Kao rezultat nedavno uspostavljenog partnerstva između kompanija Bugatti i Jacob & Co. nastao je časovnik inspirisan hiperautomobilom B16 Bugatti Chiron. Za razvoj ekskluzivnog sata, koji je nazvan Bugatti Chiron Tourbillon, je bilo neophodno uložiti godinu dana rada.
Glavna karakteristika časovnika se odnosi na njegov mehanizam koji predstavlja, od safira izrađenu, repliku šesnaestocilindarskog biturbo benzinskog agregata koji pokreće legendarni hiperautomobil francuske marke.
Osnovne dimenzije časovnika (širina i dužina) su 54 milimetara x 44 milimetra, uz debljinu od 15,6 milimetara. Poseduje 51 rubin u mehanizmu. Vodootporan je i trpi pritisak koji se generiše na dubinama od 30 metara. Narukvica mu je izrađena od gume, dok je preklopna kopča zasnovana na titanijumu.
Ono što je zaista impresivno kada govorimo o prezentovanom časovniku jeste to što „motor s unutrašnjim sagorevanjem“ koji zauzima ogromnu većinu zapremine kućišta i koji koristi tourbillion-ski regulator, radi kao pravi, ukoliko se aktivira starter na boku kućišta. Vidljivo je kako klipovi rade u ritmu „gore-dole“, i kako se radilica okreće dok se i minijaturni turbo punjači „vrte“.
Duž ivice je moguće zapaziti i elemente koji predstavljaju omaž delovima sistema oslanjanja vozila.
Inače, Bugatti Chiron predstavlja primer preterivanja u automobilskoj industriji. Poseduje osmolitarski biturbo agregat s pomenutih 16 cilindara razbacanih u W konfiguraciji. Motor je centralno pozicioniran i kao takav odbacuje 1.500 konjskih snaga, što glatko omogućava postizanje brzina koje premašuju 400 kilometara na čas.
Kompanija koja je predstavila jedinstven časovnik planira da izradi svega 250 primeraka istog, uz astronomsku cenu od 280 hiljada američkih dolara po komadu.
AutoRepublika
(6105)
Prosto se divim mehaničkim satovima. Ta preciznost i kompleksnost mehanizma u tako malom pakovanju je zadivljujuća.
Gledao sam (na internetu jbga) neke satove koji su omaž automobilizmu, stvarno ima fascinantnih primera i kompleksnih mehanizama ali su ovde, čini mi se, stavili dva odvojena mehanizma. Jedan pokazuje vreme i koristi tourbillon a drugi je animacija rada motora.
Lično bih najviše voleo jedan „Tag Heuer Monaco V4“ jer ima pogon za navijanje preko zupčastih remena kao na motoru, u normalnom kućištu.
Po meni nisu rekli najvazniji podatak. Koliko ccm / KS ima ovaj motor u satu… Xe.. Xe.. Xe…