Fiat 126 je sa pravom uvaženi klasik
Pre pedeset godina, italijanska marka predstavila je model 126, koji će decenijama biti jedna od uzdanica Fiata u Evropi.
Fiat 126, odnosno kako se kod nas popularno naziva „peglica“, prezentovan je 1972. godine i tada je najavljen kao naslednik za model 500 Nuovo. No, ova dva automobila koegzistirala su naredne godine, nakon čega je potonji penzionisan, a „peglica“ nastavila svoj razvojni put.
Kada se danas sagledaju dimenzije Fiata 126, one kod nekih, najčešće onih neukih, izazivaju podsmeh. No, kako je autor ovih redova imao prilike da se više puta druži sa predmetnim modelom, posavetovao bi one koji nisu imali prilike da se nađu za volanom ovog automobila, da se oprobaju sa istim na prestoničkim ulicama i uskim parkinzima, brzo će naučiti da cene sve njegove vrline.
„Peglica“ je bila duga samo 3,05 m i široka svega 1,25 m. To ju je činilo idealnim prevoznim sredstvom za urbane centre na Starom kontinentu, a osim toga bila je i cenovno vrlo pristupačan četvorotočkaš. Fiat nije želeo da eksperimentiše i zadržao je pogon na zadnjoj osovini, dok je za pogon bio zadužen vazdušno hlađeni motor sa dva cilindra radne zapremine 600 kubnih centimetara (kasnije uvećano na 650). Taj agregat je isporučivao 23 ks.
Možda će opet biti onih nadobudnih koji će se smejati na ovu brojku, no činjenica je i da je Fiat 126 imao svega 600 kg, što dalje govori da su 23 „grla“ bila sasvim dovoljna za njegovu namenu. No, Fiat 126 nije našao dom samo u Italiji… Već 1973. godine početa je proizvodnja u Poljskoj u fabrici FSM (Fabryka Samochodów Małolitrażowych).
U Poljskoj je ovaj maleni Fiat stekao kultni status, kao i u velikom delu Istočne Evrope, i naravno, bio je i vrlo čest prizor na jugoslovenskim putevima. Potonja činjenica proizilazi iz toga i da je domaća Zastava pod licencom proizvodila Fiat 126. Što se tiče proizvodnje, u Poljskoj je silazio sa montažnih traka sve do 2000. godine. Na kraju, Fiat tvrdi da je 126-ica prodata u nekih 4,7 miliona primeraka.
Fiat 126 nije se mogao pohvaliti nekakvom prestižnom opremom. Unutrašnjost je bila krajnje lakonska, ali se mogla izmeniti preko opcionala koje je italijanska marka mahom nudila za tržišta u zapadnom delu Evrope.
Zašto baš ovaj automobil?
Peglica u bivšem socijalističkom ogranku Starog kontinenta ima kultni status. I zaslužila ga je, bez ikakve sumnje! No, posebno je zanimljivo da je ona sve češći izbor kupaca širom Zapadne Evrope. Jedno od najpoznatijih „automobilskih lica“ današnjice, Met Votson sa YouTube kanala Carwow poseduje upravo jedan primerak Fiata 126.
Torsten Bade, jedan od ljubitelja simpatičnog Fiatovog mališana iz Nemačke, kaže za Spiegel da njegova popularnost raste u toj zemlji. On poseduje tri primerka, a do nedavno je sa jednim svakodnevno išao na posao i u proseku na dnevnom nivou prelazio 80 kilometara. „Ljudi su srećni kada ga vide na ulici, a poljski vozači kamiona mi se obavezno javljaju sirenama na auto-putu“, navodi Bade.
On ističe da je Fiat 126 izuzetno pouzdan automobil, te da je sa svojim vozilom putovao do Grčke na odmor. On kao velike vrline nabraja njegov mali prečnik okretanja od svega 9 metara, kao i činjenicu da prima četiri putnika. Usput, navodi i da je prosečna potrošnja na putu do Grčke iznosila svega 5,5 litara na 100 prevaljenih kilometara.
Još jedna prednost „peglice“ jeste njena pojednostavljenost. „Svako može da obavi osnovne popravke, nije potrebno da budete mehaničar“, kaže nemački zaljubljenik u ovog Fiata.
Rezervni delovi, slabe tačke i nabavna cena
U Zapadnoj Evropi pojavili su se brojni sajtovi koji nude rezervne delove za Fiata 126. Slično je i u Poljskoj, gde je taj automobil i dalje čest prizor na ulicama. Naravno, tu su i otpadi automobila gde se mogu pronaći komponente. Šta je sa situacijom u Srbiji?
