Američki proizvođač električnih vozila Rivian, poznat po modelima kao što je električni pikap R1T i nadolazeći model Rivian R2, dobio je ogroman kredit. U pitanju je uslovni zajam u vrednosti od 6,6 milijardi dolara, koji je odobrio američko ministarstvo energetike (US Department of Energy).
Ova finansijska podrška predstavlja veliki preokret za Rivian, koji je prvobitno planirao da proširi svoj asortiman modela koristeći samo svoju postojeću fabriku električnih vozila u Ilinoisu. Sada će kompanija izgraditi novu proizvodnu lokaciju u Stanton Springsu, Džordžija.
Na novoj lokaciji Rivian će proizvoditi nadolazeći SUV R2, dok će kasnije proširiti proizvodnju na manje modele, uključujući Rivian R3 i R3X.
– Ovaj kredit će pomoći u stvaranju hiljada novih radnih mesta u SAD i dodatno ojačati liderstvo SAD u proizvodnji i tehnologiji električnih vozila, izjavio je RJ Scaringe, osnivač i generalni direktor kompanije Rivian.
Izgradnja fabrike će se odvijati u dve faze. Prva faza, koja bi trebalo da počne 2028. godine, obezbediće 7.500 novih radnih mesta do 2030. godine i godišnji kapacitet proizvodnje od 200.000 vozila. Druga faza će dodatno povećati kapacitet na još 200.000 vozila godišnje.
Podsetimo, Rivian R2 još uvek nije spreman za proizvodnju, a tokom prezentacije Rivian je najavio domet veći od 500 kilometara i mogućnost brzog punjenja od 10 do 80 procenata za manje od 30 minuta. U SAD, preporučena cena iznosi 45.000 dolara.
AutoRepublika
(169)
Ovaj drzavni kredit je najverovatnije delo Dzoa Bajdena, jedna od njegovih poslednjih akcija pred predaju vlasti Trampu. Sto se samog Riviana tice, ovaj kredit ce mu pomoci da smanji uticaj VWa koji se nameracio na njegov knw-how u oblasti softvera i elektronike. Vise puta sam naglasio da su Nemci kao poslovni partneri veoma opasni – agresivni i teski prevaranti! Na teritoriji Nemacke drze se korektno ali prema stranim partnerima su bezobzirni. Obratite paznju na cinjenicu da tri velike nemacke korporacije – VW, BMW i Mercedes – nemaju ni jednu zajednicku akciju. Razlog je medjusobno nepoverenje. Nasuprot njima, Kinezi se udruzuju… Pročitaj više »
Imaju jednu.
Kad je stara Nokia odlazila u istoriju kupili su (Audi, BMW i Mercedes) njen deo sa mapama, poznati Here maps i od tada te mape se nalaze u njihovim automobilima
Baš njih koristim, Here, a od skoro i mapy.cz
Isto, više nego korisne. Pola Evrope sam obišao sa njima i nikad nisu izdale
Rukovodstvo Riviana moralo bi da „prepozna“ aktuelni trend u autoindustriji – smanjena ubedjenost javnosti u e-mobilnost! To znaci da e-pikap nikada nece imati upotrebnu vrednost pikapa sa gorivnim motorom. Mesto e-pogona je grad – dostavna vozila i gradski automobili. To znaci da samo sa e-pikapom Rivian nema sanse da prezivi. U svoj program Rivian je vec ukljucio komercijalna vozila, trebalo bi da im posveti mnogo vise paznje.
Ne zanima čelnike ovih autokompanija šta javnost misli. Oni samo prate trend vrtoglavog puhanja špekulativnog oblaka i cijene rasta akcija svega što je vezano za elektrifikaciju i AI. Dok god akcije rastu oni će da ulažu novac u te rupe. Trenutno cijena akcija izgleda ponajmanje zavisi od toga šta ti radiš (proizvodiš) i kako to radiš. Već od toga uz kakve poteze se vezuje ime marke. Pogledaj Teslu, cijene akcija su padale godinama, a budalaštinama Ilona Maska nije bilo kraja, super el automobil koji je najavljivao deceniju skoro pa nikad ništa se nije desilo, cybertruck koji je gomila đubreta i… Pročitaj više »