1. Home
  2. Testovi
  3. AR test: Peugeot 3008 GT Hybrid 136
AR test: Peugeot 3008 GT Hybrid 136
56

AR test: Peugeot 3008 GT Hybrid 136

3.64K
56
Podelite sa prijateljima:

Sindikalni minimum

U iščekivanju snažnije hibridne verzije 1.6 PHEV/195 KS, novi Peugeot 3008 mora se zadovoljiti malim 1.2 Hybridom od 136 KS, poznatim nam iz prethodne generacije. Dovoljno ili ne, proverili smo tokom jednosedmične test vožnje…

Na sceni od pre par meseci, novi Peugeot 3008 ima veoma komplikovanu misiju; zameniti više nego li uspešnog istoimenog prethodnika!

Nakon bezmalo osam godina karijere, ovaj je pronašao put do srca kod 1.320.000 kupaca, pre svega na evropskom tržištu, iako se mogao pronaći i na drugim kontinentima. U tom cilju treća generacija po prvi put put poseduje i 100 % električnu verziju (test u arhivi), no kako su elektromobili za mnoge vozače i dalje misaona imenica, za svaki slučaj, ponuda je proširena s još dve termičke izvedbe, potpomognute hibridnom tehnologijom.

O snažnijoj PHEV 1.6/195 pričaćemo opširnije kada je dobijemo na test vožnju (kasni iz nekog nepoznatog razloga), u međuvremenu recimo samo da se radi o hibridu sa spoljašnjim punjenjem, treće generacije, u kojem pronalazimo elektromotor snage 90 KW, koga napaja STRUJA iz baterije kapaciteta 21 kWh.

Proizvođač navodi da će imati 100 % električnu autonomiju od 85 km, što je za oko 30 km više od predhodne generacije, te da će ujedno rezervoar za fosilno gorivo biti povećan s 43 na 55 lit, u cilju što veće ukupne autonomije. Navodi se i novi automatski menjač Punch Powertrain e-DCS7, kao što i samo ime kaže sa sedam prenosnih odnosa. Sve to mi deluje interesantno, možda i interesantnije od vožene i električne verzije, za proveriti prvom prilikom…

Naprotiv, ovde predstavljena lako hibridna verzija 1.2 od 136 KS, već nam je poznata, krajem prošle godine proverili smo šta zna i ume u bivšem 3008 i aktuelnom Citroenu C5 Aircrossu, koji čeka naslednika. Nikakav dizel agregat se ne spominje, u grupaciji Stellantis za njih nema više mesta!

Što se tiče čisto električne verzije Peugeot je ponudio tri različite izvedbe, slabiju od 210 KS, uz bateriju od 73 kWh, koju smo vam nedavno predstavili. Isti taj agregat može se od nedavno dobiti i uz kapacitetniju bateriju od 98 kWh (proizvođač navodi autonomiju od 700 km), dok najsnažnija verija razvija 320 KS i s pogononom je na sva četiri točka.

Za početak, baterije su poreklom kineske, isporučuje ih kompanija BYD, koje bi u dogledno vreme trebalo da budu zamenjene baterijama kompanije ACC (Automotive Cells Company), proizvedenim u Francuskoj. Dakle različite pogonske jedinice na istoj platformi, što je do nedavno bilo nezamislivo!

Danas više nije, upravo zahvaljujući ovde inagurisanoj, nazvanoj STLA Medium, predviđenoj za sve buduće modele grupacije Stellantis između 4,3 i 4,9 metara dužine. Kao i veća arhitektura STLA Large, i ova je „multi-enegetska“, sposobna adaptirati se različitim vrstama energije i ogibljenju, za razliku od termičkih verzija, kod električnih, zadnji trap je recimo tipa multilink.

I dalje estetski privlačan

Ogroman uspeh prethodne generacije, dobrim delom zasnovan je na izgledu, bez obzira da li se radi o „staroj“ ili restlizovanoj verziji s kraja 2020. godine. U dizajnerskom smislu veoma uspešan model u segmentu porodičnih krosovera, na početku karijere Peugeot je morao da uvede i treću, noćnu smenu, kako bi zadovoljio porudžbine.

Svojevremeno u poseti Parizu, moj drugar Aleksandar Uglješić (urednik portala dmotion.rs) bio je iznenađen količinom Peugeota 3008 na ulicama, jednostavno i dan-danas Francuzi ga obožavaju, kao i prvu generaciju. No u startu, 3008 je posedovao znatno više pogonskih jedinica, kako dizela 1.6 i 2.0 BlueHDi, tako i benzinskih agregata (1.2 i 1.6 PureTech), koje su s godinama povučene iz ponude.

Današnji 3008 je isto tako vizuelno veoma privlačan, no stil je drugačiji. Deluje znatno imozantnije što i jeste u suštini, sada je duži za 9 cm (4, 54 m), ujedno i širi za 6 cm i viši za 2 cm. Ukoliko ih stavimo jedan pored drugog, novi je uočljivo masivniji, bez obzira na krosover-kupe forme. Naime, gledano iz profila jasno je da ima više lima nego li staklenih površina, rekao bih „bunker stil“, kome ne pomaže ni snažno zakošeno zadnje staklo, na kojem usput rečeno nema brisača (smanjena vidljivost po kiši ili snegu).

Spomenimo i točkove koji idu i do 20 cola, kao i specifične svetlosne grupe napred i pozadi, da bi slika bila potpuna (galerija malo iznad). Što se tiče enterijera Peugeot ni ovoga puta nije omanuo, po otvaranju vrata sledi uzvik ushićenja!

