Dok se svet polako oporavlja od posledica novog korona virusa, gotovo sve privredne grane u Sjedinjenim Američkim Državama pate zbog nedostatka radnika. Državna pomoć je još uvek na snazi, pa mnogi smatraju da je lakše sedeti kući i biti na socijali, nego zavrnuti rukave i zaraditi dolar. Situacija je toliko ozbiljna da čak i oni restorani brze hrane kao što je McDonalds, koji su uvek plaćali samo minimalnu satnicu, danas nude čak 15 „zelembaća“ po radnom času, ukoliko dobijete posao na njih.
Autor će vam reći da je kao šesnaestogodišnjak po dolasku u Ameriku, pre dve decenije zarađivao tačno tri puta manju brojku.
Ali vratimo se na temu ove priče, a to je posao kamiondžija. Ova industrija je takođe izuzetno pogođena nedostatkom vozača, o čemu smo pisali i prošlog vikenda, toliko pogođena da su neki političari spremni da promene pravilo po pitanju neophodnih godina koje su potrebne da neko dobije vozačku dozvolu, takozvanu CDL (Commercial Driver License).
Trenutno osoba mora da ima najmanje 21 godinu i da prođe kroz dugi proces polaganja pismenih i vozačkih testova, ali američki senat je poslao zahtev ministarstvu transporta s željom da se smanji brojku na 18 godina. Senat takođe daje još neke predloge prema kojima bi svaki novi kamion morao da ima automatsko kočenje u slučaju opasnosti, zatim kameru koja snima vožnju, automatski menjač, a saglosno predlogu se predviđa i povećanje maksimalne brzine na 65 milja na sat (104 km/h).
Ovo nije prvi put da političari pokušavaju da probiju zakon takozvani DRIVE, a to su uradili i pre dve godine. Tada nije otišao dalje od rane faze, pošto su dve strane bile podeljenje. U vremena pre korona virusa, zvanična asocijacija kamiondžija je podržala predlog, ali se nezavisna organizacija privatnih kamiondžija protivila i tvrdila da senat samo želi more mladih vozača koji će raditi za nižu satnicu i „krasti“ posao od onih iskusnijih profesionalaca.
Senat veruje da ovaj put ima veće šanse iz razloga što je broj upražnjenih radnih mesta sve veći. Međutim, statistika pokazuje da bez obzira na godine, mlađarija zapravo nije zainteresovana da upravlja velikim vozilima sa osamnaest točkova.
Pre desetak godina, prosečan kamiondžija je jedva bio u četvrtoj deceniji života, dok je danas u svojim ranim pedesetim godinama. S druge strane, prema dosadašnjem zakonu, osoba mora da čeka tri godine od momenta kada završi srednju školu dok ne dobije pravo da upravlja kamionom. To je dovoljan vremenski period da mladunac potraži novu profesiju, i izgubi volju da bude profesionalni vozač.
Ako to nije dovoljan problem, onda je onaj po pitanju osiguranja još veći. Mnoge osiguravajuće kompanije zahtevaju da vozači imaju najmanje 25 godina. Za tako nešto postoji opravdani razlog, pošto oni godina između 16 i 19 su čak tri puta češće učesnici u sudarima, u odnosu na učestalost problema s kojim se suočavaju starije kolege. Statistika takođe pokazuje da prosečan novi vozač u kamionskoj industriji ima 35 godina.
Amerika trenutno ima oko dva miliona registrovanih profesionalnih vozača, od čega između 300 i 500 hiljada njih voze dugometražne distance, takozvane rute „long distance“ odnosno bave se prevozom robe preko celog kontinenta, u poređenju sa samo lokalnim destinacijama. Statistički gledano, svake godine oko 45 hiljade ovih vozača dobije svoju CDL dozvolu, što daje opravdanje nekima, u smislu kako problem nije u broju vozača, već u ponudama kompanija.
Čak 92% od spomenuta dva miliona šofera će promeniti firmu do kraja godine, što je daleko više od nacionalnog proseka „preko bare“ (57,3%). Većina njih je plaćena po pređenoj milji i to 52,3 centi u proseku, ali će mnogi vozači reći da gube dosta vremena na utovaru i istovaru, zbog čega je zarada daleko manja.
Prosečna plata onih koji rade za firmu je protekle godine bila 47.130 dolara, dok oni koji imaju svoj kamion svakako zarađuju daleko više. Tu možemo da dodamo i mnoge zdrastvene probleme koje ovaj posao donosi, a veliki broj firmi takođe zahteva od potencijalnih vozača da lično plate treninge pre nego što uopšte sednu za volan. Nezavisne asocijacije kamiondžija će reći da senat samo koristi koronu kao izgovor za probleme u industriji koja izumire.
Na kraju dana, videćemo da li će ovaj zakon proći. Pre dve godine je, kao što smo rekli, povučen iz razmatranja još u ranoj fazi i to pri tesnom glasanju (486 za i 504 protiv). Samo ako pitate one koji se dugo bave osim poslom, čak i ako „DRIVE“ bude odobren, on neće doneti neke rezultate osim što ćemo videti više sudara vozila na 18 točkova i sličnih problema.
AutoRepublika
(260)
Kamion nije igračka.Onaj koje položio C kategoriju morao bi da ima najmanje 5 godina vozačkog iskustva da polaže D a posle toga još najmanje 2 godine za E.Velika vozila zahtijevaju veliko iskustvo, samo talent nije dovoljan.
Šta će mu D da bi dobio E? Ja sam polagao E zato što mi je trebalo (imao kamione), za D nikad nisam osjećao potrebu jer nisam imao niti planirao autobus a i za produženje vozačke ti traže ljekarski a za ostale kategorije ne.
Ali veliki je problem na tržištu transporta…
Nisam siguran da je ovo baš pametan predlog ( u smislu bezbednosti saobraćaja).
Skoro ništa to pomoći neće. Razloga je mnogo. Nabrojaću samo neke od razloga zašto mladi neće da rade ovaj posao a i ljudi srednjih godina koji imaju sve dozvole gledaju da ga izbjegnu i da rade nešto drugo. Prvo,vozača nema radno vrijeme.Svaki dan počinješ drugačije (skoro uvijek veoma rano) i dok se posao ne završi.To može biti za 8 sati (veoma rijetko) 10,12,14,15 sati rada. Znači ne znaš kada ćeš danas završiti sa poslom. Drugo,mnogo je stresno,termini za utovar/istovar,komplikovani utovari/istovari,komplikovane firme gdje se utovara/istovara (same procedure po firmama) svaka ima neka svoja bolesna pravila i zahtjevaju od vozača prije nego… Pročitaj više »