
Za mnoge je aktuelna tranzicija ka električnim vozilima niz prisilnih i nametnutih mera u kojima ideologija preteže nad tehnologijom. Upravo tako se izrazio Hosu Hon Imaz, izvršni direktor Repsola.
Evropska automobilska industrija doživela je mnoge potrese u poslednje vreme. Vozila pokretana motorima s unutrašnjim sagorevanjem goriva (posebno dizelaši) su se još od dizelgejta našla na udaru kritika, pre svega političara i onih koji zastupaju „pro-električne“ stavove.
Prošli smo kroz pandemiju, gasnu krizu, nestašicu komponenti, probleme u transportu, poskupljenje goriva, a kao vrhunac svega – zabranu svih vozila s motorima sa unutrašnjim sagorevanjem goriva u EU od 2035. godine. I naravno, ne smemo zaboraviti ni „invaziju“ kineskih automobila.
Bilo je mnogo kritika i pritisaka tokom godina s ciljem da se ublaže stroge mere koje EU postepeno uvodi, uključujući i one koje se tiču emisije CO₂. Neke od tih kritika su urodile plodom, podseća Hosu Hon Imaz, direktor Repsola i bivši političar Baskijske nacionalističke partije, koji je održao vrlo oštar govor protiv evropskih ekoloških mera i neselektivnog odnosa prema dizel tehnologiji.
Za mnoge su mere koje su doneli evropski političari zapravo nametanja, i to u vremenu ekonomske nesigurnosti, kada ni električni automobili ni električna mobilnost nisu dostupni svima.
„Imamo zastareo vozni park, manje industrijske aktivnosti i ljude ne znaju šta da kupe“, naglašava Imaz, koji smatra da bi proces kupovine automobila trebalo da bude ličan, a ne „nametnut ili vođen ideologijom“.
Na XVIII privrednom forumu u Gipuskoji, direktor Repsola govorio je o „hiperregulaciji i radikalnim ekološkim politikama“, a dotakao se i emisije CO₂ i dizel automobila: „Jedan (savremeni) dizel automobil tokom svog životnog veka emituje manje CO₂ nego električni“.
Imaz se zalaže da građani mogu da zamene svoje dizel automobile stare 20 godina „novim dizelom s naprednijom tehnologijom i manjim emisijama. Ideološka barijera dominira nad tehnologijom. Trebalo bi gledati celokupan otisak CO₂ automobila. Neka ljudi kupe ono što im je stvarno potrebno“.
Pitanje CO₂ emisija ponovo u fokusu
Debata je ponovo otvorena. Tačno je da najstariji dizelaši najviše zagađuju, ali je isto tako tačno da su najnoviji modeli dizel vozila na suprotnoj strani spektra – zahvaljujući ogromnom tehnološkom napretku.
Kada je reč o električnim vozilima, Imaz ukazuje na CO₂ koji se emituje tokom njihove proizvodnje, uključujući i proizvodnju baterija, kao i za vreme punjenja tokom upotrebe. On se zalaže za tehnološku neutralnost, a ne za ekološku ideologiju, i žali što nije iskorišćena prilika da se španski vozni park modernizuje novim, znatno efikasnijim dizel motorima.
„Motor sa unutrašnjim sagorevanjem goriva je bio dragulj industrije, a mi smo se predali kineskoj tehnologiji. Treba podsticati kupovinu mobilnosti, ali bez ugrožavanja naše industrije“, zaključuje Imaz, ističući da su u Baskiji subvencije za kupovinu novih automobila dostupne bez obzira na vrstu pogona, i ostavljajući svoju prognozu na stolu: „Do 2050. godine polovina automobila i dalje će posedovati motor SUS“.
AutoRepublika
(15345)
Odluka EU i USA da se upuste u sasvim novu tehnologiju, koju: – niti dovoljno poznaju, – niti imaju prirodne izvore sirovina, – za koju je potrebno izgraditi novi sistem distribucije, – za koju ce biti potrebno udesetostruciti proizvodnju struje, – cija je reciklaza i dalje neizvesna, – ciji su pozari nepredvidljivi i nezaustavljivi, itd. jeste absolutno naivna! Napustiti sve ono sto je razvijano 120 godina i sto je perfektno funkcionisalo, jeste pravi ruski rulet koji zapadnu civilizaciju vec gura u provaliju. Za odrzanje postojece tehnologije gorivnih motora sve sto nam je potrebno jeste samo cisto gorivo. Tu ideju su… Pročitaj više »
apsolutna
Zanimljiv komentar i kritički orijentisan. Samo ima tu jedno ALI.
Mesto na mesec ti oćeš da se popenješ na Mars.
Mesto da nauče na tuđim greškama, mnogi ovde postupaju upravo tako kako si opisao. Kao konji sa štitnicima na očima. Al džaba je sve pričati. Asmatičar je asmatičar. Tu popravke nema, pa će mo i imati slom privrede i društva.
