Ako se spoje Stellantis i Renault, Francuzi će zagospodariti megagrupacijom
Intervju u kojem Karlos Tavares, izvršni direktor Stellantisa, strahuje od budućnosti koja podrazumeva konsolidaciju automobilske industrije, pokrenuo je pretpostavku o spajanju, takozvanom poslovnom u „francuskom poljupcu“ dva industrijska diva. Misli se na eventualnu fuziju Stellantisa i grupacije Renault. Ali…
Džon Elkan poriče takvu mogućnost. Glasine o mogućem braku između giganta na čelu sa Karlosom Tavaresom i onim koji vodi Luka De Meo počele su da se šire prošlog vikenda, zauzimajući istaknute pozicije među člancima koji su objavljeni po ekonomskim stranicama glavnih evropskih novinskih izdanja.
Sudeći po onome što se šuška i piše u štampi, francuska vlada, akcionar u obe poslovne mega-grupacije, i ona koja je zabrinuta zbog sve žešće konkurencije nametnute od strane kineskih proizvođača, ohrabruje brak između Stellantisa i Renaulta. Savez između ove dve grupe bi predstavljao moćno sredstvo za konsolidaciju i zaštitu transalpske privrede, ali bi takođe imao efekat sprečavanja ili poskupljenja mogućeg ulaska italijanske države u kapital Stellantisa.
Iako nije otvoreno govorio o mogućnosti spajanja Stellantisa i druge velike industrijske grupacije, sam Tavares je u intervjuu za Bloomberg podvukao potrebu za evropskom konsolidacijom: „Ako se automobilska industrija ne kreće, ona će biti slomljena od strane Kineza i biće žrtva kineske ofanzive“, rekao je menadžer bez ikakvog zamuckivanja. On je u istom razgovoru s novinarima upozorio na moguće posledice po zaposlenost u fabrikama izgrađenim u italijanskim gradovima Mirafioriju i Pomiljanu, navodeći ih kao fabrike koje su najugroženije zbog „činjenice da italijanska vlada ne subvencioniše kupovinu električnih vozila”.
Spajanje Stellantisa i Renaulta, koje podržava francuska država, dok bi ostalo u hipotetičkom stanju, bacilo bi još tamniju, dugoročniju i preteću senku neizvesnosti na italijanske fabrike. Kao odgovor na glasine koje su kružile poslednjih sati, predsednik Stellantisa, Džon Elkan, izjavio je da „nema plana koji se proučava u vezi spajanja Stellantisa sa drugim proizvođačima“.
Međutim, nakon vikenda tokom kojeg su glasine o radovima u toku, a koji se odnose na eventualno stvaranje novog automobilskog giganta sa francuskim poreklom, postale sve učestalije, tržište je ipak pokušalo da razmišlja o ovoj navodnoj operaciji.
Na temelju prvih simulacija poslovnog modela, a koje je sročio Il Sole 24 Ore, grupa koja bi nastala spajanjem, raspolagala bi tržišnom kapitalizacijom od preko 70 milijardi evra. Podrazumevala bi francusku vladu, koja je trenutno vlasnik 6,4% kapitala Stellantisa i 15% kapitala Renaulta, i koja bi fuzijom pribavila oko 10% kapitala novog giganta, što je jednako učešću Exora, inače pod kontrolom italijanske porodice Anjeli. Konačno, porodica Pežo, akcionar koji drži 7% Stellantisa, doprinela bi daljem debalansiranju težišta alijanse prema Parizu.
AutoRepublika
(1635)
Ugasit če se obe firme.. samo Ferrari če preziveti
Kinezi preuzimaju auto industriju i nisam veseo zbog toga
Konkurencija je dobra stvar, malo razdrma uspavane. Drago mi je što kinezi dolaze, ali mi je žao što će neki u EU ostati bez posla.