Unutrašnjost impresionira, blista, posebno noću, kada do izražaja dolazi ambijentno osvetljenje po čitavoj širini komandne table, koje se proteže i na vrata i centralnu konzolu. Još više impresionira „ekrančina“ pri vrhu komandne table, kako formom tako i grafikom, koja ujedno služi kao instrument tabla i ekran za multimediju.

Metar u ruke izmerih da ima nekih 70 cm širine (21 inča u prečniku), a kako se ne vide držači, deluje kao da lebdi, što samo pojačava opšti utisak. Pažnja, ovakav ekran sledi samo uz najviši završni nivo GT, kod jeftinijih radi se o dva ekrana od po 10 inča, spojena u jednu celinu. Ispod njega srećemo se opet s jednom vrstom ekrana nazvanom i-Toggles, inagurisanim pre par godina kod aktuelnog Peugeota 308.

Radi se zapravo o numeričkim komandama za određene funkcije, do kojih se stiže direktno. Prednost u poređenju s mehaničkim komandama je što se ovde mogu personalizovati, na vozaču je da izabere one za koje smatra da su najpotrebnije, s tim da ih je umesto pet, kao kod 308, ovde čak deset.

Odmah pored njega, s leve strane, nalazi se sklopka automatskog menjača, identične forme kao kod ostalih modela grupacije Stellantis. Nije dakle na konzoli između sedišta, kao kod ostalih modela Peugeota, na šta bi se trebalo adaptirati. Ruka ga mahinalno traži tamo gde smo navikli da bude, iskreno rečeno nije ovo „najsrećnije“ rešenje.

Ovoga puta zapazih i da uprkos silnom ambijentnom svetlu sklopka nije osvetljena, noću sam bio na muci da je napipam. Ukoliko ništa drugo ovakvo rešenje oslobađa prostor na centralnoj konzoli, iz dva nivoa. Deo prema vozaču je uzak i presvučen tkaninom (istu pronazimo na naslonu za lakat i na vratima), dok je deo prema suvozaču znatno niži, gde je smešten poveći boks s poklopcem.

Na tom višem delu, s strane vozača, smešteno je nekoliko mehaničkih komandi, navešću samo potenciometar za jačinu zvuka info-zabavnog sistema, zatim „drive mode“ (taster za izbor jednog od tri programa funkcionisanja; Eco, Normal i Sport), te prekidače za odmagljivanje vetrobranskog stakla i reciklažu vazduha.

Zavaljen u udobno sedište, ovoga puta u kombinaciji koža/alkantara, vozač se odlično oseća, iako u voženom ne beše električnih komandi za  podešavanje (za isti završni nivo GT kod električnog 3008 ih ima). Dakle radno mesto bez ikakvih je zamerki, imati mali sportski upravljač u rukama, koji sada ne zaklanja pogled na instrument tablu, pravo je zadovoljstvo.

Ova (instrument tabla) poseduje promenjivu grafiku, ima tu svega, od raznoraznih cifri i crteža, nažalost ne i obrtomer. Pohvale saslužuje i praktični aspekt enterijera, kao i kvalitet upotrebljenih materijala. Pronađoh veoma malo tvrde plastike, čitav enetrijer obložen je mekanom i gore spomenutom sivom tkaninom.

Svuda su i velike ostave i boksovi za odlaganje sitnica, kako to i priliči jednom porodičnom SUV-u. Tako dođosmo i do sedišta pozadi, jednom na njima uverih se da je prostor za putnike posve prosečan u segmentu, iako je međuosovinsko rastojanje veće za 6 cm u poređenju s prethodnim 3008.

Nije znači referenca u segmentu (VW ID.4 i Hyundai Ioniq 5 su prostraniji ali i duži), ima ga ipak sasvim dovoljno za dve prosečno visoke osobe, čak i za glave, uprkos zakošenom zadnjem staklu. Sama sedišta su udobna uz dobar nagib naslona, tako da se i putnici pozadi prijatno osećaju, posebno kada vozilo poseduje veliki panoramik krov (otvara se).

Pored toga, klupa je podeljena u odnosi 40/20/40, tako da se kroz središnji deo lako mogu transportovati duži predmeti, a da to ne remeti raspoloživ prostor za dve osobe do vrata. Bez obzira na vrstu pogona, prtljažnik je identične zapremine, u konfiguraciji s pet sedišta iznosi 520 lit, pa sve do 1 480 lit kada se obore nasloni.

U voženom je predviđena polica koja ga deli po horizontali, zgodno kako bi se poravnjali nivoi po obaranju naslona. Podrazumeva se da su u ovoj verziji peta vrata s električnom asistencijom, te da se mogu otvoriti i kada su vam pune ruke, podvlačenjem stopala ispod branika. Kome je kapacitet prtljažnika nedovoljan, ili mu ponekad zatrebaju još dva dopunska sedišta, tu je veći brat 5008, koji se u principu razlikuje samo formom zadnjeg dela (pogledajte fotografije). Peugeot navodi da njegova zapremina u konfiguraciji s pet sedišta iznosi čitavih 900 lit, odnosno 300 litara sa sedam putnika. Dužina vozila iznosi 4,79 m (+ 25 cm u poređenju s 3008), uz međuosovinsko rastojanje od 2,9 m (+16 cm).

