1. Home
  2. Kupovina automobila
  3. Potpredsednik grupe Renault: Složenost Dustera i Bigstera je dovela je problema s pouzdanošću
Potpredsednik grupe Renault: Složenost Dustera i Bigstera je dovela je problema s pouzdanošću

Potpredsednik grupe Renault: Složenost Dustera i Bigstera je dovela je problema s pouzdanošću

7.22K
13
Podelite sa prijateljima:

Tokom predstavljanja rezultata plana „Quality breakthrough 20 2×5“, čiji je cilj radikalno unapređenje kvaliteta i pouzdanosti modela koje proizvodi grupa Renault, uključujući i Daciju, Tjeri Šarve, čovek zadužen za kompletnu industrijsku delatnost francuske kompanije, otkrio je da Dacia Duster i Bigster trenutno imaju najveći broj „incidenata u prva tri meseca korišćenja“ među svim modelima grupacije.

Prema podacima koje je najpre predstavila Odri Loatje, direktorka strategije kvaliteta u Renault grupi, kvalitet modela proizvedenih u fabrikama francuske kompanije širom sveta poslednjih godina je poboljšan zahvaljujući planu „Quality Breakthrough 20 2×5“, sprovedenom u periodu od 2020. do 2025. godine.

Na nivou cele francuske grupacije, u prvih 90 dana nakon isporuke, samo 20 vozila od 1.000 prijavi problem u garantnom roku. Dakle, 98 odsto isporučenih vozila ne pokazuje nikakav kvar tokom prva tri meseca korišćenja.

Pokazatelj 3MIS (Incidents 3 Months in Service), koji proizvođači automobila veoma retko objavljuju, ili u većini slučajeva uopšte ne objavljuju, fokusira se isključivo na kritični period od 90 dana nakon isporuke vozila, pružajući tako procenu performansi fabrike za sklapanje, ali i dobavljača.

Iako 20 vozila od 1.000 isporučenih za koje kupci traže intervenciju u garantnom roku može delovati kao visoka vrednost, ona je ipak ispod proseka evropske automobilske industrije.

Nažalost po Daciju i posebno po fabriku u Rumuniji, uz objavljivanje nivoa ovog pokazatelja na nivou cele grupacije, Odri Loatje je predstavila i nekoliko primera praćenih između 2020. i 2025. godine, kod kojih je broj prijavljenih incidenata u prva tri meseca korišćenja značajno smanjen. Iako su Dacia Duster i Bigster , dva Dacijina modela koja se još proizvode u Mioveniju – takođe zabeležili poboljšanja kvaliteta, oba automobila se i dalje nalaze iznad proseka francuske grupacije od 20/1000. Istovremeno, model Sandero, koji se sklapa u Maroku, nalazi se tačno na proseku, dok su Renault Megane, R5, Rafale i Grand Koleos ispod proseka.

U tom kontekstu, na zahtev portala Economica.net da razjasni pozicioniranje modela grupacije prema ovom važnom pokazatelju i navede da li su problemi uzrokovani kvalitetom rada u fabrici ili kvalitetom delova dobavljača, Tjeri Šarve, direktor industrije, kvaliteta i lanca snabdevanja Renault grupe, pod čijom su nadležnošću sve fabrike grupacije– objasnio je:

„Duster i Bigster su trenutno tačno na referentnom nivou Renault grupe od pre pet godina. Ono što se dešava sa Dusterom i Bigsterom upravo je razlog zbog kojeg su nam potrebni brzi izveštaji o incidentima. U ovom slučaju (odnosno činjenici da su Duster i Bigster iznad proseka pokazatelja) reč je o uvođenju motora sa unutrašnjim sagorevanjem koji ispunjavaju najnoviji standard Euro 6 u analiziranom periodu. Govorimo o sedam pogonskih sistema koji su morali potpuno da budu modifikovani.

To je razlog zbog kojeg se Duster i Bigster nalaze tako visoko po pitanju incidentologije: složenost. Kada bih proverio samo jednu verziju Dustera kod koje motor nije nedavno menjan, videli biste da nema incidenata. Da biste razumeli, kod motora sa unutrašnjim sagorevanjem evropski propisi nas primoravaju da nešto prilagođavamo otprilike svakih 18 meseci. Dakle, to je razlog. Fabrika u Mioveniju je veoma dobra kada je reč o kvalitetu“.

