Ponuda Tonalea iz Alfe Romea blago prilagođena za narednu godinu
Još uvek veoma svež na tržištu, kompaktni krosover Alfa Romeo Tonale gubi tlo pod nogama na glavnom tržištu, što za ovaj model svakako jeste evropsko. Tonale zato i ulazi u modelsku 2025. godinu, u malo ažuriranom obliku. Pride, ono što je neuobičajeno je da su cene novajlije već objavljene.
Svetska premijera Tonalea je održana u februaru 2022. godine, i to je trenutno najprodavaniji model Alfe Romea, pošto je pristupačniji krosover Junior upravo ušao na tržište, ali komercijalni uspeh Tonalea ne zadovoljava rukovodeće strukture uzdrmanog Stellantisa. Od januara do oktobra ove godine, Alfa Romeo Tonale je prema podacima analitičke agencije JATO-a Dynamicsa, prodat na evropskom tlu u tiražu od 21.959 jedinica, što je za 21% manje od postignuća koje je ostvareno u istom periodu prošle godine.
Pad tražnje za Tonaleom je posebno depresivan u svetlu činjenice da se tržište automobila sada menja i nalazi se u tranziciji popularnosti sa čisto električnih automobila na hibridne. Paradoksalno, hibridni pogonski sklopovi su smatrani jakom stranom Tonalea. Nažalost, kupci to nisu znali da cene i birali su uglavnom Alfine konkurente. Razlog je još uvek nejasan, možda je neuspeh uslovljen lošim marketingom i/ili promociji.
Kako bilo, karijera Tonalea se nastavlja i polako stižemo do 2025. godine, kada italijanski krosover dobija ergonomski poboljšan enterijer. Tako je grafika kontrolne table redizajnirana kako bi pružila vizuelniji prikaz informacija o električnom dometu, nivou goriva, vremenu i drugim parametrima.
Klasični selektor automatskog menjača na centralnom tunelu ustupa mesto kompaktnijem rotacionom tasteru, što je, iskreno govoreći, kontroverzna odluka i neće se svideti svima. S druge strane, ovo rešenje olakšava pristup polici za pametni telefon i ne blokira njegov ekran. Manje-više, to su sva vizuelna ažuriranja.
Asortiman motora predviđenih za ugradnju u Alfa Romeo Tonale na evropskom tržištu je sužen, pa više ne broji pet, već tri jedinice, što se verovatno objašnjava kontinuiranom optimizacijom troškova u Stellantisu. Juniorova blagohibridna verzija je zasnovana na 1,5-litarskom turbobenzinskom motoru sa 130 konjskih snaga ali više nije dostupna. Od sada će ulogu početne verzije imati ona s dizel motorom 1.6 VGT-D (130 KS, 320 Nm), šestobrzinskim robotizovanim menjačem s dvostrukom spojnicom i pogonom na prednje točkove.
Prestižniji blagi hibrid sa skupljim benzinskim motorom s indeksom 1,5 VGT (160 KS, 240 Nm) je i dalje u upotrebi. Ovaj motor radi u tandemu sa sedmostepenom robotizovanom transmisijom s dve spojnice, u koju je ugrađen elektromotor od 48 volti (20 KS, 55 Nm), i koji omogućava bešumnu vožnju tokom kratkog vremena i pri malim brzinama. Tada je isključen motor s unutrašnjim sagorevanjem goriva.
Od dve plug-in hibridne verzije sa pogonom na sve točkove zasnovane na turbobenzinskom agregatu s četiri cilindra i oznakom 1.3 T MultiAir, u ponudi ostaje samo prestižnija varijanta Ibrida Plug-In Q4. Raspolaže maksimalnom ukupnom snagom od 280 KS. Dakle, u katalogu više nema verzije od 190 KS.
Kod hibrida od 280 KS, benzinac proizvodi 180 KS i 270 Nm, uparen je sa šestobrzinskim hidromehaničkim automatikom, dok zadnje točkove pokreće elektromotor (122 KS, 250 Nm). Verzija Ibrida Plug-In Q4 je najdinamičnija u liniji i ubrzanje od nule do 100 km/h traje 6,2 sekundi. Potpuna dopuna trakcione baterije kapaciteta 15,5 kWh je dovoljno za 60 kilometara vožnje na električni pogon.
Već je moguće poručiti Alfa Romeo Tonale, pri čemu najjeftinija dizel verzija u Nemačkoj s cenom kreće od 40,8 hiljada evra, dok lakohibridni benzinac startuje od kote 42,3 hiljade evra. Top varijanta Ibrida Plug-In Q4 može biti vaša po ceni od svega 51,6 hiljada evra.
AutoRepublika
(502)
Bar je 1,6 MJ preživeo … 😊
Zanimljivo je da u slučaju plug-in hibrida proizvođači daju uvek tačne podatke za čisto električni domet, dok u slučaju električnih automobila, oslanjajući se na nerealne WLTP testove, domet ispada uvek mnogo veći nego što jeste. Na osnovu gornjih podataka imamo 15,5kWh za 60km dometa, što odgovara potrošnji od 25kWh/100km. Znači električni Tonale sa ogromnom baterijom kapaciteta od 70 kWh ne bi mogao ni 300km preći! Drugo, oko 26000 vozila godišnje u EU za najprodavaniji model Alfa Romea je tuga ali i bruka za rukovodstvo. Tri džipa i jedna limuzina u ponudi. Pa šta će im onda Marka Jeep. Ljudi koji… Pročitaj više »
15,5 kWh je bruto kapacitet PHEV baterije. Neto kapacitet je verovatno manji oko 10%. Osim toga, algoritam rada je takav da vozilo u EV modu na može / ne sme nikada da bateriju isprazni sa 100%, već je verovatno već negde na nivou napunjenosti od 15-20% onemogućen dalji čisti EV mod, a moguć dalje samo hibridni mod. Što se tiče potrošnje struje u EV modu u mešovitom WLTP ciklusu, kao i kod svih vozila, zavisi i od nivoa opreme i dimenzije pneumatika ( a dolazi sa 17″ do 20″ ), tako da ta WLTP deklaracija za Tonale PHEV varira izmedju… Pročitaj više »
Proizvođači nikada ne daju tačnu brojku za čisto električni domet kod PHEV. Na pr. za 67km navešće 60km, upravo iz razloga koji navodiš. Tako da sve u svemu račun je približan i služi da pokaže koliko el. automobili imaju u stvarnosti mali domet.
Kod običnih hibrida baterija varira od oko 30-70(80)% napunjenosti, dok kod PHEV mislim da može da se u elektro modu spusti na 10-tak procenata.
Problem je cenaaaaa.
U C segmentu krosovera ima mnogo boljih ponuda.
Tonale je preskup.
Tako je…
ali ima i problem prostora… Meni je Tonale tijesan. Sve ostalo je dobro, ali ove dvije prepreke me sprečavaju da iskusim sve ostalo 😉
Danas su savremenim kupcima ionako najbitnije tri stvari:
– dizajn
– dizajn
– „infotejnment“.
Sve ostale ( „tradicionalne vrednosti“ ) pomena više nisu vredne …
I posle se neki cude kad moron kaze da mu je Honda Element odlican auto.
Kockast, praktican, Hondaaaa
i u elementu 😉
Da, to su kupci Tonalea, a mi ostali nismo kupci 😀
pa nek se žale kome hoće što ne mogu da nabiju prodaju 🙂