1. Home
  2. Life
  3. Bezbednost
  4. Amerikanci kažu da su mali automobili najnesigurniji
Amerikanci kažu da su mali automobili najnesigurniji

Amerikanci kažu da su mali automobili najnesigurniji

803
18
Podelite sa prijateljima:

Sećate li se onih reklama od pre par decenija kada nas je Smart ubeđivao da su njegovi mali automobili jednako bezbedni kao i veliki terenci? Ispostaviće se da je veličina jako bitna kada je reč o sudarima, pošto je američka administracija za bezbednost na putevima IIHS upravo objavila listu četvorotočkaša u kojima su Jenkiji najviše stradali.

Oni kažu da su ispitali veliki broj slučajeva u periodu od 2018. do 2021. godine i da listu predvodi model Mitsubishi Mirage, ili kako je u ostatku sveta poznat pod imenom Space Star.

Maleni japanski heč košta tek 17.650 američkih dolara, što ga čini jednim od najjeftinijih novih automobila „preko bare“, ali predvodi listu sa 205 smrtna slučajeva na milion registrovanih vozila. Prati ga njegovo limuzinsko izdanje pod sa značkom G4 sa 183 smrtna slučajeva. Nije trebalo da prođe puno vremena pre nego što se javio i Mitsubishi i rekao je kako Mirage i G4 zadovoljavaju sve propisane zakone na račun bezbednosti, a neke od njih i nadmašuju. Čelnici japansko giganta dodaju da oba modela pružaju automatsko kočenje u dramatičnim okolnostima i upozorenja o pešacima kao deo standardne opreme, čime se ne mogu pohvaliti ni značajno veći i skuplji automobili.

Bronzana medalja je pripala modelu po imenu Dodge Challenger i on je tu dospeo sa 154 smrtna slučaja. Čuveni „muscle car“ je izuzetno popularan među mlađarijom zahvaljujući kombinaciji visoke snage i pristupačne cene, pa kada dodamo neiskustvo mladih vozača, nije teško zaključiti zašto je tako visoko plasiran na listi. Ni ostali predstavnici takozvane „muscle“ kategorije nisu prošli mnogo bolje pošto u „top 10“ možemo da vidimo i Ford Mustang, Chevrolet Camaro i Dodge Charger.

Ali, ispred njih su bolje plasirana još dva mala automobila, i to Hyuindai Accent (152 smrtna slučaja) na četvrtoj poziciji, odnosno Chevrolet Spark (151) na petom mestu).

Ako bismo pak pravili listu vozila u kojima se dogodilo najviše smrtnih slučajeva, bez većih iznenađenja dominiraju veliki pikap kamioneti. Predvodi ih Ram 3500, a vlasnici ovog modela su takođe najveće pijanice u Americi, pošto statistika pokazuje da jedan od 22 vlasnika Rama ima kriminalni dosije za vožnju u pijanom stanju.

IIHS navodi da su najbezbedniji modeli na američkim putevima BMW X3, Lexus ES350, Mercedes E Klase i Nissan Pathfinder, pošto nisu rezultirali ni u jednom smrtnom slučaju tokom prethodne tri godine.

„Normalan“ zaključak posle čitanja ove priče bi bio „veće je bolje i ako hoćete da sigurnije prođete u sudaru onda kupite i veći automobil“ i nema sumnje da će većina Amerikanaca na takav načih shvatiti analizu IIHS-a. Oni drugi ipak znaju da bezbednost u većini slučajeva ne zavisi od vozila, već od načina vožnje…

AutoRepublika

(803)

Podelite sa prijateljima:
Komentari objavljeni na portalu "Auto Republika" ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst. Redakcija "Auto Republike" zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Subscribe
Notify of
guest

18 Komentara
Inline Feedbacks
View all comments
Bungi

Ne mora nužno da znači.Veoma je bitno kako je konstruktorski riješena zaštita putničkog kaveza.Smart, jedan od najmanjih automobila se fantastično pokazao u kreš testovima sa rođakom, Mercedes S klasom.Zbog nepostojanje zona deformacije usljed male dužine vozila, putnički kavez je urađen od veoma jakih profila.Još da nisu napravili konstruktorsku grešku i izveli trag prednjih točkova uži od zadnjih, nebi mu trebao ni ESP.

