Optimizam vezan za autonomnu vožnju ima „sudar“ s realnošću
Ne tako davno, oni optimistički nastrojeni su predviđali da će potpuno autonomni automobili biti prisutni na putevima 2020. Danas, rukovodioci kompanija ipak zauzimaju pragmatičniji stav, jer troškovi i složenost dolaze u fokus, dok se investicije preusmeravaju tamo gde su neophodnije, a to je elektrifikacija.
Još jedan faktor koji usporava dolazak autonomnih automobila je činjenica da su potrošači oprezni po tom pitanju nakon nekoliko kapitalnih incidenata, uključujući gaženje pešaka od strane Uberovog vozila, kao i nezgode vezane za Teslin Autopilot sistem. Najnovije istraživanje Deloittea pokazuje da se pozitivan zamah poverenja potrošača u ovu tehnologiju značajno usporio tokom protekle godine.
Šef Volvo Carsa, Hakan Samuelson, rekao je da je razvoj samovozećih automobila bio „tehnički nešto izazovniji nego što smo to prvobitno mislili“.
Volvo je fokusiran na razvoj naprednih sistema asistencije, koji bi omogućili da vozilo preuzme kontrolu na auto-putevima, rekao je Samuelson.
Švedski proizvođač će biti „veoma oprezan prilikom uvođenja nečega što se doživljava kao automatizovano a zapravo nije“, iz razloga što bi to vozačima pružilo lažan osećaj bezbednosti.
Ingo Štirmer, glavni inženjer za autonomnu vožnju u snabdevačkoj firmi Aptiv, rekao je da se tržište dramatično promenilo u poslednjih šest meseci. Deli se od nivoa 0 do nivoa 3 za privatne kupce, što podrazumeva bezbednosne atribute i napredne sisteme asistencije, i na nivo 4 i nivo 5 za komercijalnu eksplotaciju, poput prevoza po pozivu.
Bez vrednosti za kupce
Šef PSA grupe, Karlos Tavarez, rekao je da njegova kompanija zauzima sličnu poziciju. „Mi ne vidimo vrednost za kupce u sistemima asistencije iznad nivoa 3 iz razloga priuštivosti“, rekao je on. „Iznad toga, troškovi vrtoglavo rastu a realna vrednost to ne prati proporcionalno.“
Međutim, bez obzira što rukovodioci potvrđuju da je poslovni model vezan za prodaju sistema nivoa 4 i 5 autonomne vožnje teško ostvariv, oni ne žele bilo šta da ustupe velikim tehnološkim kompanijama. „Ukoliko oni ne razviju poslovni plan po tom pitanju, onda će to uraditi firme kao što su Uber ili Waymo“, rekao je Štirmer.
Tavarez je potvrdio da PSA radi na tehnologijama iznad nivoa 3.
„Nivo 4 ili 5 će biti interesantni za usluge podele prevoza, kao u slučaju minibuseva ili robotskih taksija“, rekao je on. „Ti automobili se dele među brojnim korisnicima, te iz tog razloga mogu biti skuplji.“
Targetiranje tih vidova upotrebe bi zapravo moglo da redukuje troškove razvoja, smatra Tavarez. „Oni će se koristiti u pojednostavljenim okruženjima sa specijalnim voznim trakama i jasnim označavanjem. To pojednostavljivanje okruženja će potvrdu softvera učiniti lakšom i smanjiti broj scenarija koji moraju biti validirani.“
Šef Bentleyja, Edrijen Holmark, sugerisao je da bi električni i autonomni automobili mogli da zamene izvesne letove u Evropi. „Hajde da kažemo da biste mogli bezbedno da se krećete brzinom od 320 km/h tri sata. Gde možete stići? Pokrivate na taj način veći deo Evrope.“
Međutim, Holmark je upozorio da široka eksploatacija istinskih autonomnih automobila neće biti izvodljiva još nekoliko decenija. „Iz naše perspektive, i dalje će biti ljudi koji će želeti da voze, tako da će to biti omogućeno još dugo“, rekao je on, čak i u slučaju da autonomna vozila budu sposobna da se kreću na posebno konstruisanim i adaptiranim auto-putevima.
Troškovi od kojih uši otpadaju
Urbana okruženja su još jedan problem, rekao je Holmark. Troškovi konvertovanja gradova kao što su London ili Mumbaj, „koji nikada nisu bili dizajnirani za automobile“, u oblasti u kojima se mogu koristiti autonomna vozila, biće ogromni, van domašaja lokalnih vlasti.
Ipak, ovo upozorenje vezano za samovozeće automobile ne znači da će tradicionalnni proizvođači i tehnološki giganti redukovati svoje investicije, čak i ako njihove ambicije budu neminovno smanjene a vremenski rokovi produženi.
Prošlog jula, Volkswagen je saopštio da će investirati 2,6 milijarde dolara u Argo AI, „startap“ firmu koja se bavi softverom, a podržana je od strane Ford Motora. Tri meseca kasnije, VW je izjavio da će izdvojiti iz grupe sektor poslovanja vezan za autonomna vozila kao Volkswagen Autonomy, fokusirajući se najpre na lansiranje nivoa 4 u komercijalnim vozilima do 2025.
Da ne bi slučajno zaostali u oboj oblasti, Daimler i njegov rival BMW, udružuju snage u cilju razvoja sopstvenih sistema nivoa 4, zapošljavajući na zajedničkom projektu 1.000 inženjera. Ipak, njihov fokus najverovatnije neće biti na samovozećoj S klasi ili seriji 7, čak i u okviru usloga prevoza po zahtevu.
Čelni čovek Daimlera, Ola Kelenijus, prošlog novembra je rekao da se ispostavilo da je obezbeđivanje robotskih taksija u urbanim oblastima veći inženjerski izazov nego što se prvobitno mislilo. „Tu negde je čučala provera u realnim uslovima“, dodao je on.
AutoRepublika
(331)
Znači, još samo nekoliko decenija čekanja ? Meni sasvim dovoljno …