Pa ako se udruže, nema konkurencije…
Fuzija, fuzija i samo fuzija! Ovako razmisljaju ekonomisti, koji sanjaju da ce ujedinjenjem postici velike ustede u kupovini komponenti i da ce dalje ustede postici neogranicenim koiscenjem unificiranih platformi. I jedno i drugo je tacno ali ne moze da funkcionise u nedogled – jednoga dana ni jedna komponenta vise nece moci da bude jeftinija, jer se njen proizvodjac nasao na granici rentabiliteta, ni jedna platforma ne moze vise da se koristi u bezbroj modela, jer se time koci individualnost marki i modela. Automobili ce poceti da lice na one sive jednolicne unifome iz doba Mao Ce Tunga! Ono sto EU… Pročitaj više »
Fuzija je jednosmerna ulica koja završava u monopolu ili duopolu… Najbolji primjer je avio industrija, stvorile su se dvije velike grupacije Boeing i Airbus, jedan od njih, zahvaljujući monopolskoj poziciji je potpuno prestao da se bavi razvojem već se bavi improvizacijom i lobiranjem. Boeing ima preko 100 plaćenih lobista, da iskamče pare iz američkog budžeta. Inžinjere su ranije privlačili povoljnijim uslovima od ostalih, ali od koga sada da otmu inžinjera koji ima iskustvo projektovanja na velikim avionima kad su oni jedini? Moraš ga odškolovati u vlastitom sistemu, a to traži novac i vrijeme, a oni nemaju ni jedno ni drugo…… Pročitaj više »
OK, vrati se na automobile. 🙂
Slazem se u svemu sem da je krajsler spasio fiat
Spasili su jedan drugoga. Fiat je ulozio novac u Chrysler u vreme kada je Chrysler otisao u stecaj i nije imao novac za nove modele, a Chrysler onda odgovorio preko jako profitabilnih brendova Ram i Jeep. I dan danas vecina profita celog Stellantisa stize od Rama i Jeepa.
Oprosti molim te, ali kazes „Ono sto EU ekonomisti ne znaju, to je da je glavni faktor uspeha kreativnost dizajnera i inzinjera“. Jel Toyota najuspesniji automobilski proizvodjac na svetu zbog „kreativnosti dizajnera i inzinjera“?
Da! Imaju veliku paletu modela, imaju veoma dobru konstrukciju, imaju veliku pouzdanost, itd. To je sve delo dizajnera i inzinjera. I naravno dobrih menadzera koji znaju kako biznis funkcionise. „Biznismeni“ sa karakterom i znanjem knjigovodje nemaju sta da traze u privredi. Osvrni se unazad i pogledaj jos jednom ko je stvorio auto-industriju – kreativni ljudi, inzinjeri. A ne bankari.
Realno, auto industrija jos uvek nije ni prakticno postojala na velikom nivou pre Forda. Naravno, postojali su i drugi proizvodjaci, ali se u to vreme automobil smatrao prolaznim trendom koji nece da opstane. I onda se pojavio Model T i pokazao da je auto industrija resenje. A Henry Ford nije bio ni inzenjer, a jos manje dizajner. Bio je obican biznismen koji je znao kako da napravi dosta toga za sire narodne mase. Isto se moze reci i za drugme poslovne brilijantne umove tog perioda, tipa Walter Chrysler i William Durant. Niko od njih nije znao skoro nista o samim… Pročitaj više »
Kada je Tojota u pitanju, zestoko gresis. Imaju kvalitetnu tehniku i interesantne modele. Tojota je primer da dobar prosek moze da donese novac. Na istom principu funkcionise i VW. Tojotin dizajn uopste nije dosadan, na protiv, u poslednje vreme prave puno neocekivanih eksperimenata. Sto se menadzera tice i njih sam spomenuo: „I naravno dobrih menadzera koji znaju kako biznis funkcionise.“ Da bi jedan menadzer pokazao sta zna o biznisu, mora prvo da razume proizvod i da pokrene inicijativu da ga inzinjeri i dizajneri stvore. Onaj menadzer koji od biznisa poznaje samo dzepni racunar funkcionise kao kugla flipera – malo levo,… Pročitaj više »
Ja licno mislim da su dizajneri danas potpuno nebitni u auto svetu. Dizajn je odavno prestao da prodaje aute. To potvrdjuje gde je prodaja Toyote, a gde je prodaja Alfe. Dizajn je nekada bio bitan, ali vremenom se izdvojila ona grupa ljudi kojima je samo bitno da se auto ne kvari i da ima solidnu preprodajnu vrednost, a sve ostalo se ignorise. I takvih kupaca je danas vecina. Toyota da nalepi svoju znacku na govno bi se opet super prodavala jer je Toyota. Ni inzenjeri za mehaniku vise nisu toliko bitni. Danas je bitno kako da auto bude pametni telefon… Pročitaj više »
Slažem se sa ovim što si naveo za Toyotu i njen bedž. Mnogim kupcima Toyote je samo on bitan. I mnogi od njih gledaju samo tu preprodajnu vrednost. Kao da je bitan samo taj jedan dan kada posle 5 ili 10 godina budu prodavali ta kola i novac koji ce za ta kola kao polovna dobiti, a da uopšte nisu bitni i tih samih 5 ili 10 godina i emocije koje ce covek u tom periodu sa tim kolima proživeti.