Nežan k’o majčina duša

Ukoliko od vašeg automobila očekujete da poskoči odmah po dodavanju gasa, ovaj 3008 sigurno nije vaš! Iako performanse na papiru deluju posve korektno (10 sec do 100 km/h i maksimalna brzina od 200 km/h), problem je u težini, zaista se pitam ima li olova u toj novoj platformi?

Zamislite izraz lica neupućenog vlasnika kada u Parizu poželi da plati parking, te preko aplikacije predviđene za to ukuca na svom smartfonu registarsku tablicu, kada mu ista izbaci cifru od 18 evra za jedan sat! Normalna cena inače iznosi 6 evra, no od septembra ove godine, ukoliko bilo koje termičko vozilo prebaci 1.600 kg (hibridi takođe), vlasnik biva kažnjen dva puta višom cenom.

Ukoliko je isti u poseti Parizu, te poželi ostati recimo 4 sata, cena od 18 evra se ne pomnoži s 4, već progresivno raste i iznosi, pazite sad, 117 evra! Sreća te postoje podzemni parkinzi gde je cena ista za bilo koje vozilo, isti su u privatnom vlasništu, za razliku od ulica gde opština nameće svoja pravila.

U slučaju električne verzije, koja isto tako podleže ovim merama (za elektromobile teže od 2 tone), spas sam tražio na javnim punjačima, gde je za sat vremena potrebno nepunih 5 evra (struja plus parking mesto). Naravno da je sve ovo posve nebitno na brdovitom Balkanu, ali je činjenica da osim na kućni budžet, težina vozila negativno utiče i na performanse.

Ovaj motor znatno bolje „leži“ Peugeotu 2008 ili Fiatu 600 (pronalazimo ga i kod malog 208), koji su lakši barem 300 kg. To ne znači da se voženi 3008 „vuče“ po putu, za većinu vozača ovaj agregat je „puna kapa“, posebno u zemljama kao što je Francuska, gde su uvedena stroga pravila u saobraćaju.

Dodamo li na to nebrojene fiksne i mobilne radare, te kapital od samo 12 poena koje imaju vozači (početnici tokom prve godine imaju 6), u interesu istih je da se striktno pridržavaju ograničenja brzine i pravila. Za nevezivanje pojasa ili telefon u ruci gubi se za svaki prekršaj po 3 poena (plus kazna od 135 evra), a za prekoračenje brzine od 40 km/h, oduzima vozačka dozvola, „ponavljačima“ čak i vozilo!

U tom kontekstu, 3008 Hybrid 136 u potpunosti zadovoljava, posebno jer je ovaj „sklop“ prijatan u svakodnevnoj vožnji. Elektromotor, smešten u novoj automatskoj menjačkoj kutiji sa šest prenosnih odnosa, omogućava nežne prelaze bez imalo cimanja, i što je još važnije, „pegla rupu“ (pad obrtaja) prilikom promene prenosa.

Nažalost, nedovoljno je snažan da bi se vozilo samo na struju, njegova funkcija je pre svega da pomogne benzinskom motoru s indeksom 1.2 prilikom ubrzanja i međubrzanja, čime se smanjuje potrošnja i nivo izduvnih gasova, što je i bio primarni cilj proizvođača. U Peugeotu navode da je potrošnja niža za oko 15 %, moja prosečna stabilizovala se na tačno 7 lit, što i nije tako loše za vozilo spomenute mase.

Može naravno i mnogo manje, kako sam ga zamenio s manjim C3, na istom putu do kuće uverih se da troši tek pola litre više od Citroena, odnosno 5,5 lit u mešovitoj vožnji na otvorenom putu/auto-putu. Evidentno znatno više kada se vozi konstatnom brzinom od 130-135 km/h, na auto putu računajte na oko 7 lit.

Po gradu je druga priča, no ni ovde rezultat nije katastrofalan (8-8,5 lit), što dokazuje da je ovaj „light“ hibrid ima smisla. Možda bi trebalo ponoviti da je sam „sklop“ orginalne i prilično komplikovane koncepcije, koja nije razvijena od strane Peugeota, već belgijskog specijaliste za „transmission“ (prenos snage u slobodnom prevodu), ili ukoliko više volite menjače, firmi Punch Powertrain.

Bez detaljnog ulaženja u kompleksna tehnička rešenja, recimo samo da je u šestostepeni menjač s dvostrukom spojnicom, težine 75 kg, integrisan elektromotor od 28 KS, konstantnog obrtnog momenta od 55 Nm. Napaja se energijom iz male litijum-jonske baterije, skromnog kapaciteta od 898 W (korisnih 432 W), smeštenoj ispod prednjih sedišta.

Samim tim ista se veoma brzo puni prilikom kočenja i usporenja, ukoliko je potrebno i od strane malog benzinskog agregata. Proizvođač garantuje da ova obezbeđuje vozilu iste perfomanse tokom čitavog životnog veka od 8 godina, odnosno tokom 150.000 pređenih kilometara. Što se tiče benzinskog agregata 1.2 PureTech, treba reći da je značajno evolurao, sada poseduje turbo s promenljivom geometrijom i umesto osetljivog zupčastog kaiša, koji puca pre vremena, uveden je lanac!

Funkcioniše u Milerovom ciklusu kako bi se optimizovalo sagorevanje, izmenama je ujedno povećana maksimalna snaga sa 130 na 136 KS. Peugeot je odlučio da ne navede ukupnu snagu koju ovakva „skalamerija“ razvija, što će reći da je verovatno nešto veća od deklarisane 136 KS, jer i elektromotor pomaže agregatu prilikom ubrzanja i međubrzanja.

