Opadajuća prodaja električnih vozila i kontinuirana želja kupaca za motorima sa unutrašnjim sagorevanjem podstakli su Porsche da razmotri značajne izmene planova. Modeli koji su prvobitno bili predviđeni kao potpuno električni mogli bi dobiti hibridne pogone ili motore sa unutrašnjim sagorevanjem.
Predstavnici Porschea su već ranije priznali da elektrifikacija ne ide po planu. Globalna potražnja za električnim modelom Taycan u trećem kvartalu opala je za polovinu, dok kompanija i dalje primećuje rastuću želju kupaca za modelima sa motorima na fosilna goriva.
Porsche je već najavio da će nastaviti ulaganja u razvoj motora sa unutrašnjim sagorevanjem i produžiti njihov životni vek do naredne decenije.
Međutim, sada je prvi put zvanično saopšteno da se razmatra proizvodnja modela, prvobitno planiranih kao potpuno električnih, u verzijama sa motorima sa unutrašnjim sagorevanjem ili hibridnim pogonima.
„Trenutno razmatramo mogućnost da vozila, prvobitno planirana kao potpuno električna, budu opremljena hibridnim pogonom ili motorom sa unutrašnjim sagorevanjem. Sada se nalazimo u fazi donošenja konceptualnih odluka. Jasno je da ćemo se zadržati na motorima sa unutrašnjim sagorevanjem još dugo“, izjavio je za Automotive News Europe Luc Meške, finansijski direktor Porschea.
Detalji za sada nisu poznati, ali već je izvesno da će motori sa unutrašnjim sagorevanjem ostati u Porscheovim modelima duže nego što je kompanija planirala pre nekoliko godina.
Integracija motora sa unutrašnjim sagorevanjem u nove modele, koji su prvobitno projektovani kao potpuno električni, neće biti lak zadatak. Novi modeli trebalo bi da budu bazirani na platformi namenjenoj isključivo za električna vozila. Stoga je moguće da će Porsche morati da koristi drugu platformu za verzije sa motorima na fosilna goriva.
Jedno od potencijalnih rešenja moglo bi biti električna vozila opremljena motorom sa unutrašnjim sagorevanjem koji bi služio kao produživač autonomije. Ovo je tehnologija koju planira da koristi, na primer, kompanija Lotus. Sličan koncept mogao bi naći primenu i u komercijalnim ili terenskim vozilima iz koncerna Stellantis.
AutoRepublika
(136)
„Električni modeli Porschea će možda dobiti motore SUS“ – Zvuci kao dobar vic ali ima logike! Prilikom osvajanja nekog novog modela najveca investicija odnosi se na osvajanje karoserije, razvoj i proizvodnja. Da bi spasio svoju inveticiju u karoseriju Taycana Porsche razmatra mogucnost ugradnje gorivnih motora u istu karoseriju. Ovakav pokusaj nije nov – pre nekoliko godina jedan Amerikanac je iz inata (nema on pojma sta je to!) ugradio V8 u Teslu S! Ova informacija dosla mi je tada ko „kec na jedanaest“ jer sam u to vreme vodio dvoboj sa jednom grupom zelenih idiota. Oni su tvrdili da e-pogon pruza… Pročitaj više »
I e-komponente (citaj baterije)daju nesto nize teziste,pri mnogo većoj masi.
Tacno je, teziste e-automobila je nize nego kod gorivnih. Ali tu masu treba obuzdati u krivini i pri kocenju. Kocenje jos nekako ide ali poznati „test severnog jelena“ pokazuje cudan efekat pri naglim skretanjima elektricara – automobili poskakuju! Predpostavljam da se radi o sledecem efektu: u pocetku gume drze kontakt sa kolovozom, zatim gume popustaju pod centrifugalnom silom, vozilo prokliza nekoliko desetina santimetara, zatim se ponovo uspostavlja kontakt guma-kolovoz i tako naizmenicno. Svaki put kada gume proklizaju u tom trenutku vozilo nije pod kontrolom!
Tako to ide kada ne prate tržište nego evropsku politiku. Radiš po naređenju, a posle lečiš rane.
Nakon diesel-gate afere VW koncern i Porsche jurnuli su u električnu mobilnost. Šefovi su tada rekli (100% provereno):
„Sad kad su oni nama uništili dizel motore, mi ćemo njima benzince, jer će mo tu i onako izgubiti bitku!“
Sad nek propadnu, ako Bog da, neće mi biti žao.