Audi i SAIC predstavili podmarku AUDI i koncept AUDI E
Da, upravo tako — sa svim slovima velikim u nazivu i bez istorijskog logotipa sa četiri prstena: on nije prisutan ni na karoseriji ni u unutrašnjosti konceptnog vozila.
Audi je spreman na razne korake kako bi povratio popularnost na ključnom tržištu Kine. Novi podbrend AUDI (sa odgovarajućim natpisom umesto prepoznatljivog logotipa) kreiran je specijalno za Kinu u saradnji sa dugogodišnjim partnerom Volkswagena, korporacijom SAIC.
Prema rečima direktora Audija, Gernota Delnera, automobilska industrija trenutno prolazi kroz najveću transformaciju u istoriji, zahvaljujući primeni električnih, digitalnih i autonomnih tehnologija. Ovaj prelaz je posebno izražen na brzo promenljivom kineskom tržištu.
Zato je pre nekoliko godina doneta odluka o razvoju električnih vozila u saradnji s kineskim partnerom, koja se pokazala veoma pravovremenom, jer je u ovoj godini prodaja nemačkih automobila u Kini počela da opada, dok će zajednički razvijeni modeli imati veće šanse za uspeh.
Uključivanjem kineskog partnera, Audi očekuje da će ubrzati proces razvoja i proizvodnje novih modela za čak 30%, što je presudno na visoko konkurentnom tržištu Kine.
Za izgled i kvalitet vozila će i dalje biti odgovoran Audi, dok će SAIC obezbediti svoja inovativna rešenja i naprednu tehnološku ekosferu, kako bi električni automobili nove marke AUDI što bolje odgovarali potrebama bogate kineske klijentele.
Za buduće modele marke AUDI već je pripremljena modularna platforma ADP (Advanced Digitized Platform) od 800 V, razvijena zajedničkim snagama partnera. Moguće je da ova platforma koristi rešenja i komponente iz električnih vozila marki Rising (ili Feifan) i IM, koje pripadaju grupaciji SAIC.
Elektronska arhitektura omogućava široke digitalne funkcije, kao što su multimedijalni sistemi, mrežne usluge i autonomna vožnja. Koncept AUDI E daje uvid u izgled novih električnih modela ovog podbrenda. Reč je o velikom, niskom karavanu, koji je već dugo karakterističan tip karoserije za Audi. Automobil je dug 4.870 mm, širok 1.990 mm, visok 1.460 mm, sa međuosovinskim rastojanjem od 2.950 mm.
Dizajn je kreiran u Audijevom dizajnerskom studiju u Pekingu i reflektuje savremene trendove popularne u Kini, gotovo bez karakteristika postojećih Audija.
Bočna ogledala su zamenjena kamerama, a logotipi imaju osvetljenje. Na prednjoj tabli je postavljen ekran osetljiv na dodir sa 4K rezolucijom, dok su u enterijeru korišćeni mikrofibra i drvo sa ugrađenim osvetljenjem u vlaknima.
Koncept AUDI E opremljen je dvomotornim pogonskim sistemom koji pokreće sve točkove, sa snagom od 775 KS i 800 Nm obrtnog momenta, što omogućava ubrzanje do 100 km/h za 3,6 sekundi.
Baterija kapaciteta 100 kWh omogućava domet do 700 km bez punjenja. Za dopunu dovoljnu za povećanje dometa od 370 km potrebno je samo 10 minuta uz korišćenje brzog punjenja.
Šasija poseduje pneumatsko oslanjanje i sistem upravljanja zadnjom osovinom. Naglašeno je da po ponašanju na putu AUDI neće odstupati od standardnog Audijevog kvaliteta.
Serijska verzija električnog modela AUDI E planirana je za sredinu 2025. godine. Zatim će uslediti još dva modela na istoj platformi, predviđena za 2026. i 2027. godinu. Međutim, očekuje se da će ovi električni automobili biti proizvedeni i prodavani isključivo u Kini.
AutoRepublika
(292)
Audi je ovde primenio dizajn koji je letos u Kini uradjen za VW, pod imenom „ID Code 1“. OK, njihova interna stvar, najvaznije je da je dizajn dobar. Za razliku od Audijevog evropskog dizajna, koji neverovatno opterecen detaljima i velikim crnim povrsinama, ovaj dizajn je jednostavan kao gladak sapun! Da nema nadpisa „Audi“ niko ne bi imao pojma koja je to marka. Audi opet preteruje sa velicinom maske – ova ogromna povrsina, koja je rastegnuta po celoj sirini prednjeg zida, ni najmanje ne sugerise o kom autu je rec! Kontura Audijeve maske ovde bi bas dobrodosla! Na slici je dizajnstudija… Pročitaj više »
Mislim da su prošla vremena ogromnih rešetki za hladnjak, niti su potrebne, niti su dizajnerski poželjne, naprotiv. Verujem da će u sledećim generacijama i BMW i AUDI da debelo spuste loptu po tom pitanju.
E sad, kako će gore navedeni da „svare“ nov dizajn koji je čistih linija videćemo. BMW sa Nueve klase je krenuo a kako če ići dalje videćemo.
Svi oni detalji na Pežoima, Audijima BMWu….čini mi se da im prolazi vreme…
Karakteristicna maska „hladnjaka“ jeste sastavni deo estetskog identiteta jedne marke. To je jak razlog da treba da ostane i kod e-vozila. Ne postoji nikakvo razumno objasnjenje za njenu predimenzioniranost! Kod kineskih vozila ne postoji „maska hladnjaka“ kao dizajnerski element. Zato su njihov automobili teko prepoznatljivi. Mercedes je kod EQE i EQS napravio neuspeo eksperiment – izbacio je karakteristicnu masku! To je jedan od razloga sto su ovi modeli bili ignorisani na trzistu. Odmah zatim Mercedes je navrat-nanos pokusao da nekim hromiranim lajsnicama simulira masku.
BMW neue klase je po meni grdoba s onom maskom. Mislim da bi morali debelo da porade na njoj.
BMWov dizajn „Nove Klase“ uopste ne razumem! To je neverovatan korak unazad, koji sa tradicijom BMWa nema nikakve veze. Vise sa Renaultom 16. 🙂
Da, el. automobili treba da imaju normalnu masku.Tesla S je nakon redizajna uklonio masku i izgleda nekako ocepurano.
Izgleda bezlicno. To je slucaj sa vecinom kineskih automobila, koji u osnovi imaju dobar dizajn ali bez licnog obelezja.
Dobro je što napred i nazad piše „Audi“ i što slova svetle.
Da i oni koji su ( autombilski i dizajnerski ) „nepismeni“, mogu da znaju da je u pitanju Audi.