Nekoliko dana nakon što je Bugatti 2019. godine postigao brzinski rekord od 304,773 milja na sat (490,484 km/h), tadašnji direktor kompanije Stefan Vinkelman izjavio je da marka nema nameru da nastavi s postavljanjem brzinskih rekorda. Međutim, situacija se očigledno promenila.
Francuski proizvođač automobila, koji je sada deo zajedničkog preduzeća Bugatti Rimac, nedavno je postavio novi brzinski rekord za vozila s otvorenom karoserijom, koji je ostvario model Bugatti Mistral. Novinari sa portala Top Gear, koji su prisustvovali obaranju rekorda na stazi Papenburg, zabeležili su zanimljiv razgovor.
Razgovor je vodio Mate Rimac, direktor kompanije, s jednim od inženjera iz Michelina, proizvođača guma za ova izuzetno snažna vozila. Tema je bila kapacitet trenutnih guma, s posebnim naglaskom na to da li bi one omogućile postizanje novog brzinskog rekorda, koji bi započeo cifrom pet.
Pretpostavlja se da će kompanija pokušati da postigne novi rekord s modelom Tourbillon, ali će i taj model, po svemu sudeći, zahtevati određena prilagođavanja. Standardna maksimalna brzina ovog automobila trebalo bi da bude ograničena na 445 km/h.
Kompanija je, međutim, uverena da bi kupci rado platili za specijalnu verziju ovog modela. Već sada, prosečno troše oko 500.000 evra na individualne dodatke i prilagođavanja. Bugatti Mistral, koji je nedavno oborio rekord, pripada privatnom vlasniku, koji poseduje i druge rekordne modele ove marke.
Za novog direktora, ovo je prvi rekord automobila Bugatti. Ipak, prošle godine Mate Rimac je postavio čak 27 brzinskih rekorda sa električnim hipersportskim automobilom Rimac Nevera. U ranijoj prošlosti, oborio je pet rekorda sa svojim prilagođenim BMW-om E30.
U trci za probijanje brzine od 500 km/h, Bugatti će se suočiti s konkurencijom proizvođača automobila Koenigsegg i Hennessey.
AutoRepublika
(108)
VW Bugatti, njegovi motori i rekordi – to je absolutna periferija mog interesovanja.
Sa moje tačke gledišta, Uvek postoji par ljudi koji i nemaju nekog tehničkog znanja, ali imaju para … tako da …debelo plate nešto što „Štrči“ tj nešto što probija neke granice, samo da bi se hvalili da imaju to „nešto“.
To je oblik investicije, isto kao i skupi satovi ili pak umjetnine. Nije najmijenjeno da se vozi, ali ga sigurno nakon X godina možeš prodati vjerojat i za veću cifru nego kada je bio novi.