Zanimljivost dana: Vanderbilt Cup – prvo profesionalno takmičenje u SAD
Evropa je imala profesionalni auto-moto sport godinama pre nego što su i Amerikanci reagovali. Iako se za takve priče povezuje „radnička klasa“, koja se okupljala tokom vikenda i takmičila ko će biti brži, Vanterbilt Cup je osnovao jedan od najmoćnijih ljudi u Americi.
Njegovo ime je Vilijam Vanderbilt, praunuk čuvenog milijardera Kornelijusa Vanderbilta, a iako se ovo takmičenje održavalo sve do pre desetak godina, za našu priču su najbitnije rane godine (1904.-1910.).
Vilijam je od malih nogu pokazivao interesovanje za automobile i smetalo mu je što najveće trke auto-moto sporta dolaze iz Evrope. Iz tog razloga, on je ponudio velike finansijske nagrade sa željom da privuče vozače sa obe strane Atlantika. Prva trka je planirana za 1904. godinu na ulicama Njujorka, a pravila su bila jednostavna. Naime, svaki automobil je morao biti kompletno proizveden u državi koju je predstavljao i nije smeo biti teži od jedne tone.
U šest časova po lokalnom vremenu ,prva trka je održana 8. oktobra 1904. godine, a na startu se pojavilo 18 automobila. Na kraju prvog kruga već šest je odustalo, a iako je Vilijam želeo da vidi dominaciju domaćih proizvođača, prve tri godine su slavili francuski timovi (Panhard i Darracq).
Od samog početka je postojala velika briga oko bezbednosti, a kada je jedan od gledaoca poginuo 1906. godine, grad Njujork je zabranio organizaciju. Vilijam se opet dao na posao i po uzoru na Veliku nagradu Francuske odlučio da izgradi profesionalnu stazu i na taj način poveća nivo bezbednosti.
Long Island Motor Parkway je koristio ulice koje su narodu služile za svakodnevnu vožnju, a zatim bi bile zatvorene na dan trke. Ova „staza“ je opstala sve do 1938. godine kada su izgrađeni novi putevi. Investicija se isplatila i trka je ponovo održana 1908. godine, a Džordž Robertson za volanom Locomobila je postao prvi domaći vozač sa pobedom.
Vanderbilt Cup je zatim vožen u različitim američkim gradovima uz česte duže pauze (1917.-1935. i ponovo 1938.-1959.), a primat su preuzeli SCCA, Indy i NASCAR.
Zoran Tomasović
(136)