
Kako sprečiti curenje ulja na semeringu radilice kod motora SUS?
Semering radilice motora nije jedan od složenijih elemenata motora vozila, ali njegov kvar može izazvati ozbiljne probleme. Čak i nepravilna ugradnja ove komponente može dovesti do velikih nevolja. Stručnjak jednog ruskog portala (AutoVzglyad) otkriva kada i kako treba zameniti ovaj deo.
Savremeni motor sa unutrašnjim sagorevanjem sastoji se od izuzetno važnih i složenih (i ne uvek dugotrajnih) komponenti, čiji rad može biti narušen u bilo kom trenutku. Ponekad, izvor problema može biti neka mala i naizgled nebitna komponenta, koja u stvarnosti igra ključnu ulogu. Jedna od takvih je semering radilice, izrađen od gume ili elastičnih polimera.
Na prvi pogled, odgovor je jednostavan: proizvođači automobila preporučuju zamenu semeringa radilice nakon pređenih 80.000–100.000 km, u zavisnosti od modela vozila. Međutim, vozači koji voze u vlažnoj klimi i na lošim putevima često smatraju da bi ovaj prag trebalo sniziti na 50.000 km.
Ali šta ako neko vozi uglavnom u toplijem delu godine, po kombinaciji dobrih i loših puteva? Kako tačno definisati „vlažnu klimu“? Da li, na primer, kišovita i snežna moskovska zima spada u tu kategoriju? Da li tada prag treba sniziti na 50.000 km ili bi trebalo ciljati na 70.000 km?
Nezavisni automobilski stručnjak Sergej Mihajčuk ističe da nagle promene temperature tokom zime i leta, kao i povećana vlažnost, negativno utiču na materijal semeringa. Takođe, visoke temperature prilikom zagrevanja motora dodatno ubrzavaju habanje. Iako je guma od koje se izrađuje semering obogaćena posebnim aditivima kako bi bila otpornija na ekstremne uslove rada, njegov vek trajanja je ipak ograničen.
— Njegova izdržljivost zavisi i od proizvođača. Loša guma će jednostavno početi da se topi. Pošto je sam deo mali, loš kvalitet materijala brzo postaje problem. Zato, ako menjate semering, najbolje je uzeti originalni deo, savetuje Mihajčuk.
Prepoznavanje istrošenog semeringa nije teško, kaže stručnjak. Kada počne da gubi svoja svojstva, dolazi do curenja ulja.
Naravno, najbolje je ne čekati prve znake curenja, već zameniti ga na vreme, prema specifikacijama proizvođača. Međutim, postoji jedan problem – kod nekih automobila, zamena semeringa je jednostavna, dok je kod drugih veoma komplikovana.
— Kod nekih modela dovoljno je podići haubu, izvaditi poklopac i lako zameniti semering. Ali kod drugih vozila postupak može biti znatno složeniji, do te mere da je potrebno izvaditi ceo motor, objašnjava Mihajčuk.
U svakom slučaju, ako iz semeringa radilice počne da curi motorno ulje, ne treba odlagati zamenu. Ova neispravnost ne samo da dovodi do gubitka važne tehničke tečnosti, već može uzrokovati i ozbiljnije probleme, uključujući prodiranje prljavštine u motor i ubrzano habanje kaiševa.
AutoRepublika
(292)
To se kod nas menja kada procuri, a mene interesuje
„Kod nekih modela dovoljno je podići haubu, izvaditi poklopac i lako zameniti semering.“
kod kojih automobila se lako menja
Mislim, sa stručne strane, članak je katastrofa….. Na radilici ima prednji i zadnji semering, pa mi nije jasno na koji misli autor teksta ?? Da se menja, da ima veze s vlagom…… Tekst je svircenzi kurcenzi…. Prednji smerenig danas retko procuri, a zadnji bi samo budala menjala bez preke potrebe, a to bi značilo skidanje menjača li motora, sidanje seta kvačila, zamajca pa tek onda zamena semeringa….. Zadnji semering kad počne da pušta, u zavisnosi od modela motora, može da zamasti set kvačila, i onda je porblem. U slučaju da počne da pušta semering menjača na spojnički, to je 100%… Pročitaj više »
„Kod nekih modela dovoljno je podići haubu, izvaditi poklopac i lako zameniti semering.“
Koji je to tačno model, da ga odmah kupim 😀
https://www.briggsandstratton.com/na/en_us/innovations/push-mowers/qpt-quiet-lawn-mower-engines.html
😀
„Što“ je ovo ?
😊
Propadanje i starenje materijala nije moguće da se izbegne. Ali početak curenja ili svođenje na najmanju moguću meru se može postići upotrebom ‘High Mileage’ ulja. Malo drugačiji paket aditiva koji ima drugačije dejstvo na sve zaptivke unutar motora…itd, uz malo i dodatog truda da se takvo ulje pronađe. Ima ih redovno npr. u ‘Valvoline’ izvedbi na Nis pumpama…a sada uskoro to stiže i u SAE 0W20 viskoznoj gradaciji. Pa probati vredi. Poznajem mnoge kojima je pomoglo. Hemija je čudo, ali samo ako ste pohađali Gimnaziju 😉 (baš sam to jesenas sunuo komši u izanđalu Merivu-1 i imalo je efekta već… Pročitaj više »