U Americi žele da proizvode etanol od laktoze kao pogonsko gorivo
Pored jogurta, putera i kajmaka, kravlje mleko može da se koristi i za proizvodnju benzina, prema partnerstvu između Mičigenskog udruženja proizvođača mleka (MMPA) i kanadske kompanije Dairy Distillery. Prema njihovim rečima, to je moguće zahvaljujući etanolu dobijenom iz laktoze.
Dairy Distillery već ima iskustva sa takvim procesom – proizvodi votku pod nazivom Vodkov, čija je osnova upravo mleko. Konkretno, mlečni permeat, nusproizvod ultrafiltracije mleka. Pun je laktoze i može proizvesti etanol u saradnji sa kvascem.
Osim votke, od nje se može proizvoditi i gorivo, a to je namena fabrike koja će početi sa radom 2025. godine. Gradiće se za 41 milion dolara u Konstantinu, u Mičigenu, odmah pored pogona MMPA, gde se godišnje proizvede 14 hiljada tona mlečnog permeata.
Postrojenje ima potencijal da smanji emisiju iz transporta za 14.500 tona ugljenika (naravno u obliku ugljen-dioksida) godišnje kroz ovako proizveden etanol, koji se kasnije meša sa benzinom i koristi kao gorivo. Rezultat bi trebalo da bude godišnja proizvodnja etanola od 8,3 miliona litara.
Treba napomenuti da mlečna industrija, barem u Sjedinjenim Američkim Državama, ima relativno visoke emisije ugljenika. Prema Američkoj asocijaciji za mlečne proizvode, ona je odgovorna za oko 2% ukupnih emisija gasova staklene bašte u SAD, a čini čak i petinu emisija iz poljoprivrede.
AutoRepublika
(109)
„Klasične krave“ u USA imaju učešće od 2% u ukupnoj emisiji CO2?
A, postoje li neke „elektrificirane krave“, ekološki podobne ?
mlekara Lazar iz Blaca, već godinama proizvodi metan iz kravljeg izmeta