Novinska agencija Reuters je prenela saznanja do kojih je došla preko ljudi bliskih kineskoj kompaniji Geely Automobile, a prema kojima se ovo društvo nalazi u sred priprema za lansiranje elektromobila nove marke Zeekr. Pod oznakama novoformiranog brenda će biti ponuđeni prestižni baterijski četvorotočkaši, ali ne na tracicionalan način, odnosno preko distributivne mreže, već kroz poslovni model nalik onom koji forsira američka kompanija Tesla, koja je ujedno od strane uprave kineskog društva viđena i kao glavni tržišni rival.
Električni automobili nove marke Zeekr (čita se kao „Zikr“), će se izrađivati u okviru novog preduzeća nazvanog Lingling Technologies i biće postavljena na nedavno razvijenu platformu SEA, što je skraćenica za „Arihtekturu održivog iskustva“ (Sustainable Experience Architecture). Navedena platforma je podesna za temelj elektromobila s jednim, dva ili čak i tri električna motora.
Posebnost ovog tehnološkog rešenja se ogleda u tome što je rukovodstvo kineskog konglomerata odlučilo da je, na besplatnim osnovama, ponudi svima na tržištu, pa će tako moći da je koriste i druge marke, a ne samo one koje su pod kontrolom matične kompanije Geely. Da podsetimo, tu mislimo na Volvo, smart, Lynk & Co i ostale.
Još jedna važna novina u poslovanju Geelija bi bila ona koju smo nagovestili u uvodnom pasusu. Naime, prema sada aktuelnim poslovnim planovima, prestižna baterijska vozila marke Zeekr bi se nudila samo u kompanijskim salonima, na koji način bi se pristupilo napuštanju tradicionalnog koncepta koji predviđa formiranje dilerske mreže. Poznato je da prodaja Tesle funkcioniše na ovom temelju, i može se konstatovati da se koncept pokazao uspešnim.
Bez posrednika, cene su niže, ili je profit kompanije veći, a veoma moguće je da su obe opcije istovremeno tačne. Pride, automobili s oznakama Zeekra će se prodavati po fiksnoj ceni, za razliku od šibicarske prakse „cenkanja“ koju su instalirali proizvođači u želji da prevare kupce za koju stotinu evra više. Više o tome možete pročitati ovde.
Bilo kako bilo, Li Šufu kao vlasnik Geelija (i skoro 10% Daimlera) će biti srećan jer će mu se ostvariti san da „proizvodi premijum automobile kao što to čini Mercedes-Benz“, iako Geely već poseduje jednu čisto električnu marku u svom portfoliju brendova. Pričamo o vozilima s oznakama marke Geometry, koja je debitovala 2019. godine. Prvi model marke je bio sedan Geometry A, dok je usledio i kros-heč Geometry C.
Ako vas impresionira kompanija Geely, kao i nas što čini, preporučujemo da pročitate divan tekst o istoriji ove firme. Za svaku preporuku je i analiza u kojoj se razmatra (u dva dela), može li kineska firma da dostigne i prestigne Volkswagen.
AutoRepublika
(1569)