Spomenuti menjač e-DCS6 omogućava termičkom i električnom motoru da u zavisnosti od situacije rade odvojeno, odnosno istovremeno ili u sprezi! Ukoliko se pri konstatnoj brzini podigne stopalo s gasa, trocilindarski benzinac se često „isključi“, tako da je u kraćem vremenskom periodu vozilo pokretano isključivo na struju.

Po rečima Ludovića Archasa, odgovornog za razvoj ovog projekta: „cette solution est associée à un mild hybrid à cause de sa tension de 48 V. Mais, en réalité, ce système se positionne plus près d’un full hybrid“, u prevodu on tvrdi kako se realno ni ne radi o lakom hibridu, po njemu sistem se u praksi približio punom hibridu, kakve Toyota koristi već decenijama.

Što bi rekli „svaki Cigan svoga konja hvali“, naravno da preteruje, ali je činjenica da električni motor uspešno „bustuje“ obrtni moment benzinca u nižim obrtajima, kao i da po stani/kreni gužvama omogućava vožnju samo na struju. Ovo potvrđuje i putni računar, na kom videh da sam 30-40 % vremena proveo u električnom programu funkcionisanja. Pre svega prilikom vožnje „u špicevima“, kada se često pomeri tek za par metara.

S teorije na praksu

Po polasku iz fabrike Stellantisa, udaljene pedesetak kilometara od moje kuće (gradić Poissy nadomak Pariza), odmah primećujem diskretno zujanje, kako prilikom ubrzanja, tako i po podizanju stopala s papučice gasa, karakteristično za elektromotore. Pri višim obrtajima nadjača ga zvuk termičkog motora, normalno i dalje se radi o trocilindarskom agregatu, no ovoga pura za nijansu manje grlatom nego li pre, verovatno zbog bolje izolacije.

Vožnja se odvija posve prirodno, tečno, dok su prelazi u viši ili niži prenosni odnos, brzi i nežni (mogu se menjati i manuelno, ručicama pored upravljača). No čim se oduzme gas oseti se znatno jače kočenje motorom, čime se obezbeđuje punjenje baterije. Rekao bih da je po meri, ni preterano jako, ni nedovoljno, tim bolje jer nema više nivoa podešavanja, kao kod „pravih“ hibrida i elektromobila.

Sila usporenja je dakle uvek identična, bez obzira u kom je agregat programu rada (Sport, Normal i Eco), ukoliko se želi zaustaviti na kraju se mora pritisnuti papučica kočnice, koja ima potpuno normalan „feeling“ (osećaj). Uostalom radi se o klasičnim kočnicama s hidrauličnom asistencijom, za razliku električne verzije e-3008.

Pod stopalom odziv na gas je korektan, iako performanse ne impresioniraju, linearno povlači već iz nižih obrtaja, za šta je opet zaslužan elektromotor. Dobar „sklop“ za svakodnevnu upotrebu, koji ne voli preterano agresivnu vožnju. To i nije njegov cilj, razumnim načinom upotrebe vozač može kontrolisati razmenu dve energije, električne i termičke, sve je vidljivo na instrument tabli.

Šema pokazuje protok energije, što uglavnom zavisi od brzine kretanja i pritiska stopala na gas. Ukoliko bi trebalo uporediti ovaj 3008 s električnom verzijom, nalazim da je znatno lakši na upravljaču, normalno, e-3008 teži je za preko 500 kg. Ova težina „pojede“ razliku u snazi od 73 KS, tako da „električar“ i nije mnogo performantniji.

Ovo se odnosi i na voznu dinamiku, bez obzira što je kod e-3008 pozadi multilink. Sve u svemu naš mali hibrid pokazao se pre svega udobnim i sigurnim, na autoputu isprobah sve sisteme za pomoć u vožnji, funkcionišu bez greške. 3008 poslušno ostaje u svoj traci i održava željenu brzinu i distancu s vozilom ispred.

U vožnji po uskim gradskim ulicama do izražaja dolazi velika širina od 1,9 m (bez retrovizora), toplo vam preporučujem opciju Vision 360°, kako bi se izbegla eventualna šteta i sačuvale osetljive felne. Reputacija Peugeota nije dakle dovedena u pitanje, bez obzira što novi 3008 nije dao akcenat na dinamičnosti kao prilikom prethodne generacije.

To bi bilo manje-više sve, ostaje nam još cena za naše tržište, koju ne pronađoh na zvaničnom sajtu uvoznika. No, uz malu pomoć kolege „morona“ videh da se na dilerskim oglasima nudi za nekih 34.590 evra (završni nivo Allure), odnosno uz nekoliko opcija puna cena iznosi 37.360 evra. Nešto je skuplji na francuskom tržištu, s tim da je za voženi završni nivo GT potrebno 42.990 evra, plus raznorazni „pakovi“. Ne vredi u „sitna creva“ navoditi šta sve poseduje, u principu oprema je bogata, ukoliko ste zainteresovani najbolje je da o tome popričate s prodavcem u salonu.

Skupo ili ne, ne znam (meni je u poslednje vreme sve skupo), naprotiv mogu reći da mi se na kraju dopao ovaj 3008, pre svega njegov stil i enterijer, kao i opšta udobnost. Kao što rekoh, uskoro će u ponudi biti jači hibrid, no ukoliko mene pitate, više snage nije neophodno, ova verzija obavlja posao!

