1. Home
  2. Life
  3. Bezbednost
  4. Francuski hakeri „obili“ Teslu Model 3 i dobili ga besplatno
Francuski hakeri „obili“ Teslu Model 3 i dobili ga besplatno

Francuski hakeri „obili“ Teslu Model 3 i dobili ga besplatno

148
1
Podelite sa prijateljima:

Jamais deux sans trois (Nikad dva bez tri): ovu izreku, francuska kompanija Synacktiv je upravo poštovala do kraja. Specijalizujući se za takozvanu ofanzivnu sajber bezbednost, po treći put je pobedila na hakerskom takmičenju organizovanom na Teslinim modelima.

Ovu pobedu duguje timu od tri „etička hakera” starosti od 25 do 30 godina. Mladi istraživači sajber bezbednosti su uspeli da ugroze bezbednost limuzine Modela 3 za manje od 30 sekundi. Proizvođač sada ima 60 dana da ispravi ovu ranjivost. Ako ne poštuje ovu obavezu, pravila konkurencije predviđaju da se nedostatak javno objavi.

Trenutno ne znamo mnogo o tome. Synacktiv precizira, međutim, da su njeni profesionalni hakeri bili u mogućnosti da iskoriste slabost u elektronskoj kontrolnoj jedinici (ECU), svojevrsnom superkompjuteru automobila, i multipleksiranom sistemu zvanom CAN BUS na engleskom.

Ovaj CAN BUS takođe koriste mnogo manje dobronamerni ljudi, posebno na modelima Toyota-Lexus, za krađu vozila. Prava pošast koja često uključuje lažne zvučnike JBL. Dok su novi automobili sve više povezani, većina automobilskih brendova pribegava „etičkim hakerima“ kako bi pokušali da identifikuju nedostatke i isprave ih.

S druge strane, ne učestvuju svi u javnim hakerskim takmičenjima, kao što je Pwn2Own koji je Synacktiv upravo osvojio. Zahvaljujući ovoj pobedi, francuska kompanija, osnovana 2012. godine, osvojila je najmanje 200.000 dolara… I po drugi put novog Teslu Model 3. Dakle, društvo počinje da se upoznaje sa ovim modelom. To im je već omogućilo da budu pobednik na prethodnom takmičenju, organizovanom prošlog januara u Tokiju.

Ova nagrada će pomoći istraživačima sajber-bezbednosti da nastave da prate moguće ranjivosti u bezbrojnim elektronskim čipovima čisto električne američke limuzine, koja je nedavno restilizovana. Pitanje koje je sve važnije za proizvođače i koje vlasti postepeno uzimaju u obzir.

Standard GSR 2, obavezan za skoro sva nova vozila koja se prodaju u Evropi od jula 2024, stoga sadrži čitav odeljak posvećen sajber bezbednosti. Ovaj aspekt propisa bi posebno trebalo da spreči Porsche da od ovog leta nastavi da prodaje prvu generaciju Macana na Starom kontinentu, kao i sportske modele 718.

Stoga smo daleko od jednostavne formalnosti, čak i ako je dolazak crnih kutija ili „inteligentnog“ ograničavača brzine izazvao mnogo više priče.

AutoRepublika

(148)

Podelite sa prijateljima:
Komentari objavljeni na portalu "Auto Republika" ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst. Redakcija "Auto Republike" zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Subscribe
Notify of
guest

1 Komentar
Inline Feedbacks
View all comments
MRN

Ova takmičenja imaju smisla samo ako proizvodjači imaju nameru da sagledaju slabosti koje su omogućile pobedu hakera.