
Još pre pet godina UAZ je najavio svoje ambiciozne izvozne planove, uključujući i početak proizvodnje svojih vozila na Kubi. Ubrzo nakon toga ti planovi su nestali iz fokusa javnosti, ali se krajem prošle godine o njima ponovo počelo govoriti. U decembru je ruska štampa objavila da će montaža terenskih vozila ipak početi na Kubi, a pokretanje proizvodnje bilo je planirano za januar. Stvarnost je unela izvesne korekcije, ali ovog puta ne previše značajne, i danas je UAZ konačno objavio svečano pokretanje proizvodnje na Kubi.
Fabrika za montažu automobila nalazi se u industrijskom parku u Havani. Za njeno organizovanje zaduženi su dugogodišnji distributer UAZ-a, kompanija Eho-Eksport, i kubanska firma EISA. Partneri ističu da je ova montažna lokacija postala prvi projekat za proizvodnju UAZ-ova na drugom kontinentu. Automobili se sklapaju metodom takozvane grube montaže (SKD), koristeći komplekte delova koje isporučuje fabrika u Uljanovsku. O lokalizaciji delova za sada nema govora.
U prvoj fazi uspostavljena je montaža terenskih vozila UAZ Patriot i UAZ Pikap: oba modela su prilagođena klimatskim i saobraćajnim uslovima Kube, iako detalji o tim prilagođavanjima nisu objavljeni. Projektovani kapacitet fabrike u Havani iznosi 500 vozila godišnje, a taj broj bi trebalo da bude dostignut već do septembra. Međutim, u slučaju rada u tri smene, kapacitet se može povećati na 1.500 automobila godišnje. Takvi rezultati mogu se postići nakon početka montaže lakih kamiona UAZ Profi.
Kompanija Eho-Eksport preuzela je odgovornost za kontrolu kvaliteta proizvedenih vozila. Takođe će se starati o servisiranju i snabdevanju rezervnim delovima: u Havani je već uspostavljeno centralno skladište. Trenutno se vrši homologacija zvaničnih zastupništva i obnavljanje opreme u lokalnim servisnim centrima. Generalni direktor kompanije EISA, Emilio Napoles Soto, izrazio je uverenje da je saradnja sa Uljanovskom fabrikom važna prekretnica u razvoju nacionalne industrije Kube.
AutoRepublika
(324)
Podsjeća me na neka dobra stara vremena…
U svakom slučaju značajna stvar, možda ne toliko u ekonomskom dijelu ali u geopolitičkom, svkakako…
Економски је малтене симболично,веома скроман тираж.Политички је далеко већи одјек и ефекат.
S obzirom da Kubanci nemaju neke prihode, gro njih i ne moze da priusti automobil, tiraz ne cudi
Да.То је главни проблем скромног тиража.Али као половњак,биће овај Патриот веома цјењен.
Danas Patriot, sutra S400 😉
😂👍
Kad bi to tako moglo…
Da li ce Kubanci pristati da menjaju svoje cuvene oldtajmere za ove ruske konzerve? 🙂
Teško. UAZi najverovatnije idu u državne službe. I Lada je imala neki projekat sklapanja na Kubi.
Momentalno su mi se vratile davno zaboravljene slike iz mladosti. Kupujem za 5 maraka flašu od 2 litra benzina na ulici i sipam kroz žensku najlon čarapu u rezervoar raspadnute Zastave Skale…
Мислим да ћемо на то гледати као на златно вријеме колико год било тешко и погубно за нас..ево ја данас у пекари обичну питу од кромпира платио 4 евра.А прије 6 година 1.5 евра.И биће још скупља.Храна ће бити најскупља,јер је неће бити.
Ja sam bio dete 90ih i meni je ok bilo, ali kada malo vratim film unazad setim se kako su se moji rod. borili, kako se moja okolina borila i jedva kraj sa krajem krpili. Mada ima osoba kojim je to zlatno vreme bilo, to stoji. Eto mogu reći da mi je to vreme bilo zlatno samo zato što sam bio dete u ok porodici, bio zadovoljan sa malim stvarima (crtani, filmovi, sladoled, igra,…) i to je to. Dok je mnogima bio pakao.
Тамо гдје сам ја провео 90-те највећи проблем је био тај што се гинуло,рањавало,сакатило.. Поред тог проблема,сви остали су занемарљиви. Није било струје нпр.То је јако ријетко долазило и када дође,сви све упалимо да онда врло брзо нестане,пукне систем који у тим ратним годинама то није могао да поднесе.Онда су нам касније пуштали струју селективно.Један дио града има,дуги дио града нема… Није било нпр воћа,овог увозног,банана,наранџи,мандарина,лимуна..имали смо ово домаће наше😁.Слаткиша није било.Гориво је било стандардна несташица.Сокова куповних није било,хлеба куповног,продавница малтене није ни било,ако је нека и била (ја се сјећам само једне у граду тада) у њој скоро да… Pročitaj više »