Američki sud je odbio žalbu proizvođača automobila iz Južne Koreje, Hyundaija i Kije, u kojoj oni traže da se obustavi sudski proces protiv njih, a koji je težak milijardu dolara i koji je pokrenut od strane osiguravajućih kompanija usled učestalih krađa njihovih vozila.
Tako će dve korejske marke biti obavezane da se suoče s optužbama da su se ponele neodgovorno u smislu ugrađivanja sistema koji bi onemogućio laka i protivpravna otuđenja vozila iz njihovog programa.
Glavobolje uprave Kije i Hyundaija su počele nakon spoznaje da je tokom 2021. godine naglo skočio broj ukradenih vozila iz njihovog programa. Umesto da na vozilima instaliraju uređaje koji bi onemogućili krađu automobil, oni su se poneli indolentno, dok su se na društvenim mrežama širili snimci o tome kako lagano odvesti tuđi primerak Hyundaija i Kije.
Sud je prihvatio argumente tužioca a koji sadrže tvrdnje o tome kako je bilo razumno pretpostaviti da će ljudi pokušati da kradu vozila koja nisu opremljena odgovarajućim sistemima koji bi to sprečili. Jedan član lokalne regulative nameće obavezu proizvođača da oteža startovanje motora u slučaju odsustva ključa.
Hyundai i Kia su s druge strane tvrdili da su osiguravajuće kuće, kao i svi ostali, znale za tu okolnost i ipak su prihvatile ugovor s vlasnicima vozila. Međutim, sudu se ta opaska nije učinla relevantnom, navodeći da su proizvođači prekršili zakonsku regulativu, kako onu u segmentu zaštite potrošača, tako i u pogledu standarda koji važe za vozila, na koji način su počinili proneveru usled prikrivanja i nemara.
Krađe vozila marki Kia i Hyundai su u američkim saveznim državama Milvokiju i Viskonskinu porasle u kvantitativnom smislu, tokom 2021. godine, za neverovatnih 2.644%. Posebno su na meti lopova bila Kijina vozila iz 2011. godine i mlađa, dok je inkrimisan i Hyundaijev asortiman sklapan nakon modelne 2015. godine. Konstruktori su tek u ranijem delu 2023. intervenisali i otežli krađu vozila, što su učinili softverskim putem.
Takođe, u prehodnom delu ove godine, Korejci su se nagodili s grupom vlasnika vozila koja ih je tužila, pristajući na isplatu 200 miliona dolara odštete.
AutoRepublika
(221)
Koštaće to njih na kraju kao Svetoga Petra kajgana.
Rekao bih.
Mada su u pravu za osiguravače.
Pa jesu li naveli koji to standard nisu ispunili?
Federal Motor Vehicle Safety Standard 114. Jel ti sad srce na mestu? Da je živa komunikacija i da možeš da na temelju boje glasa i govora tela prepoznaš da je šala, dodao bih „p ti materina luda“ hahaha
Sljedeće pitanje bi bilo: A ko je po tom standardu izdao homologaciju i da li ta agencija snosi kakvu odgovornost?
Saznaćemo u daljem toku postupka, mogu da vidim na sajtu suda kada je ročište, ako si zainteresovan 🙂
Nisam te baš razumeo oko „standarda“. A osiguravači me generalno nerviraju. Dok te pecaju da ti uzmu pare, majstori su svog zanata da te ubede da je „sigurno samo ono što je osigurano“. A kada se zlo desi i do štete dodje, sve će da učine da dokažu da shodno ugovoru nije bilo osigurano baš ono što se desilo … A ako ih baš muka natera pa moraju da isplate, sve će da učine da nadju žrtvu od koje će da se regresiraju … Tako da nemam ni najmanje razumevanja za ovo što traže da im se isplati. Imali su… Pročitaj više »