Isto sam pričao Švabama i doživeo poniženja kao od nekih ovde što polovično shvataju problematiku.
„Mesto na mesec ti oćeš da se popenješ na Mars.“
Sta ti ovo znaci?
Stojim cvrsto na zemlji, drzim se kandzama i to sa sve cetiri!
Ali glava mi je u stratosferi – covek mora da ima sirok pogled a ne da se zakljuca u neki svoj „WC“, 1,5 x 1,0 m, i da sere.
Inace, dobar ti je komentar, dao sam ti „+“! 🙂
Nemoj se ljutiti na moje ponekad nepotpune i oštrije komentare.
Mislio sam na čisto gorivo koje pominješ. Vodonik je vrlo problematičan, pisali su o tome na AR. Perfektan tekst i za svaku preporuku. A etanol E85 je stara stvar.
Proizvodnja bio goriva je isto gorivo ali dobijeno čistim komponentama iz utrošak „prljave“ energije. Teško je obezbediti „čistu“. Pa se vrtimo u krug sa već postojećim gorivima.
Bez brige, „nema ljutis“, samo mi nije bilo jasno sta zapravo zelis da kazes.
Prednosti i mane gorivnog pogona, baterijskog ili vodonicnog – u medijima je sve to individualna stvar posmatraca. Da bi se doslo do realne ocene bilo bi potrebno napraviti vrlo dugu listu uticajnih faktora a zatim izvrsiti bodovanje. Bez toga igramo samo „ping-pong“ bez rezultata.
Nismo se predali Kinezima, vec globalistima koji pod izgivorom ekologije unistavaju sve cega god se dodirnu. Zelena agenda, lgbt, genderizam, unistavanje vere, porodice, naravno i sus motora…
👍
Kada se radi o buducnosti mobiliteta nigde ne vidim te „globaliste“ – oni nisu tehnicki strucnjaci vec samo trgovci. Ono sto vidim, to je banda zbunjenih i uplasenih politicara koje su Zeleni uhvatili u svoju zamku ekologije – o kojoj nemaju pojma. Danas gledam dokumentarac na TV – u Nemackoj, negde u brdima, postoji jedno lepo jezero iz koga otice recica. Pre nekoliko desetina godina tu je podigunta brana a ispod nje je hidroelektrana, koja snabdeva strujom celo to podrucje. E, sada dolaze Zeleniiii! Hoce da sruse elektranu jer navodno ometa eko-sistem jezera i reke koja istice iz njega! Logika… Pročitaj više »
Dizel kod nas može da funkcioniše jedino ako se sve počupa sa njega i bude kao Rakovica (traktor) tada je idealan. Naravno i auspuh (sulundar ) mora da bude čist kao kod šporeta smederevca
Zapad je bio uveren da će zaraditi enormno na priči o CO2 i tranziciji na električne automobile. Kada su shvatili da će to biti Kina a ne SAD i EU počeli su da se pijavljuju problemi.
Industrijalizovali su Kinu izvlačeći u zadnjih 50-ak godina neviđen profit. Sada im se pohlepa surovo sveti. Kako je lepo rekao onaj što leži u Mauzoleju u Moskvi:“ Prodaćemo im omču kojom će se sami obesiti“.
„Zapad je bio uveren da će zaraditi enormno na priči o CO2 i tranziciji na električne automobile.“
Odakle ti ovo? niko nije ocekivao zaradu na e-vozilima, samo su se nadali da ce brzo doci na nasu cuvenu „pozitivnu nulu“. Ta nula je jos daleko, stalno im izmice. 🙂
Licemerno je od onih koji nam nameću agendu o CO2 da nigde ne spominju brodove i avione koji u odnosu na automobile 100 puta su veći zagađivači,da ne spominjem ratove koji se vode širom sveta.
Elektromotor je najsavršeniji motor, gasni automobili su toliko zaostali za njima i odavno su trebalu da se zabrane.
U pravu si – teoretski. U praksi taj isti savrseni motor treba napraviti od sirovina koje su kriticne i napajati ga baterijom koja je takodje kriticna. Zatim tu bateriju treba puniti strujom koja je takodje sve vise kriticna. Naravoucenije: teorijska energetska efikasnost je jedna prica, realizacija u praksi sasvim druga.
Ma elektromotor, naročito ovi u EV su zaista (poprilično) savršeni….ALI napajanje, tj batery pack… e na tom polju ima još da se radi
A kolika je efikasnost litre nafte od izvorišta do asfalta? Pretvorena u rad…
To je tek porazno… To što se jedna tehnologija nama nr sviđa, ne znači da je druga bez mana, a obično provejava takva misao u narodu (i u tehnici, i u politici, i u svim segmentima života, nažalost).