Nemačka zaostaje za Kinom, tamošnji proizvođači izradili svaki šesti elektromobil
Iako i dalje zaostaju, kompanije BMW, VW i Mercedes polako hvataju priključak s aktuelnim vidovima tražnje na globalnom tržištu, a što se preslikava i na njihovu otadžbinu. Ipak, druga svetska država je epicentar promena u ovom industrijskom segmentu.
Saglasno rezultatima istraživanja koje je sprovela vodeća konsultantsko-revizorska kuća na svetu PricewaterhouseCoopers (PwC) proizilazi da je u ovom trenutku, svaki šesti sklopljeni električni automobil u globalnim razmerama, poneo logotip nekog nemačkog proizvođača. Takođe, u studiji se navodi i da je udeo čisto električnih vozila uvećan na 17% u drugom tromesečju, dok je 50% otpalo na vozila iz segmenta PHEV.
VW grupa, BMW i Mercedes-Benz su tokom prvog polugođa 2021. godine, ukupno isporučili 246 hiljada vozila s električnim pogonskim sklopom, uz još njih oko 370 hiljada iz kategorije dopunjivih hibrida. PwC u dokumentu navodi da je tržište elektromobila i dalje najdominantnije u Kini i Sjedinjenim Američkim Državama.
Kako je dalje naveo PwC, ubedljivo je najveća tražnja za električnim automobilima na teritoriji Narodne Republike Kine. U prvoj polovini godine je na tom tržištu registrovano 980 hiljada novih elektromobila i 212 hiljada plug-in hibrida. Tokom drugog tromesečja je ojačao udeo koji okupiraju čisto električni modeli iz BEV segmenta, i dostigao je 11%, što je značajno bolje od evropskih 8%.
Amerika kaska za Kinom
„Analizirajući podatke s ključnih globalnih tržišta, proizilazi da je 58% od ukupnog broja prometovanih električnih automobila je završilo u Kini,“ pišu eksperti za ovaj segment industrije. Trendove elektromobilnosti očito diktira Kina kako bi se „pozicionirala kao jedna od tehnološki najnaprednijih nacija, uz istovremeno unapređenje kvaliteta života svojih državljana, posredstvom smanjenja štetnih emisija“.
U Nemačkoj je u tom periodu registrovano 84 hiljada primeraka automobila pokretanih električnim motorom, na koji način su se skoro izjednačili s rezultatima koje beleže plug-in-hibridi (85 hiljada registracija). Tržišno učešće vozila iz oba segmenta (BEV i PHEV) je zbirno dostiglo nivo od 23%. Sve šira paleta ponude s kojom pred kupce izlaze auotmobilske marke, pa još podstaknuto državnim podsticajima i jačanjem infrastrukture namenjene dopuni baterija, značajni su impulsi omasovljenju elektromobilnosti, naveo je Feliks Kunhert, ekspert koji radi za PwC.
S druge strane, u Americi su zajedničkim snagama, elektromobili i dopunjivi hibridi su postigli procenat zastupljenosti od samo 3%. Međutim, aktuelni predsednik Amerike Džo Bajden, za razliku od svog prethodnika, aktivno radi na promociji elektromobilnosti i na podsticanju tehnološkog napretka i uvećanju ekološke svesti građanstva. Shodno tome, tu se da očekivati promena situacije.
Aktuelna, i hiljadu puta već opevana kriza u lancu snabdevanja elektronskim komponentama, stiže u krajnje nezgodan čas, preteći da saseče nabujalu tražnju za vozilima pogonjenim elektromotorima, navodi drugi ekspert koji za hleb zarađuje u kompaniji PwC i koji se odaziva na ime Jern Nojhauzen. Dodatno, udeo obnovljive energije bi trebalo da bude još impozantniji, kako bi se zaista i doprinelo očuvanju klime, pre svega u smislu emisija CO₂ u odnosu na one koje nastaju radom konvencionalnih automobila.
AutoRepublika
(213)
„u Americi su zajedničkim snagama, elektromobili i dopunjivi hibridi su postigli procenat zastupljenosti od samo 3%.“
Vauuuuuu 😀😀😀