD košta od 61.000 dolara.

Paralelno sa „ultimativnim“ V8 sedanom, u SAD je predstavljen potpuno drugačiji Lexus — osveženi električni krosover Lexus RZ, čija je premijera ranije održana u Evropi. U ponudu je dodat novi vrhunski model RZ 550e F Sport, sa agresivnim karoserijskim paketom, posebnim enterijerom, kao i sistemima za imitaciju zvuka motora SUS i promene stepena prenosa. Ovaj krosover ima dva motora i pogon na sva četiri točka (Direct4) sa ukupno 408 KS.

Osnovna verzija i dalje je RZ 350e sa prednjim pogonom i sa snagom od 224 KS (što je za 20 KS više nego ranije), dok je prethodna varijanta sa dva motora, RZ 450e (313 KS), zamenjena snažnijim modelom RZ 500e (381 KS). Oba modela koriste bateriju kapaciteta 74,7 kWh, s autonomijom od 483 km (RZ 350e) i 418 km (RZ 500e). RZ 550e F Sport ima bateriju od 77 kWh i može preći 362 km sa napunjenom baterijom.

Osveženi krosoveri stižu na američko tržište na jesen.

AutoRepublika

(193)

Podelite sa prijateljima:
Komentari objavljeni na portalu "Auto Republika" ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst. Redakcija "Auto Republike" zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Subscribe
Notify of
guest

5 Komentara
Inline Feedbacks
View all comments
Laki

Japanski BMW na sceni.

s mile

Možda grešim, ali da imam para za ovu klasu, pored opšte poznate EU premijum trojke, ja bih radije ovakvog Lexusa kupio…

Laki

Ovde se ne bi prevarili,ni sekunde.😊👌🛫

Kitittelj

Sa strane posmatrano isti G20, bar meni.

Laki

Vjerujem da su IS dizajneri imali 3-ku na nišanu od početka,što je odlično.