Sećate se onih fotografija na internetu gde vlasnicima automobila ukradu felne ili neki drugi vredan detalj s ljubimca na četiri točka? Prethodnih godina širom sveta, a posebno u Sjedinjenim Američkim Državama, je postala „popularna“ krađa katalizatora, koji kao što znamo „čisti“ izduvne gasove i na taj način omogućava proizvođačima da zadovolje stroge državne zakone.
Njegova prosečna cena preko bare je između 800 i 1.200 dolara, zavisno od modela, a ono što je lopovima posebno interesantno su metali od kojih se izrađuju. Primera radi, sve do nedavno gram paladijuma, koji možemo da pronađemo u katalizatoru, je vredeo više nego gram zlata. Kriminalci bi zatim vadili ove plemenite metalje i preprodavali na crnom tržištu, a o ovome smo i pisali pre nekoliko godina.
Današnja priča nam stiže iz američke savezne države Teksas gde policijske snage kažu da su stale na put jednoj od najvećih kriminalnih grupa po pitanju krađe katalizatora. Uspešno su ukrali čak 44 hiljada primeraka tokom protekle godine, a „ekipa“ je zapravo „radila“ širom cele Amerike, pošto su krađe prijavljene i u saveznim državama Teksas i Njujork. Nagađa se da je njihova vrednost oko 22 miliona dolara.
Sve je započelo krajem prošle godine u gradu Biverton unutar savezne države Oregon kada je policija zaustavila osobu zbog prebrze vožnje. U njegovom kombiju je pronađeno oko sto katalizatora u vrednosti od 22 hiljade dolara, a kada se zna da je njihova krađa problem širom Amerike, nije bilo teško povezati da je vozač brzo postao osumnjačeni.
Amerikanci su ponosni na ono njihovo „nevin dok se ne dokaže da je kriv“, mada u realnosti više važi „kriv dok se ne dokaže da je nevin“, pa je tako vozač uhapšen i istraga proširena. „Momci u plavom“ su na kraju pronašli osam lokacija u gradu Portland sa tri hiljade katalizatora u skladištima i uhapsili su četrnaest osoba. Protiv lidera ove grupe Brenana Dojla je podignuta optužnica po pitanju čak 72 tačke, a suđenje bi trebalo da započne naredne godine.
Nažalost za žrtve ovih krivičnih dela, katalizatori nemaju serijske brojeve, pa samim tim ne mogu biti vraćeni vlasnicima. Kao i za sve drugo zaplenjeno od strane policije, biće prodati na aukcijama, a novac završiti u državnoj kasi.
AutoRepublika
(756)
Možda su ti osumnjičeni ljudi stvarno nevini. Možda su se samo bavili otkupom sekundara 😊😊😊