1. Home
  2. Life
  3. Biznis
  4. Više od petnaest proizvođača automobila kažnjeno rekordnim iznosom od skoro pola milijarde evra
Više od petnaest proizvođača automobila kažnjeno rekordnim iznosom od skoro pola milijarde evra

Više od petnaest proizvođača automobila kažnjeno rekordnim iznosom od skoro pola milijarde evra

188
3
Podelite sa prijateljima:

Evropska komisija je upravo izrekla rekordnu kaznu za više od petnaest proizvođača zbog sporazuma koji nije usklađen s principima slobodnog tržišta, a u ​​vezi je s reciklažom automobila.

„Dugogodišnji kartel“ je način na koji vlasti definišu novu aferu koja će verovatno poprimiti formu novog golemog skandala. Informacije potiču od naših kolega iz francuskog Le Figaroa, koji navode da Evropska komisija tvrdi da su „šesnaest velikih proizvođača i Evropsko udruženje proizvođača automobila (ACEA) sklopili ugovore kojima se remeti princip slobodnog tržišta, i to u periodu koji je trajao duže od petnaest godina“. Problematična je oblast reciklaže vozila iz kategorije ELV-a (end-of-life vehicles) što će reći da se radi o vozilima koja su na samom kraju životnog veka.

Ukupna suma koja se tiče izrečenih globa je na nivou od 458 miliona evra i raspoređena je od strane nadležnih tela Evropske unije na sledeći način: BMW će zaboleti 81 milion evra, Honda, Ford, Jaguar, Land Rover, Mazda, Opel, Renault, Nissan, i grupa Stellantis (74 miliona evra), Volkswagen (127 miliona evra), Toyota (23 miliona evra) a kažnjen je i Volvo. Kao „tužibaba“ se pojavljuje Mercedes koji je obelodanio postojanje ovakvog dogovora među proizvođačima na tlu Evropske unije, pri čemu je i sama švapska kompanija deo nelegitimnih sporazuma. Kao nagradu za to što je „ocinkario“ kolege iz automobilske industrije, Mercedes je dobio oprost, pa neće platiti kaznu u iznosu od 35 miliona evra.

Prema rečima potpredsednika Evropske komisije, proizvođači su delili „osetljive informacije o svojim pojedinačnim ugovorima“ s kompanijama odgovornim za demontažu i reciklažu automobila. Ovo nije sve, pošto su postignuti sporazumi „da se izbegne međusobno nadmetanje u reklamiranju nivoa reciklaže njihovih automobila“ dok su ostali „bili nemi na temu recikliranih materijala koji se koriste u njihovim novim automobilima“.

ACEA je sa svoje strane preuzela ulogu „organizatora“ kako bi pomogla i upriličila „sastanke između uključenih proizvođača“. Različite strane uključene u ovaj skandal su priznale činjenice i prihvatile sankcije. Komisija ponavlja da „neće tolerisati bilo kakav kartel, uključujući i one koji smanjuju nivo svesti kupaca i potražnju za ekološki prihvatljivijim proizvodima.“

AutoRepublika

(188)

Podelite sa prijateljima:
Komentari objavljeni na portalu "Auto Republika" ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst. Redakcija "Auto Republike" zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Subscribe
Notify of
guest

3 Komentara
Inline Feedbacks
View all comments
s mile

Nešto ne ukapirah ovu vest, ako neko bolje razume neka pojasni.
VW i Toyota imaju sličnu proizvodnju, a kazna je 127 vs 23 mil USD…5 x veća…

da li to Toyota koristi više recikirane proizvode

moron

I ACEA je bila deo grupe „zaverenika“ ?