Iako možda pomalo neobično zvuči, istina je, jer je Škotska započela da rezervoare za gorivo teških komercijalnih vozila dopunjava nusproizvodom koji nastaje u proizvodnji viskija. Dakle, Škoti su počeli da izrađuju novu vrstu biogoriva koje je blagonaklono ka prirodi.
Konkretno, škotski proizvođač viskija, kompanija Glenfiddich je počela da konvertuje pogonske sklopove kamiona koji čine njihov vozni park, na način da budu osposobljeni da sagorevaju biogorivo na koji način se oslobađa veoma malo štetnih isparenja, a koja su nastala kao nusproizvod procesa destilacije ovog alkoholnog pića. Glenfiddich je već postavio i stanice za dopunu ovim biogorivom u okviru svoje fabrike u Daftaunu, lociranom na severoistoku Škotske.
Za proizvodnju biogoriva se koristi tehnologija razvijena od strane firme William Grant & Sons, zahvaljujući kojoj je moguće preobratiti industrijski otpad u ugljeno-vodonični energent čijim sagorevanjem nastaje veoma malo loših gasova (Ultra-Low Hydrocarbon Fuel – ULCF).
Kako je preneo Autoblog, ovako dobijena biogoriva, u postupku sagorevanja oslobađaju minimalnu količinu ugljen-dioksida i ostalih neželjenih isparenja. Glenfiddich je u prošlosti prodavao pšenično zrno preostalo iz procesa stvaranja maltoze, a kako bi se dalje koristilo kao sirovina u stvaranju visokoproteinske stočne hrane. Ipak, zahvaljujući tehnologiji anaerobne fermentacije, gde se bakterije probijaju u organsku materiju kako bi proizvele biogorive, tečni otpad nastao tokom proizvodnje viskija, može biti uptrebljen za proizvodnju goriva. Pride se i svi ostaci mogu reciklirati na ovaj način. U pitanju nije mala stvar jer kompanija Glenfiddich u proseku za godinu plasira na tržište preko 14 miliona boca viskija.
Na ovaj način dobijeno biogorivo u postupku proizvodnje viskija, je uspešno korišćeno za pokretanje tri kamiona marke Iveco, a koja inače rade na gorivo LPG, i koja su uposlena u transportu alkohola iz pomenute fabrike u Daftaunu u odeljenje gde se flaširaju i dalje pakuju. Ta tri primerka primadaju firmi Glenfiddich, a još ih je četiri komada, ovaj put u vlasništvu društva William Grant & Sons, koji po istom principu rade u središnjoj i zapadnoj Škotskoj.
Biogoriva su korisna jer dovode do smanjenja štetnih emisija ugljen-dioksida za više od 95%, u poređenju s onim što od zla nastaje prilikom rada dizel motora. Pride, za čak 99% je manje čestica čađi i ostalih zloglasnih isparenja, kada motor sagoreva ovo biogorivo, a ne naftu.
AutoRepublika
(172)
Whiskey in the jar 🙂