Prvi potpuno električni model češke automobilske kompanije iz Mlade Boleslave, predstavljen u maju 2019. zajedno sa prvim plug-in hibridnim modelom – Škodom Superbom iV, postepeno je zamenio originalni automobil segmenta A. Mislimo na Škodu Citigo sa motorom SUS, koji je lansiran još u novembru 2011. godine.
Škoda je proizvela ukupno 325.700 jedinica svog najmanjeg modela, od čega je 19.000 automobila bio upravo potpuno električni model Citigo-e iV. O popularnosti ovog malog električnog automobila svedoči i činjenica da je prvih 500 jedinica prodato u roku od samo sedam nedelja.
Cena prve serije iznosila je 429.900 čeških kruna (17 hiljada evra), dok je kasnije električni model poskupeo na 479.900 kruna (nešto manje od 19 hiljada evra). Ako ste iznenađeni niskom cenom za to vreme, verujte nam na reč da smo i mi.
Zainteresovanost za ovaj elektromobil nije opadala, pa je na nekim tržištima bio gotovo nedostupan. Model je rasprodat rekordnom brzinom, a proizvodnja, koja se odvijala u fabrici Volkswagena u Bratislavi, završena je na jesen 2020. godine.
Model Citigo-e iV bio je „bratski“ model elektrifikovanih vozila SEAT-a Mii Electrica i Volkswagena e-up!-a, koja su takođe izvedeni iz modela sa motorima SUS. Ovaj bezemisioni automobil dužine samo 3,56 metara imao je litijum-jonsku bateriju kapaciteta 32,2 kWh, smeštenu u pod vozila, koja je skladištila energiju za pogon elektromotora snage 61 kW, koji je pokretao prednje točkove.
Dinamika vozila bila je sasvim dovoljna za gradske uslove. Ubrzanje od 0 do 100 km/h trajalo je 12,3 sekunde, dok je maksimalna brzina bila ograničena na 130 km/h. Deklarisani domet od približno 260 kilometara prema WLTP-u bio je više nego dovoljan za mali gradski automobil, koji je često služio kao drugo vozilo u porodici.
U septembru 2020. predstavljen je novi predstavnik Škodinih električnih vozila – krosover Škoda Enyaq iV. Ovaj automobil je prvi put konstruisan na potpuno električnoj platformi MEB Volkswagen grupacije i brzo je postao najprodavaniji elektromobil na češkom tržištu.
U januaru 2022. ponudu Škodinih električnih vozila dopunila je varijanta Enyaq Coupé, koja je donela i sportsku verziju RS. Tokom ove godine, kompanija je predstavila manji električni model Škoda Elroq, dok se za 2026. godinu očekuje lansiranje najmanjeg i najpristupačnijeg električnog modela Škoda Epiq.
AutoRepublika
(198)
Bezemisioni automobil? Što je to?
Lapsus calami. Zaboravljeni su navodnici, jer nijedan auto nije bezemisioni
Auto jeste, proizvodnja jos nije.
Elektricne varijante VW Up, Skode Citygo I SEATa Mii bile su veoma popularne. Bio je to pravi gradski auto. Na jednoj od gornjih slika vidi se sa kojim trikovima je ispod poda serijskog automobila ugurana baterija. E, sada zahvaljujuci Ursuli, svi ovi modeli, gorivni i elektricni, nestali su sa lica Zemlje. Razlog: internet sigurnost. Po stoti put pitam sebe i ostale: zasto u politici ne postoje prioriteti?
To su odlicni trikovi, narocito kadice pozadi za smjestaj nogu , putnika pozadi.VW je ovaj EV pogon iskoristio za preradu klasicne bube 1200 na struju.Ne svidja mi se kako su to odradili.Ja bih napravio potpuno novu alumnijumsku sasiju gdje su profili spajani ljepilom i celicnim zakovicama ( kao kod Lotusa).Citav oblik sasije prilagoditi staroj karoseriji a napred i nazad prilagodjeno, nezavisno vjesanje. U sasiju integisati ovaj oblik baterije, sa korisnim trikovima.Elektromotori u tockovima, pozadi.
Ne postoji sasija kao samostalan deo vec je to podna konstrukcija kao integralni deo samonosece karoserije. Aluminijumski limovi i profili se medjusobno zavaraju. Spajanje raznorodnih materijala, kao sto su celik, aluminijum i karbon, zahteva komplikovanu tehnologiju koju si opisao – lepak i zakivci. To je skup proces jer je spor i zahteva dodatne materijale. Cela ta komplikacija da bi dobio isto ovo sto je vec realizovano sa standardnom celicnom karoserijom? Mali auto mora dabude jeftin.
Stara bubina sasija(pod) je duboko zastarjela i nije predvidjena za preradu na struju.Ova aluminijumska bi bila i zavrtala bi se vijcima za karoseriju kao i orginalna.Pri tome ne mislim na serijsku proizvodnju vec na kvalitetniju preradu klasicne bube na struju.Male serije, logicno, ne mogu biti jeftine.
OK, to je nesto sasvim drugo. Tehnicki je moguce jer je Buba imala nosecu sasiju od presovanog lima. Moze da se zameni bilo kojom drugom konstrukcijom. Amerikanci jos i danas koriste Bubine sasije za gradnju Bagija. Na taj nacin dobijaju homologaciju!
Ali za neku jeftinu preradu, ne treba puno baterija… To može biti gradski auto, ili kako kažu Life Style, nećeš sa njim na dalji put. Onda ti ne treba ni nova šasija…
Pitanje je koliko nova šasija koja nije izrađena od strane originalnog proizvođača treba atesta i dokaza da je dobra… Naravno ovo zavisi od zemlje do zemlje (glupih proisa).
U sučtini tvoja ideja je dobra ali za skuplji restamod, ko želi da plati…