Vlasti Narodne Republike Kine su uvele podsticaje za kupovinu automobila pokretanih motorima s unutrašnjim sagorevanjem na koji način pokušavaju da uliju novi impuls tržištu koje je propatilo usled novog talasa korona virusa.
Politički vrhovi najmnogoljudnije zemlje na svetu veruju da će novopreduzete mere rasplamsati tražnju za atuomobilima, pa su se opredelili da ohrabre kupce, ne samo električnih vozila za kojima se tražnja stimuliše u mnogim svetskim državama, već i one „starovremenske“, izvestio je Fitch Ratings. Preduzete mere će, ne samo dati novi impuls tražnji, već će i uravnotežiti istu na nivou celog tržišta, nadaju se oni koji su doneli set propisa o kojim sada izveštavamo. Trenutno je taj balans ubedljivo prešao na stranu „ekološki podobnih četvorotočkaša“.
Finansijske stimulacije (naizgled kupaca, a u stvari proizvođača automobila) će u Kini biti na snazi počev od ovog meseca i važiće sve do isteka 2022. godine. Konkretno, Kina će prepoloviti poresko zahvatanje prilikom kupovine automobila sa SUS motorom, pa kupci neće plaćate deset, već samo pet procenata.
Do nekih 90% konvencionalnih vozila koja su u ovom trenutku u ponudi u toj državi će potpasti pod „udar“ ovog fiskalnog programa, a da bi se ispunio uslov na koji se odredbe odnose, potrebno je da vozilo bude pristupačnije od 300 hiljada kineskih juana, što je oko 42,6 hiljada evra. Dodatno je važno reći da u program subvencija ne ulaze četvorotočkaši s većim motorima od dvolitarskih.
Što se tiče električnih vozila, moramo da naglasimo da su nadležni Kinezi opredeljeni da zadrže prethodno usvojene povlastice, a koje su sada produžene do 2023. godine. Dakle, kupci električnih automobila su oslobođeni transportne takse, a imaju i pravo da dobiju subvencije za kupovinu, koje su nedavno počele da se nude u gradovima Šangaju i Šenženu. Osim toga, na šest meseci se uvodi program promocije „zelenih” automobila u ruralnim sredinama.
Inače, država Kina je lider u globalnim razmerama kada se govori o plasmanu elektromobila. Plasman baterijskih vozila se uvećao za oko 2,6 puta u odnosu na lanjsku godinu i tako je dostigao volumen od 2,91 miliona jedinica, prenela je tamošnja asocijacija proizvođača automobila. Državne subvencije su svakako doprinele ovakvom epilogu, ali je nužno naglasiti da se u Kini nudi široka lepeza veoma pristupačnih automobila koji energent za pokretanje drže u baterijskom pakovanju.
Najveće svetsko tržište novih automobila se u ovom momentu nalazi u fazi oporavka od ubitačno lošeg aprila, koji se ispostavio negativnim rekordom u poslednje dve godine. Ovo kažemo zato što su u tom mesecu apetiti kupaca za nabavkom novih četvorotočkaša splasnuli za ogromnih 36%, pa je isporučeno samo 1,06 miliona automobila. Razlog za ovako nešto je lako pronaći. Ljudi su bili zatvoreni po kućama po direktivi vlasti jer je COVID-19, taman počeo ponovo da divlja.
AutoRepublika
(684)
Kod nas ne bi bilo smisla uvođenje ove subvencije jer bi uvoznici odmah podigli cenu za iznos subvencije kao što su to i do sada činili sa elektrificiranim vozilima.
Ne, ne, podgili bi cenu za iznos subvencija i još 10% više od toga, pa bi odobrili popust od 8%. Kia style 🙂
Ja bih radije kupio vozilo i od takvog prodavca nego da mi wagen cijeni vozilo nekim nerealnim ciframa u samom startu i ne daje nikad popuste, a kad prođe par godina vidimo da su im vozila obični precjenjeni krš koji ima masu problema kroz cijelu paletu motora.
Pravo pitanje je koliko objektivno vrijedi vozilo koje potencijalno zelis da kupis?!
Nek’ Peki uzme nek testira neku Kiu pa da vidimo šta kaže. Do sada je testirao jedino Stonica i kao sto smo mogli da procitamo utisci su bili vise nego dobri.
Ma kakav popust? To vređa inteligenciju! Ne treba mi popust, daj mi cenu bez popusta, onu najnižu po kojoj bi eventualno prodao automobil, ne želim da se cenkam. Ako mi cena ne odgovara, dalje priče nema!
Kontradiktoran si. Ako ti cijena odgovara ne zanima te sta je trgovac rekao, napisao, reklamirao. Ako sam se namjerio da određenu klasu vozila i do određene cifre i Kia vozilo npr ti odgovara specifikacijom i cijenom vise od konkurenata prema tome sto si napisao onda ces to vozilo kupiti. Neces valjda revoltiran marketingom odbiti npr da uzmes Xceed-a za 26 000 EUR koji je super opremljen i ima odlicnu motorizaciji u otići da kupiš nešto od 30 000 samo zato jer nad tim proizvodom nema nikakvog marketonga i to je kao „realna“ i minimalna cijena.
Pa hoću ako me suprotna strana bilo kojim gestom navede na zaključak da me smatra glupim, jer će mi to otkriti da teži tome da mi podvali.
Super za tebe. U ostalom ti najbolje znaš iz svog primjera da je najvece vređanje inteligencije kad ti bmw proda vozilo kojeg platiš xx 000 eur i onda se ispostavi da ne vrijedi ni pola toga zbog svega onoga sto si imao priliku da doživiš.
I ja bih voleo da su cene bukvalno zabetonirane, bez ikakvih eventualnih cenkanja i kasnijih popusta.
Pa, hoću ili neću i „kraj“. Ne želim da slušam njihove priče i ispiranje mozga,
i svaki mjesec dizali za po 800 eura, ko sto dacia radi, ali kao sto vidimo to prolazi.
Nego, zar nisi cuo za rijec inflacija? 😀
Naravno da sam čuo za reč inflacija.
Ali, da li je zbog nje u junu 2020. u Srbiji Peugeot 3008 1,5 HDI 130 AT8 Crossway koštao oko 31.600, a danas sa istim motorom, sličnom opremom, ali drugog nazva paketa ( Road Trip ) on ima „akcijsku cenu“ od 40.250 ( „Redovna cena navedenog vozila je 46.000,00 eura“ )?
https://www.polovniautomobili.com/auto-oglasi/20092434/peugeot-3008-15-hdi-road-trip?attp=p0_pv0_pc0_pl1_plv0
Ja mislim da sve to nije samo posledica inflacije, već dobrim delom posledica alavosti proizvodjača i trgovaca.
Nije, posljedica dildanja, posljedica kradje, namještaju ratove, sva poskupljenja svaljuju na građane i pravdaju ratom kojeg su dogovorili, posljedica reseta sistema, nije normalno da ti nekakva unija namece zakon po kojem ti moraš gasiti elektranu koju si „juče otvorio“ jer ispušta CO2 koji opet nije ničim kriv jer nije staklenički plin, niti šta ćeš saditi i samo smiješ sjeme od jedne firme koje je naravno gmo, i lažni moral pa nameću sankcije koje štete samo njima tj stanovništvu vlastite zemlje, a sve je dogovoreno, izadju li iz te priče, vlasnici banaka će nanijeti štetu, tako da zapravo stvarne vlade ne… Pročitaj više »