Treba podsetiti da je isti Tjeri Šarve, takođe za Economica.net, početkom marta, prilikom predstavljanja novog strateškog plana „futuREady“ Renault grupe, izjavio da, iako je fabrika u Rumuniji konkurentna, rast proizvodnih troškova postaje zabrinjavajući.

„Konkurentnost je rezultat odnosa između efikasnosti i baze troškova. U slučaju Španije, na primer, efikasnost je na veoma visokom nivou. Baza troškova je ona zapadnoevropska. Tamo već decenijama imamo veoma dobru saradnju sa sindikatima i zahvaljujući tome imali smo socijalne sporazume koji su nam omogućili da ublažimo uticaj rasta troškova. Ako uporedimo sa fabrikom u Turskoj, tamo je konkurentnost veoma, veoma visoka.

Zatim, u poređenju sa Miovenijem, produktivnost i efikasnost tamo su ostale malo iza. Ali, pošteno govoreći, uspeli su da proizvode više od 1.000 automobila dnevno. Čak blizu 1.300. Kompetencije zaposlenih su veoma visoke. To je veoma dobra fabrika za proizvodnju automobila. Posmatrano strogo kroz produktivnost, Mioveni malo zaostaje, ali to nije glavni problem u Rumuniji.

Tamo je ključni problem rast osnovnih troškova. U poslednjih pet godina oni su najveći. Praktično su udvostručeni. Veće plate i troškovi energije snažno su uticali, naravno. To može postati problem. Fabrika je trenutno i dalje veoma konkurentna, ali je smer razvoja, sa tog stanovišta, zabrinjavajući“, izjavio je Šarve u martu 2026. godine.

Francuski zvaničnik je tada dodao da se smanjenje troškova može postići i automatizacijom, ukoliko druge mere ne daju rezultate.

„U Mioveniju smo tokom poslednjih pet godina postepeno uvodili rešenja za automatizaciju. Automatizacija je način za poboljšanje konkurentnosti, ali postoji i mogućnost razgovora sa ljudima. Potrebno je da razumeju da, ma koliko produktivni bili, ako je inflacija veoma visoka, izuzetno je teško držati troškove pod kontrolom.

Dakle, moramo da radimo na ove dve teme, automatizaciji i ljudima, kako bismo pokušali da fabriku u Mioveniju zadržimo na dobrom nivou troškova.  Počećemo da koristimo humanoidne robote u našim fabrikama na radnim mestima gde ergonomija predstavlja problem. Na primer, tamo gde se radi sa velikim težinama, mogućnost ljudi da obavljaju više operacija je ograničena.

Ipak, imamo mnogo pozicija u fabrikama gde ljudi samo premeštaju deo iz tačke A u tačku B. Na primer, gume. I u delu za karoseriju, koji je već automatizovan, još postoje mesta gde ljudi samo uzimaju deo sa police i premeštaju ga u mašine. Dakle, te oblasti će biti prve u kojima će roboti moći da se koriste. Sa industrijske tačke gledišta ne postoji razlika između fabrika u kojima proizvodimo Renault i Daciju.

Nivo automatizacije zavisi isključivo od baze troškova svake zemlje u kojoj imamo fabrike. U Zapadnoj Evropi ili Koreji imamo fabrike sa višim nivoom automatizacije, dok su u Rumuniji, Maroku ili Turskoj manje automatizovane. Sigurno je da je automatizacija korisnija tamo gde je baza troškova visoka. Dakle, prvo ćemo automatizovati Zapadnu Evropu i Koreju, a zatim, u drugom talasu, Brazil i, zašto da ne, Dacijine fabrike“, zaključio je Tjeri Šarve.

AutoRepublika

(7218)

Podelite sa prijateljima:
Komentari objavljeni na portalu "Auto Republika" ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst. Redakcija "Auto Republike" zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
guest

13 Komentara
moron

Pa, koliki je trenutno pokazatelj 3MIS za Bigster i Duster ?

A Zlatković

Baš pričam s bratom, on kaže „hoćeš staru ili novu tehniku“. Ja kažem, staru, a i on deli moje mišljenje. Tako da su po meni previše digitalizovani Duster i Bigster. Sve u skladu sa tredom. Što manje elektronike, to bolje. Zato su se prve serije pokazale kao pouzdane, ja mislim i one naredne gen, dok je bio u ponudi legendarni dci.

