1. Home
  2. Kupovina automobila
  3. Jedna vrsta motornog ulja za sve Stellantisove motore evropskih brendova
Jedna vrsta motornog ulja za sve Stellantisove motore evropskih brendova

Jedna vrsta motornog ulja za sve Stellantisove motore evropskih brendova

71
1
Podelite sa prijateljima:

Decenijama su različite marke, sada ujedinjene pod okriljem Stellantisa, sledile sopstvene preporuke za maziva za motore. Ali automobilska grupa je upravo napravila još jedan korak u strategiji harmonizacije, pa će se tako, od sada za sve njene evropske marke, od Peugeota do Alfe Romea, preko Fiata, Citroëna, Opela i Jeepa, preporučivati ​​jedna porodica motornih ulja. Objava je data u zajedničkom saopštenju za javnost Stellantisa i TotalEnergiesa, koji sarađuju već duže od pedeset godina.

Do sada se sporazum između Stellantisa i TotalEnergiesa uglavnom odnosio na marke koje su nasleđene od grupe PSA, a u koje spadaju Peugeot, Citroën, DS Automobiles, Opel i Vauxhall. Novo partnerstvo ovu saradnju sada širi na svih deset evropskih brendova grupe: Fiat, Alfa Romeo, Abarth, Lancia, Jeep, Peugeot, Citroën, DS automobili, Opel i Vauxhall.

Konkretno, to znači da će postprodajne mreže ovih proizvođača koristiti ista motorna ulja koja su zajednički razvili Stellantis i TotalEnergies. Ovaj razvoj je u skladu s tehničkom harmonizacijom koju je pre nekoliko godina pokrenuo Stellantis, a koja je već vidljiva u pogledu platformi, motora i tehnoloških rešenja na vozilima.

Ova nova maziva, po navodima proizvođača automobila, ispunjavaju taze usklađene tehničke specifikacije grupe, poznate kao FPW (Factory Filled Powertrain), i preporučuju se i za rutinsko održavanje, ali i za očuvanje garancije obećane od strane proizvođača.

Stellantis osim privrednog aspekta ističe i praktičnu prednost za kupce i mrežu distributera. Pokrivajući čitav portfelj brendova jednim asortimanom proizvoda, proizvođač pojednostavljuje upravljanje zalihama, održavanje i procedure servisiranja.

Ova nova ponuda obuhvata dve porodice proizvoda: ulja TotalEnergies Quartz MOPAR i ulja TotalEnergies Quartz EV3R MOPAR SUSTAINera. Od sada će to biti jedini proizvodi koji se zvanično preporučuju u servisnim mrežama Stellantisa. Cilj Stellantisa je da ponudi jedinstvenu soluciju koja može osigurati iste nivoe performansi, zaštite i pouzdanosti na vozilima koja su različita koliko i Fiatova Panda, Peugeotov 3008, Citroënov C4 ili Tonale Alfe Romea.

Ova objava nije samo tehničke prirode. Ona je također deo Stellantisove ekološke strategije koja se sprovodi kroz program SUSTAINera, koji objedinjuje sve aktivnosti povezane s cirkularnom ekonomijom.

Jedan od najzanimljivijih aspekata ovog partnerstva tiče se ulja lansiranog 2024. godine, a nazvanog TotalEnergies Quartz EV3R. Stellantis i TotalEnergies predstavljaju ga kao prvo motorno ulje koje je proizvođač odobrio a koje je utemeljeno na 100% regenerisanih baznih ulja. To konkretno znači da sirovina dolazi od recikliranih korišćenih ulja, a zatim se rafinira i pročišćava kako bi se vratila svojstva novog ulja. Cilj je smanjiti upotrebu devičanskih naftnih resursa uz održavanje performansi koje zahtevaju moderni motori.

Ovaj pristup automobilskoj grupi pomaže u smanjenju ekološkog otiska postprodajnog sektora, što čini podsticanjem ponovne upotrebe resursa i proizvoda iz cirkularnih procesa. To je filozofija koja već donosi širu upotrebu osveženih komponenti. Proizvođač navodi da je isto tako posvećen razvoju novih proizvoda, popravljenih komponenti, ponovno korišćenih delova i recikliranju vozila na kraju životnog veka.

Za vlasnike Fiata, Alfa Romea, Lancije ili Jeepa, promena će tokom jednostavne zamene ulja verovatno proći nezapaženo. Međutim, iza kulisa to odražava želju da se deset različitih marki natera da rade sa sve ujednačenijim tehničkim rešenjima, sve do izbora motornog ulja.

AutoRepublika

(71)

Podelite sa prijateljima:
Komentari objavljeni na portalu "Auto Republika" ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst. Redakcija "Auto Republike" zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
guest

1 Komentar
moron

“Stellantis osim privrednog aspekta ističe i praktičnu prednost za kupce i mrežu distributera.”

Recimo da kupim neki Fiat (Pandinu 1,0 MHEV, Tipo 1,6 MJ … ).
Za mene kao kupca kakva je tačno benefit od toga što istovsrno motorno ulje koriste i ostali modeli iz game brendova Fiat, Alfa Romeo, Abarth, Lancia, Jeep, Peugeot, Citroën, DS automobili, Opel i Vauxhall ?
Da neće to jednistveno ulje možda da bude jeftinije za mene? Hoće moj …