BYD: Sva postojeća dizel vozila mogu biti konvertovana u EV
BYD, poznati kineski proizvođač automobila navodi da bi sva dizel vozila koja su trenutno u upotrebi, mogla biti zamenjena električnim verzijama, u sklopu opštih napora usmerenih na promociju alternativnih pogonskih sklopova.
Dizel tehnologija je predmet upornih napada tokom prethodnih nekoliko godina, prevashodno zbog zabrinutosti za zdravlje stanovništva koje je izloženo negativnom dejstvu azotnih oksida nastalih sagorevanjem nafte. To je dovelo do mobilizacije proizvođača koji su decenijama ulagali u razvoj dizel motora i do udruženih napora za odbranu ove tehnologije. Treba znati da samo u Francuskoj, radna mesta oko 12.000 ljudi zavise direktno od dizela.
Kineski proizvođač sa sedištem u Šenženu, ubeđen je da njihova ponuda elektropokretanih vozila, koja je našla primenu u mnogim gradovima najmnogoljudnije zemlje na svetu gde su cele flote gradskih autobusa prevedene na elektro pogon, dovoljno dobra da bi preobratila vlasnike dizel vozila u korisnike njihovih proizvoda.
„Ne pripadamo starijem delu automobilske industrije. Zato nismo prinuđeni da ponovo tražimo sebe,“ kaže zamenik evropskog ogranka BYD-a, Marko Bos, na nedavno održanom Forumu automobilske industrije Evrope (Forum on the European Automotive Industry – FEAL), u francuskom Lilu. Ovaj skup je okupio dobavljače, same proizođače, kao i zvaničnike ove francuske pokrajine koja je srce automobilske industrije Francuske.
„Elektrifikacija je deo našeg genetskog koda. Tu se ne radi samo o proizvodnji električnih automobila, pre je ovde u pitanju ceo ekosistem. Tokom prethodne tri godine, u kontinuitetu smo bili najveći proizvođač i dobavljač u proizvodnji vozila koja koriste plug-in hibridnu tehnologiju. Čak 95% naše proizvodnje se proda kineskim kupcima”.
„Čvrsto verujemo da sve što se danas kreće na naftu, može da se prebaci na struju. Kineski gradovi su ekstremno zagađeni. Započeli smo partnerstvo sa gradskim vlastima Šenžena, što je veliki uspeh jer je grad počeo da uvećava broj električnih autobusa. Jednostavno, dizel verzije su konvertovane u električne.“
Informacije koje je pružila gradska vlast Šenžena indikuju da je će to postati prvi svetski grad koji će u potpunosti elektrifikovati svoju flotu gradskih autobusa. Ovaj grad je i sada lider na planeti po broju čisto električnih autobusa jer ih gradskim ulicama krstari skoro 16.500 primeraka. Jednako impresivan je i broj takvih taksi vozila kojih ima oko 12.500 komada, što čini oko 62% ukupnog broja vozila u taksi službi.
Prema istom izvoru iz gradske vlasti, tokom jedne godine, električni autobusi mogu da uštede energiju koja je ekvivalent 366.000 tona klasičnog uglja, zamenjujući na taj način oko 345.000 tona goriva. Uz sve to, planeta je pošteđena emisije ugljen dioksida od 1,35 miliona tona. E-taxi doprinosi tim brojkama jer se upotrebom ove vrste javnog prevoza u poređenju sa konvencionalnim, uštedi ekvivalentna energija koja se dobija sagorevanjem 119.000 tona uglja, čime se uštedi oko 116.000 tona goriva (benzina ili nafte).
Šenžen je izabran tokom 2009. godine za jedan od 13 gradova u kome će se sprovoditi nacionalni pilot program koji se odnosi na vozila koja koriste alternativne vidove energije.
Prošle godine je ovaj grad ponudio subvencije u iznosu od 490 miliona američkih dolara za promociju električnih autobusa i mreže stanica za punjenje. Grad ohrabruje i taksi udruženja kao i privatne investiture kako bi izvršili ulaganja u mrežu stanica za punjenje baterija taksi vozila.
Šef BYD-a za Evropu je dodato da kompanija proizvodi baterije već više od dvadeset godina ali da je glavni fokus usmeren na sektor transporta.
„Razvoj električnih autobusa je potpuno različit od automobilskih ekvivalenata,“ rekao je Bos. „Ne želimo da transportujemo baterije, želimo da prevozimo ljude,“ duhovit je bio on.
BYD nije naveo kada će krenuti sa poslovanjem na Starom kontinentu, ali je ipak stigla sledeća najava: „Jednog dana, bićemo u Evropi.“
(322)