Prošlo je nekoliko meseci od kada se internetom proširila priča o tome kako Cadillac planira da ponudi predstavnika u klasi hiperautomobila. Vest su prenele kolege sa sajta CarSales nakon razgovora sa General Motorsovim globalnim šefom za dizajn pod imenom Majkl Simko. Ovaj je tada rekao da Cadillac može i želi da razvije hiperautomobil, ali nije želeo da kaže hoće li to da uradi.
Iako ideja na prvi pogled deluje kao suluda, kada malo bolje razmotrimo situaciju, dolazimo do zaključka da bi ipak u neku ruku imala smisla.
Cadillac je proveo poslednjih nekoliko decenija pokušavajući da osveži ponudi i privuče mlađe kupce sa ciljem da se reši onog imidža „penzionerskog automobila“. Takođe je veoma aktivan u profesionalnom auto-moto sportu kao što je američka serija IMSA, a postoje planovi i da uđe u šampionat Formule 1, iako je za sada odbijen. Više o samim razlozima za hiperautomobil smo pisali pre nekoliko sedmica, a tu priču možete da pročitate ovde.
Ispred nas je sada koncept koji Cadillac naziva Opulent Velocity i donosi nam generalnu ideju kako bi novi hiperautomobil mogao izgledati. Premijum brend General Motorsa i dalje veruje da njegova budućnost leži u električnim četvorotočkašima, iako postoje dokazi da takav trend usporava, a još uvek većina njegove prodaje i profita stiže od strane glomaznog terenca Escaladea.
Međutim, čelnici entiteta veruju da će se situacija promeniti ulaskom u narednu deceniju, a Opulent Velocity bi trebalo da bude predvodnik takvog trenda. Sve što nam Cadillac kaže jeste da je automobil pokretan električnom energijoma, ali nemamo informacije koji motor ga pokreće. Spomenuti Simko je ranije rekao kako Cadillacov hiperautomobil, „može biti na struju, ali i ne mora“, pa samim tim može da se pretpostavi ni sama firma ne zna u kom pravcu će da ide.
Sa dizajnerske strane možemo da vidimo dosta prepoznatljivih detalja. To se odnosi na masku hladnjaka i bočne farove koji su već sada Cadillacova prepoznatljiva stilska škola. Opulent Velocity je dosta niži i aerodinamičniji od ostalih modela brenda, sa takozvanim „Lambo“ vratima, a ostaje nam da vidimo koji detalji će ući u serijsku proizvodnju. Već sada je jasno da ovaj koncept ne zadovoljava sve zakone, kao recimo što su nedostaci retrovizora.
Cadillac je tokom prezentacije najviše pričao o novoj generaciji takozvanog „auto-pilota“ i cilj je da vas automobil preveze na željenu lokaciju bez da taknete volan. Usledilo je pitanje, „zašto bi neko potrošio toliko novca na hiperautomobil i onda ga ne bi vozio“, stigao je odgovor da svakako možete da vozite Opulent Velocity, ali će „auto-pilot“ biti samo opcija koju ne morate da koristite ako ne želite.
Bilo kako bilo, sasvim je sigurno da je ovaj specijalni Cadillac dosta godina daleko od ulica, i da se do tada mnogo toga može promeniti. Ali ideja definitivno nije nemoguća kao što je delovalo pre par meseci…
AutoRepublika
(86)
Cadillac je vec najavio da namerava da podigne svoja vozila iz premijum u superluksuzni segment. U poredjenju, to bi trebalo da bude nivo Maybacha, Rollsa i Bentleya. Uzgred, Jaguar takodje namerava da se ugradi u isti segment. Marketing strucnjaci uocavaju trend da je u svetu sve vise superbogatih, tako da superluksuzni segment moze da bude mnogo siri nego ranijih decenija. Po mom misljenju, rukovodioci Cadillaca uopste ne bi trebalo da brinu zbog imidza „penzionerski auto“. U toj klasi vlasnici su uspesni biznismeni koji su usli u drugu polovinu svoje karijere i traze auto koji odgovara njihovom statusu. Ono sto je… Pročitaj više »
„Ako Cadillac ipak zeli da animira mladje ljude, onda bi trebalo da razvije u premijum klasi manje modele sa sportskim dizajnom i karakteristikama, analogno BMWu 3 i 5.“
Oba postoje. Cadillac CT4 i CT5.
Znam. Da li to znaci da je Cadillac sa tim modelima ispunio svoj cilj, odnosno, da li ti modeli stvarno privlace mlade ljude ili privlace vise penzionere koji nemaju novac za veci Cadillac?