Zanimljivost dana: Najgori Porsche u istoriji je imao i svoje interesantno izdanje
Odgovor na pitanje „koji je najgori Porsche u istoriji“ je sličan onome „koji je najgori svetski prvak u fudbalu u istoriji“. Neki su naravno bolji od drugih, ali u teoriji, svaki od njih je fantastičan na svoj određeni način. U slučaju nemačke firme, svaki četvorotočkaš koji je napustio fabriku je krasilo vredno mašinsko znanje, to jest sjajan inženjering, savremeni dizajn i performanse kojima je malo koji rival mogao da parira.
Ali, i u takvim uslovima, neki od njih su manje popularni iz određenih razloga. Tu pre svega mislimo na pomalo zaboravljeni Porsche 914, koji se proizvodio od 1969. do 1976. godine.
Mnogi će ga kritikovati iz razloga što zapravo i nije pravi Porsche, već je razvijen u zajedničkoj znoju sa Volkswagenom. Porsche je želeo „narodni automobil“ koji bi zamenio model 912, dok je Volkswagen očajnički pokušao da stvori naslednika zastarelog modela Karmann-Ghia. Krajnji rezultat je bio takav da je 914 imao mehaniku Volkswagena i cenu Porschea, ali i pored toga je isporučeno relativno visokih 118.978 vozila.
S masom od svega 940 kilograma i centralno postavljenim agregatom, 914 je bio zabavan za vožnju i mogao da ubrza iz mirovanja do 100 km/h za 8,7 sekundi. U najmoćnijem izdanju, automobil je pokretao 2,0-litarski benzinac sa 109 konjskih snaga, a to je bilo dovoljno za maksimalnu brzinu od 207 km/h.
U ovom izdanju zanimljivosti ćemo obratiti pažnju na jedno veoma interesantno izdanje ovog automobila. Još od njegovog samog nastanka, 914 se pokazao idealnom bazom za tjuning, a jedna francuska stilska kuća je odlučika da iskoristi takvu priliku.
Njeno ime je Brissonneau & Lotz i posluje do današnjeg dana, tako što proizvodi razne mašine za izgradnju kuća i zgrada. Ali krajem šezdesetih godina prošlog veka, ova firma je imala i svoju automobilsku diviziju i na bazi nemačkih automobila pravila svoje kreacije koje bi kasnije bile prodate privatnim kupcima.
Kroz vrata Brissonneau & Lotza je prošlo mnogo velikih imena, kao što je Pol Brak koji će kasnije da pređe u BMW i dizajnira legendarni koncept Turbo iz 1972. godine. Za ovu priču je ipak bitnija jedna druga osoba, a njegovo ime je Žak Kuper. Upravo je on razvio model koji vidite na priloženim fotografijama.
Kada je 914 debitovao 1969. godine, Kuperu su se izuzetno dopale spomenute vozne karakteristike, ali ne i stil, pa je odlučio da nešto uradi povodom toga. Pokazao je svoje crteže čelnicima Brissonneau & Lotza, a ovima se dizajn dovoljno dopao da odobre razvoj prototipa.
Krajnji rezultat je bio veoma privlačni kupe koji ni na jedan način nije ličio na model na kojem je bio zasnovan, barem sa profilne strane. Prednji deo su odlikovali skriveni farovi, a najveća izmena je bila u vidu krova. Pošto je 914 bio dostupan samo kao roudster, dodavanje krova je dalo poseban identitet, dok je doprinela i kombinacija narandžaste i krem boje. Svaki deo metala je zamenjen, i mnogi će reći da je stil ličio na situaciju „kao da je došao iz Nemačke“. S mehaničke strane izmena nije bilo i 2,0-litarski benzinac je pokretao ovaj automobil.
Nažalost za Kupera, Brissonneau & Lotz je upao u tešku finansijsku krizu i nije mogao da finansira dalji razvoj, pa je stilista odlučio da potraži pomoć u vidu jedne druge kuće Heuliez.
Zvanična prezentacija je usledila na Salonu automobila u Parizu 1970. godine zajedno sa još dva specijalna primerka modela 914. Jedan od njih je bio onaj razvijeno od strane čuvene stilske kuče ItalDesign i to konkretnije od strane legendarnog Đorđeta Đuđara, dok je i drugi stigao iz Italije, to jest od strane kuće Eurostyle Torino. Iako su Italijani svakako najveći svetski eksperti za dizajn, Kuperov 914 je izašao kao pobednik i do današnjeg dana se smatra najlepšom kreacijom nemačkog sportiste ikada proizvedenom.
Heuliez jeste proizveo ovaj automobil, ali je pravo na njega i dalje zadržavao originalni vlasnik Brissonneau & Lotz. Kao što smo spomenuli, on nije s finansijama bio baš najbolje stojeći, da je na kraju dana fabriku napustio samo jedan jedini primerak.
Tokom poslednjih pet decenija je promenio nekoliko privatnih vlasnika, od čega je onaj poslednji platio čak 159.914 dolara pre nekoliko meseci. Porsche 914 će nastaviti da dobija kritike koje traju do današnjeg dana, ali je Žak Kuper pokazao da je samo nebo granica kada se od takvog roudster napravi veoma poželjan kupe.
Nemci verovatno nikada neće priznati da je nešto iz Francuske na njihovom automobilu lepše, ali ovaj put se svi moramo složiti da je Kuper dizajnirao remek delo.
Zoran Tomasović
(1725)
Eh kakvi su konji nekad bili… Sa 109 konja ide 207 km/h…
Ni orasi nisu ono što su bili 😉
Demantujem poslednji pasus. Složio bih se sa Nemcima.
Fabrički 914 mi deluje skladnije.
I za ono i za ovo vreme ružni.