1. Home
  2. Life
  3. McLaren W1 može istovremeno da koristi dva različita stepena prenosa
McLaren W1 može istovremeno da koristi dva različita stepena prenosa

McLaren W1 može istovremeno da koristi dva različita stepena prenosa

119
0
Podelite sa prijateljima:

Motor sa unutrašnjim sagorevanjem u McLarenu W1 ima osam stepena prenosa, dok elektromotor raspolaže sa samo četiri. Kako to funkcioniše, objasnio je Ričard Džekson, glavni inženjer McLarena za pogonske sisteme.

McLaren W1 predstavlja vrhunac tehnologije koju britanska kompanija može da ponudi, pomerajući granice integracije benzinskog i električnog pogona. Kod konvencionalnih hibrida, elektromotor je često direktno povezan sa motorom sa unutrašnjim sagorevanjem, ili postoji mehanizam za njihovo razdvajanje, a ponekad se čak ni ne povezuju, već benzinski motor služi samo za generisanje električne energije. Međutim, McLaren je pristupio problemu na potpuno drugačiji način.

„Ovog puta, elektromotor smo postavili sa strane, iza spojnica, i on prenosi snagu preko zupčanika na vratilo koje prolazi pored dva ulazna vratila menjača“, objašnjava Džekson.

Dvostruka spojnica W1-ovog menjača sadrži, osim dva koncentrična vratila – jedno za parne i drugo za neparne stepene prenosa (svako sa svojom spojnicom) – treće vratilo namenjeno elektromotoru snage 255 kW. Ovaj sistem formira strukturu „vratila unutar vratila unutar vratila“. Dva sinhro-mehanizma u zadnjem delu menjača omogućavaju izbor neparnih stepena prenosa.

„Elektromotor može deliti stepen prenosa sa benzinskim motorom, u zavisnosti od podešavanja sinhro-mehanizama“, objašnjava Džekson. „Oba motora mogu raditi na 2, 4, 6. i 8. stepenu, ali ako želimo da prebacimo benzinski motor na treći stepen, možemo izabrati da elektromotor radi na 2. ili 4. stepenu – u zavisnosti od konfiguracije sinhro-mehanizama“.

Kada motor sa unutrašnjim sagorevanjem radi na neparnom stepenu, spojnica za parne stepene se otpušta. Međutim, budući da elektromotor isporučuje snagu iza glavnih spojnica, on i dalje može dodavati snagu kroz jedan od parnih stepena prenosa. Sistem automatski bira koji parni stepen će elektromotor koristiti, zavisno od trenutnog režima rada vozila.

Prednosti ovog sistema

Džekson ističe brojne prednosti ovog inovativnog rešenja. Postavljanjem elektromotora iza spojki, omogućeno je prenošenje većeg obrtnog momenta, jer se izbegava ograničenje koje nameće trenje u spojnicama. Takođe, sa četiri stepena prenosa elektromotora, moguće je maksimalno povećati obrtni moment na nižim stepenima radi većeg električnog ubrzanja, ili koristiti više stepene za efikasniju i tišu vožnju.

„Ovaj sistem nam otvara mnogo mogućnosti, ali donosi i niz izazova u definisanju optimalne strategije – s obzirom na dodatnu slobodu izbora stepena prenosa za elektromotor i benzinski motor“, priznaje Džekson.

Trenutno inženjeri McLarena rade na rešavanju ovih izazova, jer neke kombinacije stepena prenosa nisu moguće zbog načina rada sinhro-mehanizama. Ipak, određeni režimi, poput rada benzinskog motora na trećem stepenu dok elektromotor koristi drugi ili četvrti, mogući su. Isto tako, motor sa unutrašnjim sagorevanjem može biti u petom stepenu, dok elektromotor koristi osmi.

Jedinstveno rešenje u industriji

Nijedna druga kompanija ne koristi identičan sistem. Lamborghini je razvio sličan koncept u modelu Revuelto, ali on koristi poseban spojni mehanizam koji omogućava prenos snage elektromotora kroz sve stepene prenosa, ili direktno na zadnje točkove, bez upotrebe menjača.

Takvo rešenje ima vlastite prednosti, ali ne omogućava simultani rad benzinskog i električnog motora na različitim stepenima prenosa, kao što to radi McLaren W1.

Džekson je takođe otkrio da je McLaren, tokom razvoja modela Artura, shvatio da pristup povezivanja obrtnog momenta elektromotora sa benzinskim motorom (kao kod modela P1) nije bio efikasan – jer je trošio ogromnu količinu električne energije.

„Baterija se veoma brzo prazni. A s obzirom na to da W1 ima relativno malu bateriju, moramo maksimalno optimizovati dostupnu energiju“, kaže Džekson.

Još jedna ključna inovacija je potpuno novi V8 motor snage 684 kW (930 KS), koji omogućava efikasnije upravljanje isporukom snage.

„Postigli smo visok specifičan učinak bez značajnog turbo-rupe“, dodaje Džekson. Motor ne koristi turbo sa varijabilnom geometrijom, niti ugrađene elektromotore.

Na kraju, McLaren ističe suvu težinu modela W1 od 1.399 kg, što je samo 4 kg više od deklarisane suve mase modela P1, što je impresivan inženjerski podvig.

AutoRepublika

(119)

Podelite sa prijateljima:
Komentari objavljeni na portalu "Auto Republika" ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst. Redakcija "Auto Republike" zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Subscribe
Notify of
guest

0 Komentara
Inline Feedbacks
View all comments