Pretragom interneta naiđoh na razne oglase na specijalizovanim sajtovima, ali i i na „online pijacama“ za Zastavu/Fiat 126. Cene variraju… Primera radi, za komplet zadnja svetla neophodno je izdvojiti 50 evra, branici (prednji i zadnji) su nekih 130 evra, par prednjih amortizera je 50 evropskih novčanica, a za auspuh je potrebno izdvojiti 35 evra…
Glavni problem jeste korozija, a najpodložniji deo je naravno podvozje. Stoga je vrlo važno posvetiti dužnu pažnju zaštiti od rđe, jer je ona ujedno i najveći neprijatelj svih „peglica“.
Što se tiče cene, ona varira od stanja vozila… U Srbiji trenutno nema nešto naročito mnogo dobre ponude, ali se na oglasima mogu videti vrlo lepo očuvani primerci sa cenom od oko 2.500 evra. Situacija u Poljskoj je mnogo drugačija, jer su „peglice“ tamo izuzetno zastupljene. Ovaj model dobija sve više poklonika među Germanima, te ne čudi rast cena u toj zemlji – tamo je za dobar primerak neophodno izdvojiti najmanje 2.500 evra, a cene umeju dostići i pet cifara…
Čini se da će Fiat 126 napokon dobiti pažnju kakvu je davno zaslužio i u Zapadnoj Evropi.
Priredio Đorđe Platiša
(3353)
Proverite ovaj podatak kojeg ste dali za širinu, koliko ja vidim u nekim slikama specifikacija ukupna spoljna širina bez retrovizora je bila nešto manje od 1,40 m. Što je i dalje jako zgodno za gradske gužve, ali dosta više od 1,25 m koliko ste vi napisali (a meni deluje kao podatak koji se odnosi na trag točkova).
Crno bijela slika se, po načinu otvaranja trećih brata, odnosi na Bis model, mada je to posljednja inkarnacija tog auta i ne znam zašto je baš ta slika crno bijela kad je tad već uveliko vladala kolor fotografija 😉 A imao sam jednog poslovnog partnera koji samo furao peglice (ako ih nije 10 promijenio), istina čovjek je vrlo nizak pa njemu i priliči. I tako jednom trebali da odemo do njegove firme u Peglici, ne nisam se žalio na prostor, iako sam 193 mogu se smjestiti i nije bilo problema kao u nekim mnogo većim limuzinama, ali dok smo otišli… Pročitaj više »
Zastava nikad nije od nule proizvodila peglicu. To je više bio SKD (semi knocked down kit), gde je Zastava samo ugrađivala sitne delove, kao akumulatore i slično, kao i pločicu da je auto finiširan u Jugoslaviji. A ime Zastava 126 potiče od imena u saobraćajnoj dozvoli, gde upisivali ime Zastava na mesto za proizvođača budući da su automobili odatle izlazili kompletni. Peglica je bila jedan od modela dopunskog programa.
Koliko sam ih samo gledao sredinom 80-ih u letnjim mesecima na primorju.
Dolazili su iz Poljske na kampovanje, i naravno Peglicom vukli prikolicu za te namene. Plus svu opremu na naduvavanje, dušek, kajak, mali gumenjak sa pentom… I sve bi to prodali pre no što se vrate kući.
Prvo o dimenzijama – Wikipedia kaze da je 126 bio dugacak 3050-3100mm, sirok 1375mm i visok 1300-1350mm. Bio je u proizvodnji kod FIAT-a 1972-1987 a u Poljskoj od 1973 do 2000 godine. U svakom slucaju to je jedan od najmanjih velikoserijskih automobila ikada napravljenih. Njegov predhodnik, FIAT 500, bio je samo nekoliko santimetara manji a njegov britanski savremenik, Mini, bio je skoro isti. „Peglica“ je sarmantan mali auto, kao stvoren za grad ali je Poljacima i nama sluzio cesto i za odlazak na godisnji odmor! Istorija FIAT-a pokazuje da je ova firma velemajstor za gradnju malih automobila. Zahvaljujuci njihovom velikom… Pročitaj više »
Eh, kad se setim ranog detinjstva, naša porodica, pet duša, jednom išli peglicom na more. Na povratku uhvati nas pljusak, kod Trstenog, a na krovu televizor mali, mislim da se zvao Junost ili nešto slično, ruski … Kiša ga, naravno, nije ubila … Drugi put smo tako svi išli na Žabljak sa njim. Nas trojica sedela pozadi. Ja najmanji, pa u sredini. I tako … Posle te smo uzeli još jednu, 126p 650. Mislim da je prva bila 600. Mislim. A od „opreme“ te peglice nisu imale ni ventilator klimatizaciju. Bar su imale odlične zimske gume, Stomil, sa po 360… Pročitaj više »
👍
👍 za televizor
Vidiš ti kalvu ke sve opremu Peglica imala 😉
I tad ki i danas, ugrađuju televizore u auta!
