U neka normalna vremena tržište Indije je jedno od najvećih na svetu. U ovoj državi je prošle godine isporučeno 2,96 miliona vozila pa su se tako ispred ovog potkontinenta, našli samo Kina s 21,05 miliona isporuka, Sjedinjene Američke Države s plasmanom od 16,97 miliona četvorotočkaša i Evropska unija posmatrana u celini, na čijoj teritoriji je otpremljeno 15,34 miliona novih automobila.
Ali naravno danas su neka druga vremena, ona u kojima većina proizvođača stopira proizvodnju, mada mnogi trgovci opstaju tako što nude mogućnost kupovine preko interneta i dostavu vozila na kućnu adresu.
Primera radi, kada je epidemija virusa korone pogodila Kinu, prodaja novih vozila je pala za preko 92% u jednom mesecu. Indijci bi se verovatno zadovoljili i s takvim rezultatom, pošto tokom meseca aprila u drugoj najmnogoljudnijoj državi na svetu nije prodat nijedan novi automobil.
Radi poređenja, u istom mesecu prošle godine prodato je 247.541 putničkih automobila, 68.680 komercijalnih vozila i čak 1.684.650 vozila na dva i tri točka.
U Indiji je uveden policijski čast još 25. marta, što je onemogućilo svaku dalju proizvodnju i prodaju novila. Takva regulativa će ostati na snazi najkraće do 17. maja, a moguće je da će potrajati i duže.
Prema analizi Indijskog automobilskog zavoda (SIAM), dnevni gubitci iznose oko 306 miliona američkih dolara, a najveći proizvođači na ovom tržištu su kompanije Tata Motors, Mahindra, Maruti-Suzuki, Hyundai, MG Motor i Toyota Kirloskar. U martu je najveći pad zabeležila Mahindra, čije je strmoglavo posrnuće dostiglo čak 90%, dok je tradicionalno najprodavaniji brend Maruti-Suzuki isporučio 48% manje vozila u poređenju sa istim periodom prošle godine.
Proizvođači se naravno ne mogu pomiriti sa takvim rezultatima pa su državnom rukovodstvu uputili reči kritika ali i istovremene molbe da se ukine zabrana proizvodnje. Vreme će pokazati kako će se sve završiti.
AutoRepublika
(374)
A, eto, u Japanu u aprilu prodato 270.393 automobila, ali je to za Japan jak loš rezultat.