Tekst i slike: Perica Rajković

Peugeot 3008 1.2 Hybrid 136  e-DCS6

Karoserija, dimenzije, masa

Tip: SUV
Vrata/Sedišta: 5/5
Spoljne dimenzije – dužina, širina, visina:  4,56 x 1,90 x 1,64 cm
Međuosovinsko rastojanje: 2.740 mm
Zapremina prtljažnika: 520 lit
Masa praznog vozila: 1.648  kg

Motor

Broj cilindara/tip motora: R3/ turbo benzin + elektromotor
Zapremina: 1.199 cm³
Snaga: 136 KS pri 5.500 o/min + elektromotor od 28 KS
Maksimalni obrtni moment: 230 Nm pri 1.750 o/min

Pogon

Tip: Na prednje točkove
Menjač: 6/automatski

Šasija i kočnice

Ogibljenje napred/nazad: MacPherson/polukruta osovina s uzduznim ramenima
Kočnice napred/nazad: Ventilirajući diskovi/diskovi
Pneumatici napred/nazad: 225/55 R19

Performanse

Ubrzanje 0-100 km/h: 10,1 s
Maks. brzina: 201 km/h

Potrošnja i emisija

Gorivo: Benzin
Zapremina rezervoara: 55 l
Prosečna potrošnja – proizvođač/test: 5,6 – 7 l/100 km
Emisija CO2: 123 g/km

Cena

U Srbiji od 34.590 evra

 

Dobre strane:

Dizajn, atraktivan enterijer, odnos udobnost/ vozna dinamika,  potrošnja, automatski menjač 

Loše strane:

Težina, ograničena ponuda agregata, skroman prostor na zadnjoj klupi, pozicija sklopke menjača

 

Pod lupom
Dizajn
Eksterijer: 8 Ukupno 8,25
Enterijer: 8,5
Kvalitet izrade
Karoserija: 8 Ukupno 7,75
Kabina: 7,5
Praktičnost
Karoserija: 7,5 Ukupno 7,75
Kabina: 8
Komfor
Napred: 8 Ukupno 7,5
Pozadi: 7
Vozne osobine
Upravljivost: 8 Ukupno 8
Performanse:8
Šasija
Ogibljenje: 8 Ukupno 8
Kočnice: 8
Motor
Performanse: 7 Ukupno 7,25
Potrošnja: 7;5
Menjač
Preciznost: 8 Ukupno 8
Efikasnost: 8
Cena
Prihvatljivost: 7
Ocena: 7,722

(3635)

Podelite sa prijateljima:
Komentari objavljeni na portalu "Auto Republika" ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst. Redakcija "Auto Republike" zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Subscribe
Notify of
guest

56 Komentara
Inline Feedbacks
View all comments
Suki

Jutro Peki. Hvala puno!

moron

Uz kaznenu politiku u Francuskoj koju Peki pominje, čoveku ne da ne treba ništa jače testiranog pogonskog sklopa, nego i ništa jače od nekog prastarog Zaporožca. Ne dopada mi se forma vozila, pozadi je veliki korak unazad u odnosu na prethodnu generaciju po pitanju prostora za trup i glave putnika. Centralna konzola izmedju prednjih sedišta je vrlo nefunkcionalno rešena za moj ukus, kao i još neke stvari u tom vozilu. Tako da sam izbor materijala enterijera i dobru završnu obradu mogu da obese mačku o rep. Inače, što se tiče testiranog pogonskog sklopa, radije bih ga za oko 10.000 evra… Pročitaj više »

Peki

Bice i Fiat 600 s istim motorom u decembru, rezervisan je 😉

Aleksandar Zlatković

Mom ocu se baš sviđa dizajn modela 600 kada je video reklamu na TV-u.👌

Izmenjeno 9 dana pre od strane Aleksandar Zlatković
J4ZZ3R

Ja sam baš veliki ljubitelj Pežoa, ali ovaj 3008 mi se baš ne dopada. Izgleda kao automobil koji bih ja dizajnirao za vreme odmora u Gimnaziji…. previše agresivan, pretrpan bespotrebnim detaljima, a uz to manje funkcionalan (nema prostora pozadi) i pretežak. Kako su uspeli da težinu povećaju na 1650 kg tj 300kg više od prethodne verzije?
Enterijer je ok, mada mi čak i on deluje manje kvalitetno i robusno u odnosu na facelift prethodne generacije.

Max

Moram reci da je najveci dio tih testova placen a onda je sve jasno.
Inace vozim 3008 1.6 blue hdi /2019 god kupljen u Bg ,Novi ,moram reci da ima mnogo manjkavosti,na 90000km poceo bacat ulje jer su otisle gumice kao i dihtunzi na bregastoj tako da sam morao raditi i Veliku servis,na 110000km anlaser,inace moram reci da je auto redovno servisiran u sl.servisu.Nije moj prvi peugeot ali mislim da vise u moju kucu nece.inace sad imam 120 000 i samo cekam sta je sljedece.
Go..o od Auta,da lijep ali kvaliteta vrli losa i nikako cijenu ne opravdava

Neko sa strane

Najveći deo testova je obavljen vozilima sa manje od 10.000km. Oni takve probleme o kojima pričaš nikako ne mogu da imaju niti testeri da ih uoče. Nema nikakve veze sa plaćanjem ili ne. I ne, nije tačno da su plaćeni. Test vozila pripadaju marketinškim službama i dovoljna je novinarska akreditacija ili neki sličan dokaz da bi se auto rezervisao i dobio za vožnju.

