Paralelno parkiranje – kako ga odraditi korektno (VIDEO)
I u našim gradovima je sve izraženiji deficit parking mesta. Obično se prazni prostori, kod kojih je neophodno izvesti takozvano „paralelno parkiranje“, nešto lakše pronalaze, prvenstveno što ga mnogi vozači, posebno početnici i oni lepšeg pola, nešto posebno ne vole.
Pored toga, ovaj manevar traje duže nego što je to prosto „uletanje“ na prazno mesto. Takođe, „nišanjenje“ se obavlja dok ste na kolovozu, tako da postoji rizik da ostali vozači „trube“, glasno komentarišu i slično, što samo zna da izazove dodatnu nervozu i stres. Čak, svi smo mogli da vidimo kako vozač na kraju odustaje, dok se iza njega stvorio „vozić“ u „Mad Max“ raspoloženju.
Moderna vozila mogu biti opremljena opcionim sistemom asistencije pri parkiranju, koji pomaže početnicima, ali proći će izvesno vreme dok on ne bude standardizovan, tako da je imperativ znati kako brzo i korektno parkirati vozilo. Na kraju krajeva, ukoliko sebe smatrate ozbiljnim učesnikom u saobraćaju, bilo bi pomalo i sramota ne znati kako izvesti paralelno parkiranje.
Kao i što se tiče ostalih stvari u životu, nismo svi isto talentovani za određene „sportove“, ali znanjem materije i vežbom, mogu se učiniti „čuda“. Hajde da krenemo od početka.
Prilaz
Šta je potrebno da uradite?
- Najpre uključiti pokazivač pravca i time ostalim učesnicima u saobraćaju signalizirati na vreme najaviti svoje namere. Retko koja stvar zna da iznervira kao vozilo koje „mili“ ispred vas, ponekad par stotina metara, da bi na kraju vozač zaustavio automobil ili ga uparkirao u prazno mesto. Budite solidarni.
- Usporite kada dođete do praznog mesta i procenite da li vaše vozilo može tu da stane. Imajte na umu da vam je potrebno dodatnih 60 centimetara „praznog prostora“ ispred i iza vozila.
- Ignorišite nestrpljive „nervčike“ iza vas, ukoliko ste korektno ispoštovali stavku broj 1. Koncentrišite se na parkiranje.
Naravno, vrlo često ne krene sve kako treba. Jednostavno niste napravili dobru procenu, tako da vozilo ne može da se „upakuje“ u suviše tesan prostor. Ukoliko parking mesta nisu označena, ljudi najčešće ne ostave dovoljno prostora, a kod nas, kao što to možemo da vidimo svaki dan, nekima ni linije nisu dovoljne, a posle se ljutimo kada nas na listi nacija po pitanju prosečne inteligencije stave na samo dno…
Poravnavanje
Ovo je druga najvažnija stvar pri paralelnom parkiranju, jer određuje kako ćete ući u parking mesto. Šta treba uraditi?
- Nakon što ste pronašli odgovarajući prostor, nemojte isključivati pokazivač pravca.
- Zaustavite automobil pored parkiranog vozila koje se nalazi ispred praznog parking mesta na oko metar razdaljine od njega.
- Vaš automobil treba da je poravnat s vozilom pored na taj način, što je vaš zadnji točak u paraleli sa njegovim zadnjim delom. Ukoliko ne možete da odredite poziciju, pogledajte prema prozoru zadnjih vrata i gledajte da zadnji deo drugog automobila „dodiruje“ C stub vašeg vozila.
Ono što u ovom slučaju može da predstavlja nevolju je nedostatak bočnog prostora između vozila, tako da može doći do „češanja“ prilikom ulaska u parking mesto. Ukoliko ne izjednačite zadnji točak sa zadnjim delom parkiranog automobila, možete očešati vozilo ili ćete ući pod lošim uglom u okviru sledećeg koraka.
Ulazak
Najvažniji korak u paralelnom parkiranju je način na koji ulazite u prazan prostor, tako da posebnu pažnju treba obratiti na sledeće:
- Stavite menjač u „rikverc“ poziciju i okrenite volan maksimalno udesno.
- Polako krenite unazad a kada automobil formira ugao od 45 stepeni u odnosu na ivičnjak, ispravite volan dinamičnim pokretima.
- Nastavite da se krećete unazad ispravljeni pod uglom od 45 stepeni, sve dok se vaš desni spoljni retrovizor ne poravna sa levim uglom automobila koji se nalazi ispred. Tada se zaustavite. Takođe, reper za zaustavljanje vam može biti pozicija kada se zadnji desni točak približi ivičnjaku ili ukoliko pogledate u levi retrovizor, vidite vaš zadnji deo uperen prema farovima automobila koji se nalazi iza.