Kada je papa pozeleo da se ukrasi plafon Sikstinske kapele pozvao je Mikelandjela da to uradi. I ako je papa „taj um koji vodi ogromnu katolicku crkvu“ bez Mikelandjela je nemocan.
Isto to vazi za Elona Muska. Bez svojih inzinjera i dizajnera on bi bio samo bla-bla tip.
Posle ovakvih tvojih izjava dolazi mi sam po sebi sledeci zakljucak – dobro je sto ne radis u auto-industriji. 🙂
Tesla ima dizajnerski tim? Ozbiljno?
Ako ima onda rade manje nego dizajnerski tim Porschea hehe
Pa ne radi, valjda, Elon Musk dizajn?
To sto je dizajn Tesle postao jednolican – mali Tesla, malo veci, jos veci, najveci, itd. – to ti dajem za pravo! Oni nemaju tradiciju pa se trude da je stvore. Malo eksperimenata od modela do modela ne bi im skodilo. To ce im se osvetiti.
Teslina tradicija je da su prvi automobilski proizvodjac sa masovnom proizvodnjom elektricnih automobila. Dizajn je tu nebitan, sto potvrdjuje to da im prodaja raste iz godine u godinu, a i dalje guraju dizajn koji su predstavili pre 15-ak godina. Teslin dizajn danas lici na kineske automobile iz 1995. godine.
Tesla nema tradiciju. U cemu je bio prvi? U tome sto je uzeo nekoliko hiljada baterija za telefone i napravio od njih paket. Koji auto je tada konstruisao i napravio? Ni jedan! koristio je Lotus Elise. Znatno kasnije posle tog pocetka poceo je da razvija svoj prvi Tesla auto, model S – 2012 godine. Da bi to uradio Elon Musk sakupio je tim iskusnih konstruktora iz drugih svetskih proizvodjaca. On sam nikada ne bi mogao da konstruise ni sraf na tocku. Teslin dizajn veliki deo publike smatra savrsenim, zato ga i kupuju. Zasto se VW muci sa svojim ID automobilima?… Pročitaj više »
Ko je uopste rekao da moras da budes prvi da bi imao tradiciju? Nije ni Henry Ford bio prvi koji je napravio aute pa je posle opet osnovao sistem za masovnu proizvodnju u auto industriji koji su svi pratili i prate i dan danas. Teslina prodaja nema bas nikakve veze sa stilom. Da Tesla prodaje onako dizajnirane aute sa SUS motorima, pa otisli bi u stecaj za par godina jer ih ne bi kupovao. Tesla je danas sinonim za elektricne automobile – zato i mogu da ih prodaju, a Volkswagen ne moze – jer je Volkswagen sinonim za oblak dima… Pročitaj više »
Fora je što se u čase pape Felice Peretti (Srećko iz sela Kruševice kod Kotora, Italijansko ime i prezime je prevod ) tražilo nekoga ko će to najbolje da uradi svod kapele, a Mikelanđelovi protivnici (uvijek je bilo zaviti) su rekli papi da je on najbolji za taj posao. Međutim, Mikelandđelo nije bio slikar nego vajar, i otimao se od tog posla, ali nije bilo vajde, pa je na kraju prionuo na posao i napravio remek djelo…
E, bas ti hvala za objasnjenje, umro bih glup! Kako bi bilo da govoris o automobilima?