Tad su bili na autu 😉, ali izdržljivi na vremenske prilike…
zbog dizajna i ergonomije, a i da bi komsije vidjele.
Si primijetio da je dugonja stao peglicu i nije se žalio (još bio najmanji!), isto ko i ti?! Treba vas sve dobrom motkom….ajde, čim vas je otac tuk..ovaj, vaspitavao?😇 U peglici se samo okrene i prilijepi šamar, danas čim se okrenes, ukljesti u leđima, uhvati išijas, a govance malo nije nadohvat ruke.
🙂
Da, ja sam i kao dete bio najniži medju braćom, a takav i ostao ( 198 / 194 i 192 cm ).
Otac je imao jedno 170 … 🙂
🥰😍cuclamo jedared Musa i ja kafu na jednom trgu u Trstu, kad smo uvozili bez pitanja kafu, farmerke (i ženske) i banane, i velim mu ja, jel, onaj Musa, što su ovdje kod nas auti mali, a mjesta koliko hoćeš u odnosu na danas, kad su auta velika, broj auta je veliki i puno veći nego tada?! Znači, zašto su se onda kad se imalo dje parkirati pravila mala auta, danas kad nemaš dje ni mišljenje promijeniti koliko je tijesno, gamad pravi sve veća auta?! Abam ti filozofiju, reče Musa, još od onda kad je onaj na mene zagalamio da… Pročitaj više »
fiat 500 je bio daleko bolje auto.
😮ma nemoj to porediti.
Jednom Musa i ja u pegli, idemo u izlazak i tamo kod vjesnika, kod cvjetnog na semaforu ugasi se Musi pegla, a izlazi on, onako sitan 2 m od zemlje šta je to? I vadi iz auta – motku, lik iza njega u autu preblijedio, a Musa otvara poklopac motora i motkom pali peglu. Abam ti sajle alnasera, viče Musa.
Ja sam se tako kao malo dete po garaži „vozao“, samo povučem onu sajtu anlasera, ključ nije ni trebao 🙂
Ko li je ono smislio …
Mom ocu nije bilo jasno što često zatekne prazan akumulator 🙂
Hahaha, ništa se ne mijenja , danas tiska rukama Hondu i nabija joj kilometre, eto odakle mu taj fetiš! Iz djetinjstva i pegle. Mislim da sam riješio slučaj, ne treba psihoterapija😇 ….jao, šteta što kais, toka, šiba, motka nije „radila“ kao vaspitno odgojna mjera, možda bi ispao čovjek od tebe a ne advokat 😍🤪🤪😘
Peglica je za mene kao klinca bila najbolji automobil na svijetu.
Kupila me jednim detaljom, ručno pumpicom sa kojom se tečnost za brisače izbacivala na vjetrobran 🙂
A kako se palila Peglica (osnovni model) ?? 🙂
Iskreno ne znam kad sam stasao da naučim tu lekciju i da pređem s „pumpice“ na „paljenje“ komšija je bio prodao Peglicu i kupio sebi Škodu 105L. Ta Škoda mi je ostala u sjećanju, jer je imala prvo „školjku“ u smoli u ručici mjenjača. Poslije su se tu redale ručice sa autićima, formulom, bokserskim rukavicama, kockicama… Kad je rat prikovao tu Škodu za mjesto jedno tri četiri godine u njenom „oživljavanju“ upoznao sam sve „čari“ češkog rashladnog sistema u kojem je hladnjak naprijed, motor pozadi, a između kilometar crijeva… Sjećam se kao danas da je bilo komšo je natočio 12,… Pročitaj više »
Anlaser Peglice nije imao elektromagnetni automat (sklopku), već se bendiks i prekidač anlasera pokretao mehanički, sajlom iz kabine, ručicom koja je stajala pored ručne kočnice
O Škodi 105 (120) mogu ti romane napisati…. Prvo sam krenuo od 1000 MB ( u njoj sam se „rodio“), pa onda 100, pa 110, pa 110 R….. Onda je došla 120 pa 105. Preskočio sam Favorit i Feliciju (mada sam ih dosta popravljao i vozio)…..
Vidiš, zato mrzim reč „ŠKODA“, ali kad je nešto OK i povoljno, ne mogu protiv toga. Pa taman bili VW u drugom odelu.
A linija između ljubavi i mržnje oduvijek je bila tanka kao i činjenica da nikada ne treba tražiti „logiku“ u ljubavi…
To je tako i ne postoji ni logično kako, a ni zašto, niti je na kraju bitno, samo tako je nešto se voli, a nešto opet mrzi…
Oni sad kupuju, a mi kad je bilo aktualno, i sad oni nama govore kako je to imati peglu i kako je bilo onda i to zapadni Švabo. Pa kakve su ovo gljive?!
Kasne u svemu