
Višegodišnja proizvodnja Suzukija Jimnyija Nomadea rasprodata za par dana k’o da je Ferrari
Prošle nedelje smo ispisali popularan članak među AutoRepublikancima, a u kom se govori o tome kako je maleni Suzuki Jimny Nomade ponuđen na japanskom tržištu, uz važnu napomenu da je sklapan u Indiji. Međutim, ta prilika je kratko trajala u zemlji izlazećeg Sunca, jer sada čitamo izveštaje tamošnjih medija kako je konstruktor nakon samo četiri dana obustavio prijem narudžbina.
Nalik situaciji već viđenoj pri lansiranju originalne verzije s troja vrata, Suzuki Jimny plaća za svoju popularnost. Nećemo da dužimo s neizvesnošću, pa navodimo da je zahvaljujući ogromnom interesovanju publike, proizvođač popularnog terenca, ovog puta u izvođenju s petoro vrata, za samo četiri dana uspeo da uposli proizvodne pogone za naredne tri i po godine. Toliko će najsporiji kupci Jimnyija s oznakom Nomade morati da pričekaju kako bi u uživali u čarima, možemo slobodno da kažemo, sada već kultnog „prašinara“.
Dok se zalihe malog Suzuki Jimnyija s troja vrata rasprodaju u Evropi, čak i u teretnoj verziji koja je zamišljena da bude isporučivana bez zadnjih sedišta, proširena verzija s petoro vrata pod nazivom Nomade je predstavljena u svetu 2023. godine. Ista kao takva nudi više doze praktičnosti uz zadržavanje kompaktnih dimenzija i odlične terenske sposobnosti.
Kako rekosmo, proizvodnja je rasprodata za narednih 40 i više meseci, što će reći da je Suzuki u samo četiri dana ponude primio oko 50 hiljada porudžbina, nakon čeka je 3. februara izdato saopštenje kompanije u kom se navodi nužda obustave ponude. Interesovanje za novajlijom je značajno premašilo inicijalna očekivanja.
Američki portal Carscoops navodi u izveštaju koji su povodom ovog terenca objavili, da je Suzuki predvideo da na mesečnim osnovama sklapa po 1,2 hiljade komada, pa nije teško sračunati koliko će vremena biti nužno da se montira već poručeni tiraž. Ovde je za matematiku bitno napomenuti i da su prve isporuke zakazane za period koji će nastupiti nakon 3. aprila.
Pored odluke o prestanku prijema narudžbina, konstruktor iz Azije je takođe rešio da otkaže sve događaje koji su za cilj imali promociju i prezentaciju noviteta.
AutoRepublika
(757)
Kad ne mozes vise da isporucis porudzbine ne zaustavljas prodaju nego proizvodnju prosiris na fabrike koje nisu dovoljno iskoristene ako treba i na ustrb ukidanja slabo trazenih modela.
Eto, ti mrljo si pametniji od rukovodioca suzukija. Pokemonu jedan!
Jaki im proizvodni kapaciteti, nema šta
Značaj atraktivnog dizajna na jednom primeru… automobil unutra izgleda kao Lada Niva, plastika je katastrofalna, pozicija za sedenje napred čudna, pozadi još čudnija, motor slab, nejak i rastrošan, ali dizajn apsolutno predivan spolja i prodaje se kao vrući kolačići.
saglasan, a podizanje kvaliteta te plastike bi koštalo još dodatnih cca 500 eur/kom
Pre nekoliko godina pojavila se nova generacija Jimnya. Kompletna godisnja proizvodnja bila je rasprodata za manje od mesec dana! Prodavci su dobili obavestenje od proizvodjaca da ne primaju nove porudzbine. I evo, situacija se ponavlja! Nas „Bungi“ kaze da bi Suzuki trebalo da poveca proizvodnju – koliko je to ispravno? Jer navala traje prvih godinu-dve a zatim se potraznja smiruje, sto bi znacilo da proizvodne pogone treba gasiti i odpustati zaposlene. Vrlo neprijatno!
Necu puno da pametujem tebi koji si radni vijek proveo u proizvodnji automobila.U jednoj fabrici može da se montira više modela u 2-3 smjene.Ako imaš neuposlene kapacitete 50% u dvije smjene, šta je logičnije nego sa istom radnom snagom i robotima podići nivo uposlenosti na 80% montiranjem još jednog modela za kojim vlada trenutno velika potražnja pa makar i u prve dvije godine , kako ti kažeš.?Kad tržište „oladi“ za nekim modelom, gotovo je.Propuštena prilika se više neće vratiti.
„Kad tržište „oladi“ za nekim modelom, gotovo je. Propuštena prilika se više neće vratiti.“ Iskustvo govori da ce ljudi koji kupuju auto sa emocijama vrlo rado sacekati da dodju na red. Proizvodjac ima za cilj da proizvodnju rasporedi na duzi period. Radi se ravnomernom toku logistike, broju zaposlenih, lagerovanja materijala, itd. itd. Velike oscilacije nisu pozeljne. Osim toga, Jimny nije model za svakoga, on nikada nece moci da bude masovno vozilo, kao VW, Toyota ili FIAT. Posle prve dve godine potraznja ce uci u uobicajenu kolotecinu.
lično verujem da imaju prostora za povećavanje proizvodnje, sumnjam da su u startu planirali npr 5 dana x 3 smene,
Fizicki prostor je tu, masine takodje, fali personal. Trebalo bi ga sakupiti, obuciti, napraviti sa njim probnu proizvodnju. Posle 2-3 godine, kada se potraznja smiri, sve te ljude odpustiti? Velika investicija i napor za kratkorocno povecanje proizvodnje. Resenje bi bilo dovuci ljude iz drugih pogona koji rade na drugim modelima. Onda im treba platiti troskove odvojenog zivota, itd. Dogadjaji u autoindustriji su dosta kompleksni.