Pa ti si počeo sa Sikstinskom kapelom, a Mikelanđelo, d aje tada bilo automobila, vjerovatno bi bio odličan dizajner 😜
nisan se tu ništa ni ne pita jer je skoro odbacio reno
stelantis zarađuje preko 6200 $ po prodatom vozilu, reno 4600$, nisan 3900, ford 3500, gm 2800, hyundai 5300, honda 3700, mazda 5400, velika toyota 3700, bmw 8400, mercedes čak 13000, a vw 5400
ako se ujedine biće to spas za reno i francuska će imati priliku da zagospodari evropom
dovoljno je samo da vide šta komšije rade preko rajne
Moze li izvor ovih informacija? Malo mi je neverovatno da Renault, koji uglavnom zavisi od jeftinijih manjih auta, ima toliku zaradu po vozilu.
Dobro pitanje! Pre nekoliko godina nasao sam informaciju da VW zaradjuje na Golfu samo 300-400 evra! Razlog su interna opterecenja – preveliki broj ljudi koji nista n radi i neverovatno neefikasna organizacija rada u administraciji. Proizvodnja funkcionise vrlo precizno. Za Porse, koji se smatra najprofitabilnijom markom na svetu, cuo sam u samom Porseu da zaradju oko 12.000 evra za Panameru. Isto tako sam cuo da su proizvodni troskovi za jednu Panameru oko 20.000 evra a prodaje se za 120.000! Sve ostalo su rezijski troskovi i investicije.
ja sam nekada davno pročitao u auto bildu da je za proizvodnju opel merive vozila oko 15-20.000€ potrebno 20-30% njene redovne cene, dakle samo toliko za delove, ruke i fabrike
pričali su da su veliki troškovi razvoja, marketing, porezi državi, akcionari, menadžeri, itd
kakva je tek situacija sa tzv „sport-lux“ automobilima gde je pola delova iz vozila niže klase, kao npr ta panamera
bilo bi dobro izvući informacije, mada smatram to poslovnom tajnom proizvođača, koliko zaista košta neki normalan automobil npr limuzina srednje veličine ili takav suv
Da, to je prava proporcija cena proizvodnje u prodajnoj ceni. Rezija je djavolski skupa.
factorywarrantylist.com
Quarterly USA report.
Global auto sales data with top automakers by units and revenue.
Renault je u banani od kada su shebali Ghona.I oni sem Clia nemaju šta više da ponude tržištu,postaju ko Alfa.Ove čardake što imaju to nisu automobili,gdje su ti čardaci,kako se prodaju oni – pa nikako.Sve je na nivou statističke greške.Motore isto više nemaju,guraju još u A110 onaj 1.8TCe i nigde više.I to je pitanje trenutka kada će ga prestati proizvoditi.Renault je gotov i nije ga uništila konkurencija,on je uništio sam sebe sa debilnim malolitražnim motorima i idiotskim modelima automobila. Renault ne može ni Stellantis spasiti.Jedini spas za Renault je pod hitno ratosiljanje skoro svih čardaka,vraćanje u „golf klasu“ ,C segment,E… Pročitaj više »
Dobar komentar junače.
Sto god ides vise u visinu, vazduh je sve tanji i tanji!
Kako to može BMW,VW…može,sve može,samo neće.Pa kada neće i treba da propadnu,zato sam iz inata kupio Bembaru.
Šta bi dao da te gospodja „Kapanina“ provoza? 🤣
Aaa neka hvala😁…neka Ceca leti sama u svom aviončiću😁.
