Istraživanje: Benzin je ekološki podobnije gorivo od etanola dobijenog od kukuruza
Iako je zaključak pre tri godine objavljene studije bio potpuno suprotan, sada na Reutersu čitamo nalaz jednog novog naučnog istraživanja koji govori o tome da je benzin prilikom sagorevanja bezazleniji za prirodu u odnosu na istu situaciju s etanolom dobijenim iz kukuruza.
Reuters je dakle objavio rezultate studije koju su zajedničkim snagama sproveli Američki odsek za energiju i Amerčka federacija za život u divljini. Eksperti su izvršili poređenje uticaja sagorevanja čistog, to jest običnog benzina i na kukuruzu utemeljenog etanola i zaključili da je tradicionalno gorivo manje štetno u odnosu na prirodno okruženje u odnosu na ono što uzrokuje opisani etanol. Nalazi stručnjaka će neminovno usloviti i prilagođavanje, reformu američke politike u vezi upotrebe biogoriva.
Novi podaci koje prezentuju stručnjaci sugerišu da je kukuruzni etanol za 24% ugljenično intenzivnije gorivo od benzina. To znači da proces proizvodnje goriva s biološkom osnovom, a koji uključuje sve faze, počev od pripreme zemlje pa sve do obrade finalnih sirovina, uslovljava ogromnu količinu štetnih isparenja u atmosferu. Nasuprot tome, tri godine stara studija koju je potpisalo američko telo USDA (Američki odsek za poljoprivredu) sadrži tvrdnju da je biološko gorivo utemeljeno na kukuruzu, za 39% ekološki podobnije s aspekta ugljeničnih emisija, od klasičnog benzina.
S ovim u vezi je važno naglasiti da američke vlasti, počev od 2005. godine, insistiraju na tome da naftne kompanije dodaju oko 55 milijardi litara kukuruznog etanola u benzin, i to na godišnjoj osnovi. Tako su stručnjaci mislili da će inicirati smanjenje štetnih emisija, uz istovremenu podršku američkom seljaku.
Takva politika je uslovila i da se zasadi novih 28 hiljada kvadratnim metara kukukuruza, na rok od deset godina, uz rast samog uzgoja roda za 9%. U isto vreme, razvoj zemljišta je doveo do značajnog rasta ugljeničnih emisija, pa je verovatno da će novi zaključci dovesti do redefinisanja nacionalne politike u oblasti proizvodnje i upotrebe goriva s biološkim poreklom.
Za kraj još da dodamo, a i pisali smo svojevremeno, da je Porsche tokom prošlog septembra započeo s gradnjom novih pogona za proizvodnju sintetičkog goriva eFuel. Inovativno preduzeće bi trebalo da počne s radom u Čileu već tokom 2022. godine.
AutoRepublika
(445)