Max

A i sve je jasno tko je odgovorio,a ovo sto sam napisao je realnost peugeota,pre toga sam imao 407 2.0hdi aut.također kupljen nov,more problema

BB

A tkoji je to auto bez problema?

Peki

Max, za Srbiju ne znam, ali „napolju“ kad dobijes test vozilo na odredeni period (u mom slucaju to je obicno jedna sedmica) vozi ga gde hoces i koliko hoces, naravno i pises sta hoces, tj. onako kako ga dozivis! Ovaj moj 3008 imao je samo 2-3 hiljade predenih kilometara, kako ocekujes da pisem o puzdanosti? No ukoliko si procitao tekst, i ne samo ovaj, cesto pisem o nepouzdanosti pojedinih modela i agregata, kao sto sam vise puta u tom kontekstu spomenuo 1.2 PureTech. Ne sumnjam da imas problema s tvojim autom, ali o tome se razmenjuju misljenja na forumima, izmedu… Pročitaj više »

Neko sa strane

Pusti Pežo Peki, nego kad ćeš u penziju? Očekujem da si se obogatio od svih ovih testova odradjenim zadnjih 20 i kusur godina. 😂

Peki

Hmmmm, u naturi, sve vise zahtevaju da im se vozilo vrati isto kao i kada je preuzeto, dakle s punim rezervoarom. Posto test vozilo mora da se vozi kako bi se izvukli zakljucci, cesto se vozikam k’o budala, bez ikakve realne potrebe, pa se potrosi i gorivo i vreme. Drugo za privatni auto placam parking na ulici 1,5 dnevno (u opstini se prijavi kao takav), a za testni 2,5 evra na sat. To vazi u mojoj opstini Pantin, dok u Parizu parkiranje kosta 6 evra sat, odnosno, kao u slucaju ovog 3008, 18 evra! Trece i najvaznije je rizik od… Pročitaj više »

Peki

Pa ja sam u penziji vec tri godine, ali kako od nje mogu samo da pasem travu u obliznjem parku, moracu da radim i testiram vozila barem do 100 godina kako bih preziveo 😂.

Aleksandar Zlatković

Peki, ne znam da li ste upućeni od strane Zvezdana da sam ja bio među prvima aktivni pratilac AR od početka rada portala, još u vreme kada je Pavle bio glavni urednik.

Peki

E pa tom slucaju redakcija bi trebala da ti pokloni sat na poklon za vernost, znas kako se to nekada radilo u firmama 😂

moron

Meni je to Zvezdan pominjao. U više navrata.

Aleksandar Zlatković

Zahvaljujem na lepim rečima Zvezdanu od srca.😊

Aleksandar Zlatković

Hvala, hvala.😊

moron

„Ako“ jednoga dana odemo na onaj svet, valjda ćemo i tamo imati prilike da čitamo testove nebeskih kočija 😊
I ne brini – „Bog će da ti plati“ 😊

Aleksandar Zlatković

Svi ćemo jednog dana tamo. Jedino što mi ne znamo tačno kada. Ja ću u raj verovatno kada za to dođe vreme.😅

Zoca

Kupices jos gore.Sve su popustili totalno sa kvalitetom, a dobavljači delova su skoro isti za sve automobilske kompanije

J4ZZ3R

Na forumu HCS (Honda kluba Srbija) poznavaoci kažu da je baš izbor dobavljača glavni razlog zašto treba kupiti vozilo MADE IN JAPAN. Džaba organizacija proizvodnje kad ti deo isporuči ista kompanija koja isporučuje i za Dačiju

BB

A Japanci su sveci?

Drug, vozio sam japanca, i to Hondu, i mogu reći da ni u kom slučaju nisu dijelovi za pohvalu. Na 40000 crkao motor, na 128000 letva volana na 145000 klima kompresor…

Ah da, vjerovatno je imao i Takata vazdušne jastuke 😉

J4ZZ3R

Nisam rekao da su sveci, ali recimo da imaju različitu poslovnu etiku i kulturu u odnosu na „western civilization“… Moje iskustvo sa japancima je dijametralno suprotno od tvog, što apriori ne znači ni da sam ja, niti da si ti u pravu, jer smo obojica zrno peska u pustinji. (mada ja nijednog nisam vozio duže od 123000km)
Ipak, ako pogledaš bilo koje relevatno istraživanje pouzdanosti automobila, uvek će u prvih 10 biti gotovo svi Japanci, sad da li Lexus, Toyota, Honda, Mazda, Suzuki nebitno, tako da je automobil ipak skup svojih komponenti i kvalitet komponentaša matters 🙂

BB

Niti imam šta protiv japanaca niti za…. Jednostavno auta k’o i svaki drugi. Generalno ne volim to izdizanje u visine i građenje nekih mitova, bilo za Japance, bilo za VW ili bilo koji drugi… Čestto sam u prošlosti kupovao auta koja su na lošem glasu, jer su bila doooosta jeftinija, i svaki put sam se navozao u njim daleko više i bolje nego oni što su mi savjetovali i gledali sa visine: Pa što nisi uštedio i kupio Golfa 2 1,6D :-D, a ja za 3x manje para vozim 2,5 tubo dizel, centralna brava, auto širok komotan, sve na „prst“… Pročitaj više »