👍👍
Zakoni o stopi izduvnih gasova su danas veci neko ikada ranije. Ne pravi Renault 0,9 turbo umesto 1,8 atmosferca zato sto voli to da radi – vec zato sto ga je trziste, tj drzavna pravila naterala na tako nesto. Ne vazi to samo za Renault vec za sve proizvodjace. Pa i Amerikanci su u velikoj meri eliminisali atmosferske V6 i V8 i fokusiraju se na turbo I4 i turbo V6 – pa sta onda dalje ima da se prica? Niko ne voli velike atmosferce umesto manje turbobenzinaca vise od Amerikanaca, a cak i oni moraju da nude turbobenzince – pa… Pročitaj više »
Kako je Renault smanjio emisiju CO2 sa 0.9 motorom, ako je potrošnja u praksi ostala na nivou četverocilindarskog, a pod opterećenjem i šestocilindarskog motora, a da performanse nisu ni izbliza iste? Pitanje iznad je pitanje svih pitanje. Jer ono što su ti motori teoretski postizali na ispitnom stolu u praksi je bilo identično realizovano samo kod 1% najupornijih kupaca. Nije mi sporna ekološka agenda, ali mi je sporno što su je proizvošači „ispunili“ tako što su četiri cilindra zamijenili sa tri, a da ništa konkretno u praksi nisu postigli. Jesu na papiru. Dakle da nije teška prevara sve bi bilo… Pročitaj više »
Bravo👍
A kako to VW ukine 1.6 dizel a ostane 2.0 dizel? A Renault ukine totalno dizel, a benzince smanuje. Seat na Tarraco ukine 1.5 TSI a ostane 2.0 TSI, a i jedni i drugi pravdaju se istim razlozima – smanjenje CO2…
Čudna neka logika
U obracun proseka emisijeCO2 ulaze i e-vozila. Onaj ko ima vise e-vozila u prodaji moze sebi da dozvoli vise potrosnje kod gorivnih motora. Proizvodjaci koji proizvode samo e-vozila prodaju onim drugima certifikate da se navodno „druze“ i njihove flote se obracunavaju zajedno. To ti je otvoren prolaz za spasavanje proizvodjaca sa kriticnom emisijom CO2. 🙂
Kako taj zakon nije natjerao Bembaru,Audi,VW,Merdžu pa i raspalu Alfu jbt…da se odreknu 2.0,3.0,4.4l motora sa četri,šest i osam cilindara?Sve to možeš da kupiš ovde kod nas bez problema. Nije njega tržište natjeralo a ni država,nego su se oni sami odrekli normalnih motora i počeli praviti troklipnjače i 1.2,1.3 motore koji su top ponude danas.Užas!!!I treba da propadnu kada nisu normalni. Ima i BMW troklipnjaču,ali ima brate i normalni 2.0l četvorocilndraški motor sa rasponom od 184 do skoro 260ks (mislim na benzinca) pa izvoli biraj šta ti više paše.O šestacima da ne govorim.. Kod Renaulta danas ne možeš da dobiješ… Pročitaj više »
Ajde malo logicno razmatraj – zasto bi se odrekli svojom dobrom voljom? Ne postoji taj proizvodjac koji ce reci „ej, ajde da ukinemo ono sta je popularno i sta se prodaje pa cemo uloziti brdo novca u nesto novo sta se kupcima nece dopasti“. Ne poznajem Euro trziste nesto posebno, ali znam da sam citao da Francuska ima daleko strozije standarde o zapremini motora, snazi i izduvnim gasovima nego vecina drugih evropskih trzista. p.s. ako je onaj 1.6 atmosferac koji sam nedavno imao u Megane jedan od motora za kojim zalis sto ga vise nema – bolje da ga nema.… Pročitaj više »
Jednostavno Zoki.Manji,nafrizirani motori,manja pouzdanost,skuplji za održavanje.Idealno za proizvođača,ali pod uslovom da to mogu nekome prodati.A očigledno je da nemaju kome i firma puca I neka puca ko ke hebe kada su debili. U istoj toj Francuskoj možeš da kupiš i BMW,Audi,VW,Merdžu sa normalnim motorima. Ako je Renaultu problem Francuska za proizvodnju motora,imaju fabrike u Palensiji i Španiji,imaju u Rumuniji,imaju i u Africi,imaju i u Turskoj…pravite u tim zemljama normalno pristojne motore za sva tržista sem Francuskog i ta vozila nemojte prodavati samo u Francuskoj.A u Francuskoj za blesave Francuze pravi tu troklionjaču od 900 kubika i zvekni tri turba ako… Pročitaj više »
Juce sam procitao jednu pricu, podsetila me na ovu diskusiju sa tobom.
Cena Toyote Yaris GR u Francuskoj je €46.300. Na to moras da platis jos €45.990 porez zato sto je CO2 emisija 190 g/km.
Na Yaris GR automatik je porez jos veci (€60.000) jer mu je CO2 emisija 210 g/km.
Bice da to igra neku ulogu zasto je Renault odustao od „vecih“ atmosferaca…