Izmenjeno 12 dana pre od strane A Zlatković
Pera Kojot

Samo old school.
Jbno se sve ubrzalo i iskomplikovalo.Kapitalizam u tranzicionoj fazi potpomognut EU birokratijom. Idemo EUR 7.
Teraj do patosa.Zato su žabari pobegli iz Evrope u Tursku i J.Ameriku.

A Zlatković

Zato se i držim proverenog.

Mare

I stari je kanturina. Imamo ih 4 u firmi, svi su počeli da se kvare na ispod 100000km, a odrzavani su u zvanicnom servisu konstantno. Djubre auto.

Rikošet

Prodaju nove automobile sa rđavim glavčinama točkova. Na dvije godine starom Joggeru čelične felge su zarđale, jer ni tu nisu odradili nikakvu zaštitu metala osim površinskog farbanja. Plastiku enterijera su reciklirali od ko zna čega i još se hvale s tim. Ubacili su LED svjetla s vana i dva ekrana unutra, orafbali sve malo življim bojama i digli cijenu u nebo. Prodaju se odlično, vidim ih na svakom koraku, očigledno ljudi vole „luksuziranje“ Dacie i daju njenom imidžu težinu, koju u stvarnosti realno nema… U svakom slučaju bravo za marketing Renaulta kojem je trebalo samo dvije decenije da ožive rumunski… Pročitaj više »

Izmenjeno 12 dana pre od strane Rikošet
A Zlatković

Šta bi tek bilo da su sličan dizajn imali na početku. Meni se iz prve serije najviše sviđa Duster, može i onaj što je restilizovani…

Rikošet

Ma dizajn može biti diskutabilan na Ferrariju, ali na Daciji je dobro sve što daš, jer je po prvobitnoj zamisli brenda emotivni doživljaj trebao biti najjači kad vadiš pare iz džepa, a ne kad gledaš neku Daciu na parkingu…

M M

Не знам чему смета ако главчине зарђају? Исто тако не знам шта их је коштало да то препрскају нечм-било чим.
Сви се хватају за зарђале главчине……

Rikošet

Ne smeta to je zgodan detalj, koji ide uz imidž automobila i sugreriše da je sve na njemu osim cijene – jeftino do bola… Pitam se zašto ostali proizvođači ne praktikuju tu metodu zaštite čelika na svojim vozilima i zašto neki od njih uopšte antikorozivno zaštićuju te dijelove, kada mogu da primjene Dacijin sistem „iskuj i ugradi.“ I da nije funkcionalan problem, možda je samo sramota da ti automobil stoji nov ispred ili u salonu, a na njemu orosila rđa. Ne razumijem se tako dobro u ekonomiju u kapitalizam, ali čini mi se da je princip u slučaju Dacije –… Pročitaj više »

Izmenjeno 10 dana pre od strane Rikošet
Debeli

He he he, radnici su trosak i robotizovace njihova radna mesta. Ali menadzeri sa sedmocifrenim godisnjim platama, eee oni nisu trosak. More jedva cekam tu vestacku inteligenciju da sve zivo preuzme. Sto bi reko jedan moj drugar, ja sam ceo zivot bio sirotinja i naucio sam da prezivim i sa 200e mesecno. Da oce sve da ode u tri lepe pa i ovi sto na moju grbacu zaradjuju milione da i oni dodju na mojega da vide malo kako to izgleda

M M

Одувек сам причао да су аутомобили сда напуцаном додатном непоуздани. Посебно електроником. И онда је имао нонсен да су оне клотаре јапанерске биле као поузданије од Мерцедеса и БМВ.
Дајчола до је имала два подизача стакала и као додатну опрему климу, била је поуздана, као и Фиат Пунташин……

Pera

Hteo sam da kupim bigstera ponadao se. Kad ono… Nema motora sa 4 cilindra i 4×4 pogonom. Ako želite 4×4 pogon osuđeni ste na 3 cilindra i turbinu. Pri tome konjaza nije velika i u pitanju je mild hibrid. Kada su mi stavili cenu od 33700e da sve bude u fulu za tri cilindra i 150ks posle vidim da za te pare u osnovnoj opremi imam tigo 8pro sa tri puta većom opremom od opreme koju u daciju plaćam. O kvalitetu završne obrade i materijala neću ni da pričam ne može da se porede. 100ks više ima Kinez i jedan… Pročitaj više »