J4ZZ3R

To sto ti pričaš je kao kad bi neko rekao da ne voli to uzdizanje Liverpoola, Manchester City-a, Arsenal-a, Utd, jer su to fudbalski klubovi kao i svaki drugi i ne treba graditi mitove od njih. Ali, kad pogledaš tabelu na kraju godine uvek na vrhu bude City, Liverpool, Arsenal ili Chelsea. Tako da NIJE SVEJEDNO. Slažem se sa tobom da ta razlika nije prevelika, jer obično po statistikama pouzdanosti koje posmatraju vozila do 5 godina, najbolji budu na 90%+ vozila bez večih problema, a najgori (SEAT, FIAT, DACIA, LAND ROVER, RENAULT, ALFA, CITROEN) budu na 70%+ vozila bez problema… Pročitaj više »

Laki

Zašti je stradao taj motor,kad mu vrijeme nije??

BB

Neko prije mene vozio… Budala stalno držao nogu na punom gasu…

Laki

Prvi vlasnik uglavnom “kreira” životni vijek vozila.

Bojan

Ovdje gdje zivim vidjam cesto ovaj model, izgleda da se dobro prodaje. Meni se ne svidja zadnji dio, previse je nakosen, sto, cini mi se, suzava prostor u prtljazniku i pozadi za glavu. Ne svidja mi se ni prevelika natrpanost i skucenost koju (bar vizuelno) izaziva centralna konzola i prostor izmedju prednjih sjedista. Malo sam skeptican oko ovih velikih i sirokih ekrana. 5008 mi nekako izgleda skladniji, aii za njega se pitam da li bi bio prespor sa ovim motorom. Pitam se za taj mjenjac sa integrisanim motorom koliko ce trajati i kako se popravlja… vjerovatno se citav mjenjac mijenja… Pročitaj više »

J4ZZ3R

Uh Auto Motor und Sport voli da „naloži“ svoju braću po zastavi. Ja smatram da je Consumer Reports bez premca, ali šta nam vredi kad je američki

Rikošet

Peki da li u Francuskoj ima zvaničnih informacija o „problemima“ s Punch Powertrain mjenjačem?

Valjda je već u toku zvanični opoziv na isti, a prije toga je nekoliko puta pokušano da se njegovi problemi ispeglaju kroz nadogradnju softvera, ali bez nekog velikog uspijeha…

moron

Šta su Tvoja saznanja o toj temi ?

Rikošet

https://www.largus.fr/actualite-automobile/rappel-1-2-hybride-citroen-ds-et-opel-mettent-a-jour-la-boite-automatique-e-dcs6-30036835.html Da se razumijemo Largus navodi to što navodi, a mene za sada zanima i Pekijev stav od tome… Ono što je samo moja „bolest“ je da sam od prvog dana kada sam vidio infografiku na kojoj je prikazan složen pogonsko-mjenjački e-DCT sklop… sam za sebe bio skeptik da će novajlija u svijetu automobilskih mjenjača i „veliki grešnik“ poput Stellantisa moći sve to da povežu kako treba. Te sumnje nisam iznosio do sada, iskreno iz želje da im dam šansu prvenstveno zbog kupaca, koji će uzimati njihove automobile, ali i da konačno naprave nešto što valja, jer je ovo sa… Pročitaj više »

Peki

Ne znam sta da ti odgovorim… Da, prica se o izvesnim problemima s tim menjacem, ali se proizvodac jos uvek nije jasno i glasno izjasnio. Verovatno ni nece, kao sto je godinama ignorisao probleme s 1.2 PureTech, zbog cega je na hiljade nezadovoljnih kupaca podnelo zajednicku tuzbu…

Rikošet

Hvala. Znači mrka kapa opet…

Izmenjeno 5 dana pre od strane Rikošet
moron

Svaki proizvodjač ima pravo da pogreši. I svaki povremeno greši. U većem ili manjem obimu, češće, redje, sa ovakvim ili onakvim posledicama … Suština ( za kupce ) je u tome šta taj proizvodjač uradi nakon što shvati da je napravio promašaj. Da li je BMW napravio propust sa kočionim sistemom na preko 1,5 milion vozila, što je obelodanjeno tek krajem leta ? Pratično, felerična im skoro dvogodišnja produkcija. Ali, proglasili su opoziv. I to je primer za jedan odgovoran pristup. Stellantis je izgleda takodje objavio opoziv za ovaj DCT sklop. To piše u tekstu za koji si ostavio link.… Pročitaj više »

Rikošet

Svaki proizvodjač ima pravo da pogreši… Znam da ti se omaklo, ali zamisli kako bi ova rečenica zvučala u jednom drugom kontekstu. Svaki doktor ima pravo da pogriješi… Ostalo je nesporno. Sve manje boli, kad je reakcija očekivana i ljudska, ali znaš i sam da tebe kao kupca i pored adekvatne domaćinske „podrške“ te greške više bole. Neka je bol samo u tom jednom dolasku u servis i vremenu odvojenom za to, ali generalno kad kupuješ nov automobil ne očekuješ nedostatke niti će ti iko to spominjati dok dogovaraš kupovinu, a danas je izgleda to postao sastavni dio priče, koje… Pročitaj više »