Matija

Bez zone usporenja nema zivota!!! Smart je ima, samo je malo drugacije napravljena. Sto se tice konstrukcije, dobio je nadimak „topovsko djule“! Ali to je imalo negativan uticaj na njegovu tezinu – jedna generacija bila teska skoro celu tonu! Zatim je doslo do smanjenja tezine.

Moj stav je da gradski automobili moraju biti priznati kao posebna kategorija u pogledu pasivne bezbednosti. Nije isto kretati se brzinom 150-200 na sat i militi po gradu od 0 do 50 km/h.

MRN

Znači, bezbednosno posmatrano, prvobitno je Smart konstruisan kao neko staro pancirno artiljerijsko zrno ?

Dragan

Smart je prvobitno konstruisan kao četvorocikl, ali s obzirom da je bio težak kao „topovsko đule“ nije mogo zakonski da se ukalupi u tu kategoriju.

Matija

Mislis na klasu L7e? Ne, Mercedes ima veoma visoke standarde bezbednosti tako da je Smart u startu konstruisan kao „normalan auto“, tj. kao i svi ostali Mercedesi.

Dragan

Da, klasa L7e.
Smart može biti normalan auto samo pod navodnicima. Zbog uštede od pola metra u dužini osakatiše auto za celu zadnju klupu.
A to koliko su polagali na bezbednosti se vidi kada su se setili da ugrade ESP tek pošto se neko setio da odrati test stabilnosti.

Matija

Ne bas ali lici! 🙂

Dragan

Auto bez zone usporenja/deformacije ti je kao fudbaler koji ne ume da uštopuje loptu, pa se odbije od njega ko od bandere.

Matija

Sta znaci deformaciona zona i kako ona izaziva usporenje moze svako da proba na sebi. Eksperiment izgleda ovako: 1. Nema deformacione zone – zaletis se punom brzinom (to je oko 20 km/h) i tresnes o zid celim telom, bez odbrane rukama. Rezultat ce mnogo da boli! Garant ces razbiti glavu, zasto – e, to je posebna prica! 🙂 2. Ima deformacione zone – opet se zaletis punom brzinom (to je oko 20 km/h) i tresnes o zid celim telom ali ovoga puta ispruzis ruke ispred sebe. To svaki covek radi instiktivno. Sta rade ruke u tom sudaru? Ruke se savijaju… Pročitaj više »

Laki

Onomad čekam zeleno na semaforu kad nešto „zveknu“ u bus.Pogledam u retrovizore ništa samo dim kod motora. Kad sam izašao ono dva mladića u novoj C klasi zavukli se pod motor od busa jer im je telefon bio važniji od gledanja na put.Elem „mečka“ dobro stradala a kabina odlična i vrata se otvaraju normalno tako da te „zone“ glave spašavaju.Kod mene izgreban branik, popravljen za tepsiju dobre pite.

Dragan

Zapravo, nije problem mali auto, nego (pre)kratka hauba.

Laki

Da je bila S klasa vjerujem da bi mogla nastaviti vožnju.Početkom 90 tih naš lik zaspavši u vožnji sa W140 demolira samoposlugu u Madjarskoj preskočivši par stepenika na ulazu. Kad se povratio od šoka komentar je bio da taj auto vrijedi svake pare. E sad ni takav nije spasio poznate putnike u Pariškom tunelu doduše tu su bili i drugi faktori u igri.

MRN

Logična lista, a u tekstu je i lepo objašnjeno zašto je takva.

BB

Mislili su i da je Leopard najbezbjedniji, pa ispada da Lepi Leopard Lepo Gori… 😉

s mile

Statistika je čudo, može sve što ti hoćeš da pokaže. Mali automobili najmanje bezbedni, a ovamo alkohol i kriminalni dosije kod pikapova.
Mali automobili su uglavnom po gradu, pa ima i više šansi da dođe do sudara, a onaj sa velikim autom vozi kilometre na otvorenom putu, i samim tim su manje šanse za sudar.

ukratko, previše faktora utiče na broj sudara

Laki

👍

BB

👏👏 upravo tako

M M

Sva istraživanja pokazuju da je automobil nebezbedniji u sudaru s vozom…..