Šta u ovom slučaju može otići „po zlu“? Ukoliko ne okrenete volan udesno u potpunosti pre ulaska u parking mesto, potrošićete više prostora da biste ostvarili ugao od 45 stepeni, što će za posledicu imati preuranjen prilazak vozilu iza, tako da nećete imati dovoljno prostora da „ispravite“ vaše vozilo. Ulazak pod uglom manjim od 45 stepeni će vas sprečiti da dođete do ivičnjaka i poravnate automobil kako treba, dok će ulazak pod većim uglom „odseći“ prazan prostor prema napred kada budete morali da „ispravite“ automobil. Ukoliko ne nastavite da idete unazad ispravljeni dovoljno dugo, automobil će ostati da „štrči“ van kolone kada budete završili sledeći korak, dok s druge strane, ukoliko odete preduboko, automobil će se nasaditi na ivičnjak, tako da ćete ponovo morati da idete prema napred i ponovite proceduru.
Ispravljanje
Ukoliko vam je do sada sve pošlo za rukom kako treba, dolazi najlakši, obično i „najslađi“ deo, jer ste se naglo oslobodili stresa (zvuči poznato?). Ipak, i ovde treba uključiti malo „geometrije“, da do slavlja ne bi došlo prerano.
- Kada vaš automobil ulazi pod 45 stepeni, a desni retrovizor se poravna sa levim uglom vozila ispred, okrenite volan maksimalno ulevo.
- Nastavite vožnju u „rikverc“, sve dok automobil ne bude paralelan sa ivičnjakom. Da li ste ostvarili željenu paralelu, možete proveriti i tako što pogledate u bočne retrovizore i uvidite da li je automobil u liniji sa vozilom iza. Naravno, u ovom slučaju je neophodno da je i ono parkirano korektno.
- Kada je vaš automobil paralelan sa ivičnjakom, zaustavite se i ponovo ispravite točkove. Ukoliko je potrebno, idite malo prema napred ili nazad, da bi se ostavio jednak prostor u odnosu na susedne automobile.
Da li i u ovoj fazi može doći do teškoća? Pa, može. Ukoliko prerano okrenete volan ulevo, vaš automobil će očešati onaj koji se nalazi ispred, tako da nemojte to raditi sve dok se desni retrovizor ne poravna korektno ili dok se ne uverite da je prednji deo vašeg automobila prošao zadnji deo onog ispred. Ukoliko manevar uradite prekasno, nećete imati dovoljno prostora pozadi da ispravite automobil kako treba.
Još neki saveti
U slučaju da je parking mesto koje ste pronašli poslednje u nizu, nemojte žuriti da se „nosem“ bacite u njega. Biće vam potrebno mnogo prostora da se korektno poravnate sa ivičnjakom nakon toga. U slučaju da do sada niste „ukapirali“, radijus okreta automobila je mnogo manji kada se ide unazad, a samim tim je mnogo lakše manevrisati u tesnim prostorima. Pratite ista pravila, sem što ne morate da pazite na vozilo iza. Takođe, ova situacija je zgodna za malo prakse i sticanja iskustva.
Ukoliko ste se ipak odlučili da u prazan parking prostor ulazite spreda, što je čest slučaj kada su dame u pitanju, evo u čemu je trik: kada skrenete u parking red, nastavite sporo i popnite se na ivičnjak prednjim desnim točkom (naravno, ukoliko visina ivičnjaka to dozvoljava). Nastavite sve dok se zadnji desni točak ne približi ivičnjaku, a zatim „smotajte“ volan ulevo. Sići ćete s ivičnjaka, a automobil će mu biti dovoljno blizu. Ne zaboravite da ostavite dovoljno prostora prema napred. Ipak, i ovaj manevar iziskuje više prostora, a sumnjamo da baš prija gumama, naplacima i ogibljenju.
Svi navedeni koraci su primenjivi kod standardnih sedana i hedžbeka, ali situacije u realnom saobraćaju mogu da variraju, jer nisu svi automobili istih dimenzija i ne pružaju isti stepen preglednosti, tako da je savet svakako da se dodatno povede računa.
Prilikom parkiranja u jednosmernoj ulici, veoma je važno ostati pribran. Signalizirajte na vreme o svojim namerama a zatim ignorišite bilo kakvo „trubljenje“ ili „blicanje“. Požurivanje bilo koje vrste samo može da unese nervozu i dovede do greške.
Najvažnije je vežbati s vremena na vreme, jer se iskusnim vozačima ponekad desi da zaborave osnovna pravila i ne ocene situaciju kako treba. Bitno je odagnati stres u tim prilikama.
Pavle Barta
(5268)