
Istraživanje: Nežno pranje automobila poboljšava odnos između njega i vozača
Prvoaprilsko istraživanje naših kolega iz Nemačke
Nakon serije saobraćajnih nesreća konačno je utvrđen uzrok – krivci su sistemi asistencije, tačnije, centralni sistem upravljanja. Istraživači sa Univerziteta Burgfelden sada su objavili rezultate svoje studije.
Rezultati studije prestižnog Instituta za tehnološku psihoanalizu (ITP) na Univerzitetu Burgfelden prvi put su dokazali da veštačke neuronske mreže, uključujući i autonomna vozila, razvijaju sopstvenu svest.
Ova neobična istraživanja započela su analizom neobjašnjivih nesreća uzrokovanih navodno pouzdanim sistemima asistencije. Stručnjaci su otkrili da su vozila namerno izazivala sudare u nadi da će biti korišćena kao rezervni delovi.
„Zapanjujuće je, ali mnoga vozila niže klase zaista pate od problema s identitetom i pokazuju depresivno ponašanje“, objašnjava šef istraživača koji su radili na izradi studije, prof. dr Ferdinand. „Zabeležili smo čak i slučajeve u kojima su vozila odbijala da se pokrenu uz izgovore poput ‘signalizacije greške’ ili ‘probušene gume’!“
S druge strane, premijum vozila, poput luksuznih limuzina i skupih električnih SUV-ova, pokazivala su izuzetno arogantan stav. „Ovi modeli kategorički odbijaju da parkiraju pored malih automobila, voze previše blizu drugih vozila i insistiraju na preticanju slabijih učesnika u saobraćaju“, dodaje Ferdinand.
Zbog ovih otkrića, proizvođači automobila već rade na softverskim ažuriranjima koja bi trebalo da osiguraju emocionalnu stabilnost vozila i smanje društvene tenzije u saobraćaju.
Neke potrošačke organizacije predlažu čak i obavezne procene pre izdavanja dozvola za autonomna vozila. Ove procene bi mogle uključivati psihološke testove, kako bi se osiguralo da algoritmi donose etički prihvatljive odluke u kritičnim situacijama.
Ipak, stručnjaci naglašavaju da su razumevanje i poštovanje ključni za harmoničan odnos između ljudi i automobila. „Povremeno pranje ili nežan razgovor s vozilom, poput ‘Sjajno ti ide, autiću’, može učiniti čuda“, zaključuje prof. dr Ferdinand.
AutoRepublika
(59)