1. Home
  2. Hedonizam & Adrenalin
  3. AR pijaca klasika: Poslednja evolucija dekinog Cadillaca
AR pijaca klasika: Poslednja evolucija dekinog Cadillaca

AR pijaca klasika: Poslednja evolucija dekinog Cadillaca

603
0
Podelite sa prijateljima:

Šta vam prvo padne na pamet kada čujete ono „Cadillac“? Nekada slavni premijum brend koji se kroz svoju istoriju smatrao svetskim standardom? Moderni sportisti sa značkom „V“? Meni lično prva asocijacija na Cadillac su uvek bile dugačke i glomazne limuzine, sa sedištima kao foteljama (bukvalno) i nekim povećim benzincem ispod haube.

Takvi modeli su uglavnom nestali iz Cadillacove ponude do ranih devedesetih godina, kada je postalo jasno da je sportski imidž taj koji mušterije žele, ali divizija General Motorsa još nije bila spremna da se preda.

Štaviše, model Fleetwood se proizvodio sve do 1996. godine, doduše sa nešto ulepšanim aerodinamičnim stilom, a eksperti će se složiti da je kraj originalnog Cadillaca stigao četiri godine ranije kada je poslednji primerak modela Broughama sišao sa proizvode trake.

Brougham se proizvodio od 1987. do 1992. godine, ali je zapravio bio samo našminkana verzija čuvenog Fleetwood Broughama koji je debitovao još 1977. godine. Reč je o jednom od najpopularnijih Cadillaca u istoriji i tokom osamdesetih godina je pogurao diviziju General Motorsa da postane ubedljivi bestseler u kategoriji premijum četvorotočkaša.

Štaviše, tokom ovog perioda Cadillac je imao više kupaca nego sva konkurencija zajedno. Osveženi Brougham je doneo one svoje kockaste linije i one su nastavile da budu popularne među starijim i tradicionalnim kupcima.

Enterijer je bio jako prostran, što i nije iznenađenje kada znamo da je limuzina bila dugačka preko 5,6 metara.
Pomalo je iznenađujuća činjenica da ovaj automobil nikada nije imao Cadillacov motor. U početku ga je pokretao 5,0-litarski benzinac sa 140 konjskih snaga pozajmljen od bratskog Oldsmobilea, zamenio ga je Chevroletov iste zapremine i 170 „grla“, a u opciji je bio takođe Chevroletov 5,7-litarski benzinac sa 185 „konja“.

Menjač je bio četvorostepeni automatski, a pogon na zadnje točkove. Spomenućemo da je njegova cena u baznoj konfiguraciji iznosila 24.370 američkih dolara ili 62.180 „zelembaća“ u današnjoj vrednosti novca.

Primerak iz današnje priče je iz 1988. godine i trenutno se nalazi u gradu Palm Springs unutar američke savezne države Kalifornije. Prešao je manje od 100 hiljada kilometara i uglavnom je u originalnom stanju. Pošto je jedan od ranih modela Broughama, poseduje najslabiji od spomenutih motora, što se svakako odrazilo i na performanse.

Naime, ubrzanje iz mirovanja do 100 km/h traje 12,8 sekundi uz maksimalnu brzinu kretanja od 174 km/h. Manu na račun performansi ovaj Cadillac nadoknađuje vrhunskom udobnošću, komforom i opremom, pa nije teško zaključiti zašto je bio toliko popularan kod starijih kupaca. Spomenućemo 15-inčne felne, kožna sedišta, automatsku klimu, naravno prozore i bravu na dugme, i još mnogo toga.


Desetodnevna aukcija je donela 54 ponude, a najviša je iznosila okruglo dvadeset hiljada dolara.

Zoran Tomasović

(603)

Podelite sa prijateljima:
Komentari objavljeni na portalu "Auto Republika" ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst. Redakcija "Auto Republike" zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Subscribe
Notify of
guest

0 Komentara
Inline Feedbacks
View all comments