Prodajni rezultati na tržištu novih putničkih automobila koji su registrovani u Kini tokom januara i februara ove godine, za petinu su lošiji od lanjskih, objavljeno je ranije danas. Posebno je indikativno to što je do pada tražnje došlo čak i u uslovima sniženja cena kom su pribegli pojedini važni proizvođači četvorotočkaša.
U Kini je tokom februara isporučeno 1,42 miliona vozila, što je za 10,4% više nego u uporedivom periodu od pre godinu dana, ali ni ovo nije preterano relevantan podatak, imajući u vidu da je lunarna nova godina 2022. bila u februaru pa su i po prirodi opale poslovne aktivnosti u tom mesecu, objavila je Asocijacija proizvođača putničkih automobila Kine (China Passenger Car Association – CPCA). Za razliku od prošle, ove godine je praznik u vezi dolaska nove lunarne godine bio u januaru, a ne prošlog meseca.
Prodaja vozila iz segmenta novoenergetskih (NEV), a koji uključuje baterijske modele i dopunjive hibride, rasla je brže od indeksa koji pokazuju opšte stanje na tržištu, i u februaru je bila u plusu za 61% u odnosu na lane. Prošle gdoine je savezna vlada Kine produžila važenje poreskih podsticaja, dok su se u ohrabrivanje kupovine uključile i lokalne vlasti. Prodaja vozila iz kategorije NEV se odnosila na više od 30% u odnosu na ukupnu tražnju novih automobila.
Lokalni proizvođači elektromobila su pratili potez Tesle koja je snizila cene svojih proizvoda u Kini i na taj način pokrenula cenovni rat u toj državi, a koji je koincidirao s padom cena baterija. Kao rezultat toga, ojačan je udeo električnih automobila u prodaji u odnosu na konvencionalne.
Najprodavanija kineska kompanija je bila BYD Co Ltd u segmentu putničkih vozila tokom februara, a nadmašila je Volkswagen po drugi put u poslednja četiri meseca. Maloprodajne podatke je objavila banka China Merchants Bank International.
Kineski gigant je otvorio ponudu sedana s tehnologijom dopunjivog hibrida a koji nosi naziv Qin. Početna cena je iznosila oko 13,6 hiljada evra, što je povoljnije od sume kojom se kupuju Volkswagen Lavida i Nissan Sylphy. Uzgred budi rečeno, Qin je energetski efikasniji od pomenutog dueta modela koji potiču od nama poznatijih konstruktora od BYD-a.
Tesla drži 11,5% tržišta baterijskih vozila u Kini, što je podatak iz februara. Prethodni mesec u odnosu na taj, udeo Tesle je bio neznatno niži – 11,3%, što se može tumačiti i kao reakcija kupaca na snižene cene u januaru. Trebalo bi imati u vidu i da je gama Tesle starija u odnosu na rivale.
Američki proizvođač električnih vozila je izvezao 40.479 jedinica montiranih u Kini tokom februara i ima nameru da ojača izvozna postignuća kako bi što više koristio pogone šangajskog zdanja.
AutoRepublika
(368)
Da li je naslov baš srećno sročen u odnosu na sadržaj teksta ?