BB

A vidi, mi smo navikli davati mitske osobine osoblju sa medicinskim obrazovanjem… Ima ih i dobrih i loših, kao i svih ostalih, ali dizanje u nebesa samo tog zanimanja nije opravdano… „on drži život u svojim rukama“ obično se tako kaže. Ali us stvarnosti on ima za pacijenta koji je već u problemu (da li bolest ili nesreća) i ako ga vrati u život, on je dobar doktor, ali ako ga ne vrati u život – onda se kaže: Učinili smo sve što smo mogli… I na kraju to je jedan pojedinačni život (postao tako jeftin u poslednje vrijeme). Ali… Pročitaj više »

Rikošet

Prvo što mi je palo na pamet kad sam ovo pročitao je da „braniš“ neku doktoricu 🙂

Nisam stvarno mislio da se bavim nekim određenim zanimanjem samo sam skrenuo pažnju kolegi Moronu na škakljivost te riječi „pravo“…

moron

U pravu si, loše sam se „odrazio“. Ali, razumeli smo se.
Slažem se sa ostalim što si naveo.

BB

A gdje nestade naš kolega MRN? 😉

J4ZZ3R

Čitah pre neki dan da je jedna francuska redakcija imala problem sa novim c3 koji se ugasio tokom vožnje , u srednjoj traci, te je posle bilo nemoguće da se automobil uopšte pomeri, pokrene na bilo koji način, tj skloni iz trake. Na Worldscoop forumpro fr diskutuju oko toga i govore da je od početka taj menjač bio problematičan, da ima čudne zvukove itd. Iskusniji članovi tamo (među kojima je puno onih koji rade u PSA) govore da ih je od početka bilo strah da je cela priča pregolema za maleni PUNCH POWERTRAIN. Ne mogu da verujem šta rade menadžeri… Pročitaj više »

BB

Nemoj tako… Pa stavili lsu lanac umjesto remena 😜

Rikošet

Složio bih se da je „progon“ AISIN-a potpuno nelogičan, ali eto neko je ipak našao logiku zašto bi to trebalo da se uradi… Ovdje nema puno mudrosti, Matija je to više puta lijepo objasnio. Rukovođenje kompanijama preuzeli su ljudi menadžerskog profila, koji se ne razumiju u mehaniku i pogonske sklopove, ali zato perfektno poznaju Excel. Oni u njima crtaju tabele i smanjuju troškove gdje god mogu i prave projekcije, koje za rezultat na papiru imaju brojne prednosti, a jedna od njih je i povećanje njihove zarade. U tom procesu odlučivanja glas inženjera je postao nebitan, a nebitan je postao i… Pročitaj više »

Izmenjeno 5 dana pre od strane Rikošet
J4ZZ3R

Ja sam radio 8 godina u jednoj nemačkoj banci i nažalost ne razlikuju se puno sastanci u odnosu na ovaj u ovom tužnom videu. Samo top menadžment i oni izvršioci u dodiru sa klijentom znaju otprilike šta je korisno, konkretno i produktivno za obe strane, šta je win win situacija. Između ta dva pola ubacuje se kancer od middle managementa koji samo gleda planove, brojke i ne razlikuje rad u leru od radu u brzini. Otprilike bitno je da se vrti motor, da se čuje buka, da postoje svi znakovi da se krećemo u pozitivnom smeru, čak iako stojimo ili… Pročitaj više »

BB

„Između ta dva pola ubacuje se kancer od middle managementa koji samo gleda planove, brojke i ne razlikuje rad u leru od radu u brzini.“

tu je suština svega, ovaj srednji menadžerski sloj je u suštini kancer svake organizacije (frime, visokoškolske ustanove, vojske, ministarstava itd…)

BB

„Oni u njima crtaju tabele i smanjuju troškove gdje god mogu i prave projekcije, koje za rezultat na papiru imaju brojne prednosti, a jedna od njih je i povećanje njihove zarade.“

Gdje si ti vidio smanjene troškove?

Pa svi oni prodaju preskupe proizvode i jedan manji dio su bili u pozzitivnom, ali svi gube tlo pod nogama, i to prilično rapidno…

Rikošet

Treba li nam bolji primjer uštede od prelaska sa četiri na tri cilindra…

BB

To jeste ušteda u materijalu i mašinskoj obradi, ali šta vrijedi kada čapneš na materijalu a onda to potrošiš na vučenje 7 crvenih linija pod pravim uglom u zelenoj transparentnoj boji 😀

Milojica

Imam ovaj automobil blizu tri meseca i sem lepote i modernog dizajna sve je ostalo mana. Moj je bas 1.2 hybrid kao ovaj sa testa. Motor mu je slab i bucan. Trazi jako velike obrtaje kod npr. preticanja. Potrosnja ne silazi ispod 8 litara u gradskoj voznji dok je na otvorenom nesto preko 6.5. Tac komade se stravicno naporne i veom skrecu paznju. Za ovo vreme je vec dva puta bio na servisu. Komande na volanu cas rade, cas ne rade. Prestalo je da radi el. otvaranje i zatvaranje prtljaznika. Navigacija ne radi i ne znaju sta je kvar, za… Pročitaj više »

GT3

Zaprepašten sam da već toliko problema imate sa vozilom. I rijetkost da vlasnici uopšte pričaju o svim problemima sa kojima se susreću. Godinama sam govorio kako kombinacija mali motor veliko vozilo nikad ne može dobro funkcionisati sve i da je hibrid. Nadam se da ćete nekako riješiti probleme. Da sam na Vašem mjestu, ukoliko je moguće, mijenjao bih/prodao vozilo dok još ima blizu svoje prvobitne vrijednosti. Sretno!