
Inženjering kompanija iz Velike Britanije, Dyson, etablirana u proizvodnji bele tehnike, planira da na tržište lansira novi električni automobil koji će zaslužiti da nosi epitet “radikalni”, tokom 2020. godine.
Iz sedišta ove kompanije, koja se nalazi u Malmsberiju, Vilšir, saznajemo da je oko 400 zaposlenih angažovano na razvoju ovog, bukvalno do juče, tajnog projekta, u poslednje dve godine.
Ono što je posebno interesantno, prototip vozila još uvek nije izrađen, uprkos tome što je pitanje motora, odnosno pogonskog sklopa rešeno, jer se rukovodstvo kompanije Dyson još uvek nije opredelilo u pogledu konačnog dizajna njihovog radikalnog elektromobila, namenjenog užem sloju kupaca i sa najavljenom visokom prodajnom cenom.
Trenutno je poznato da kompanija iz Velike Britanije namerava da investira iznos od oko 2 milijarde britanskih funti u realizaciju ovog projekta, od čega se polovina iznosa odnosi na izgradnju fabričkog kompleksa, o čijoj lokaciji odluka tek treba da bude doneta. Ostatak planirane investicije će biti utrošen u razvoj baterijskih jedinica za najavljeni superautomobil. Ceo projekat, iako jako živ prethodnih godina, držan je u najstrožijoj tajnosti, upravo zbog visokog nivoa kompetitivnosti ovog industrijskog sektora. Još uvek nije poznato ni kolika je planirana godišnja proizvodnja, niti bilo kakvi, makar i osnovni podaci o performansama najavljenog vozila.
Komplement osnivača kompanije, sera Džejmsa Dajsona, se veoma verovatno nalazi u Republici Srbiji, i zove se Saša Milovančević, koji rukovodi timom stručnjaka iz oblasti razvoja automobila i dizajna, posebno.
Poznavajući rad naše kompanije Aqos Technologies, jasno se nameće dobitna formula u ovoj anticipiranoj poslovnoj kombinaciji, posebno podgrejana proklamovanim radikalizmom superautomobila u najavi. Naime, sama konstrukcija vozila pokretanog električnim motorima, daje dizajnerima ogromnu slobodu u pogledu predloženih rešenja. Elektromotori se mogu nalaziti u točkovima vozila, baterijske jedinice u podu – fenomenalne predispozicije za radikalan dizajn.
Novinar kompanije BBC je, u svom članku, stavio veliki znak pitanja na mogućnost da Dyson realizuje svoje ideje, na temelju saznanja o kompleksnosti postupka razvoja automobila i nemilosrdnosti današnjeg tržišta.
Međutim, kada je motor projekta dovoljno intelektualno briljantan, a u duši još uvek dete, baš kako i deluju osnivači kompanija Dyson i Aqos Technologies, ovako velike ideje imaju izvanredne izglede na uspeh. Ukoliko je osnivač kompanije Tesla, uspeo da stvori brend, bez da iskoristi promil potencijala, koji imaju elektromobili, u dizajnerskom smislu, zašto to ne bi mogli i akteri ove naše priče.
(666)
Šta bi sa ovim do danas?